Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
24 sonuçtan 11 ile 20 arası

Konu: Sosyal Fobi dediğiniz şey "kibir"dir.

Kibir, kendini başkalarından üstün görme ve büyüklenme anlamına gelir. Sosyal fobi ise bence tam tersine kendini diğerlerine göre değersiz ve küçük görmektir. Zaten tüm sorunda kendini başkalarıyla eşit görmemekten kaynaklanıyor diye düşünüyorum.

Karar Dönemi

Alıntı Başlangıç Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kibir, kendini başkalarından üstün görme ve büyüklenme anlamına gelir. Sosyal fobi ise bence tam tersine kendini diğerlerine göre değersiz ve küçük görmektir. Zaten tüm sorunda kendini başkalarıyla eşit görmemekten kaynaklanıyor diye düşünüyorum.
    işte tam olarak aradığım yorumdu teşekkürler. aradaki nüansı görmek istemeyenler şu yazıyı iyi okusunlar.
    "Gücümü, içimdeki güçsüzlükle boğuşurken tükettim."

Karar Dönemi

Alıntı Tyler Durden Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yine kibir. Aferin Deliliğinle mutluluklar dilerim.
    gerçekten çok komiksin kibirin tanımını da bilmiyorsun kafana göre koymuşsun sosyal fobinin tanımını. yahu sosyal fobi nedir ne değildir iyice araştır da ondan sonra yaz şuraya. kibir de kibir diye tutturdun. hadi içimde kalmasın açıklama yapayım bilmiyorsan narsistlikle karıştırıyorsun şu an sosyal fobiyi. zerre alakasız konular. sosyal fobisi olan bir insan kibirli olamaz demiyorum ama semptomlarından biri değil kibirlilik. aksine küçük düşürülmeden dolayı eleştirilmekten dolayı genelde olur sf. senin bahsettiğin narsistlik olabilir o tanıma kibir neticesinde denilebilir. ama buna denemez. hani önce konu hakkında bilgi sahibi ol da ondan sonra bu böyledir de bir zahmet.
    "Gücümü, içimdeki güçsüzlükle boğuşurken tükettim."

Alıntı rainy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    gerçekten çok komiksin kibirin tanımını da bilmiyorsun kafana göre koymuşsun sosyal fobinin tanımını. yahu sosyal fobi nedir ne değildir iyice araştır da ondan sonra yaz şuraya. kibir de kibir diye tutturdun. hadi içimde kalmasın açıklama yapayım bilmiyorsan narsistlikle karıştırıyorsun şu an sosyal fobiyi. zerre alakasız konular. sosyal fobisi olan bir insan kibirli olamaz demiyorum ama semptomlarından biri değil kibirlilik. aksine küçük düşürülmeden dolayı eleştirilmekten dolayı genelde olur sf. senin bahsettiğin narsistlik olabilir o tanıma kibir neticesinde denilebilir. ama buna denemez. hani önce konu hakkında bilgi sahibi ol da ondan sonra bu böyledir de bir zahmet.
    Bu yazdıklarının hepsi kibir ve saçmalıktan başka bir şey değildir Ben sizin söylediklerinizi, kişiliğinizi, düşündüklerinizi, saçma sapan hayatlarınızı önemsemiyorum. İnsan ve dünya denilen hastalıklı kibre kendinizi çok kaptırıyorsunuz. Size kibrinizi silin ve özünüzü farkedin diyorum, bunu anlamanız için öncelikle kendinizdeki kibri silmeniz lazım.

Bu da kibirdir. İnsan ve dünya hastalıklı bir fikir ve kibirdir. Gerçek değildir. "Zihinsiz" olun. "Zihinsiz" olursanız, saf gerçeği ve özünüzü farkedersiniz, zihinle idrak edilemeyeni özünüzde farkedersiniz, dolayısıyla insan ve dünya denilen kibri ve saçmalığı artık önemsemezsiniz. Hiç kimse sizin özünüzle olan bütünlüğünüzle etkileşime giremez, sizi etkileyemez. Ancak siz hala insan ve dünya aldanmasında yaşamaya devam ederseniz, zihninizin ürettiği kendimi değersiz görüyorum, küçük görüyorum gibi hayali yanılsamalara inanmaya devam edersiniz. Unutmayın, siz her ne istiyorsanız ancak onu görüyorsunuz. Zihnin halleri, modları sizi etkilemesin. Ve "zihinsiz" olun.
    Konu Tyler Durden tarafından (22-12-2017 Saat 08:04 PM ) değiştirilmiştir.

Alıntı dreamer8 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Buradaki SF li arkadaşlar, bu problemden kurtulmak için her şeylerini feda etmeye hazırlar. Bu öyle illet bir şey ki, bunu isteyerek ve severek yaptıklarına inanmak imkansız. Kibir tatlıdır, kolay uygulanır, pek çaba gerektirmez, kalitesiz bir davranıştır. Fakat SF acıdır, insanı çok yorar, istem dışıdır. Kibirli bir insanı eleştirebilir, ilişkilerimizi askıya alabilir, muhatap olmayabiliriz. Ama SF li biri bunların hiçbirini haketmiyor.
    Neyi hak ediyor? Hiç kimse hiçbir şeyi haketmiyor. Zihniniz yalnızca kibir üretiyor, ben üstünüm veya ben kendimi küçük görüyorum, bu yaşadıklarımı haketmiyorum diye. Bunların gerçek olmadığını biliyorsunuz. O halde, niye bu oyunu sürdürüyorsunuz? Yalnızca görmek ve yaşamak istediğiniz şeyi yaşarsınız. Kimse sizi etkileyemez veya sizinle etkileşime giremez. Zihninizi ciddiye almayın, "zihinsiz" gerçeği farkedin. Özünüzde, insan veya dünya yok. Bir çelişki veya kusur yok. Özünüzde saf bilinç ve farkındalık var. Zihinle idrak edilemeyen, idrak edilmesine de imkan olmayan. O yüzden tavsiyem "zihinsiz" kalmanız ve zihnin modları ve hallerini ciddiye almamanızdır. Çünkü ciddiye aldığınız sürece O sizinle oyun oynamaya ve kibir üretmeye devam edecektir.
    Konu Tyler Durden tarafından (22-12-2017 Saat 08:37 PM ) değiştirilmiştir.

Ben bir zihinsizim.
    Aynı zamanda bir beyinsizim.
    Çünkü zihnin ve beynin
    Asla idrak edemeyeceği saf gerçeği biliyorum.
    O yüzden dünyayı ve kişileri zerre önemsemiyorum.
    Konu Tyler Durden tarafından (22-12-2017 Saat 08:37 PM ) değiştirilmiştir.

#rainy rica ederim Konu sahibi arkadaş kibir konusunda güzel şeyler yazıyorsun aslında onu inkar edemem ama konuları birbirine karıştırıyorsun.. Sosyal fobi diye değil de normal bir kibir başlığı açıp yazsaydın böyle anlaşmazlıklar çıkmazdı. Demek istediğimi anlamışsındır umarım..

#rainy rica ederim Konu sahibi arkadaş kibir konusunda güzel şeyler yazıyorsun aslında onu inkar edemem ama konuları birbirine karıştırıyorsun.. Sosyal fobi diye değil de normal bir kibir başlığı açıp yazsaydın böyle anlaşmazlıklar çıkmazdı. Demek istediğimi anlamışsındır umarım..
    Hayır, üstünlük ve aşağılık kompleksi birbirinden ayrı değil, ikisi de kibirdir. Kibirsiz ve saf bir zihin, sessizdir. Ne zamanki zihin kibir üretmeye başlar, o zaman hayali senaryolar, kaygı, huzursuzluk başlar. Dünya, hayat, insan eksenine bu kadar kapılmayın onlar gerçek değildir. Ben fobiğim diyenlerin en büyük yanılgısı da dünyaya ve kişilere bir gerçeklik payesi yüklemesidir. Yine kendi yazdığı senaryoda, kendini küçük düşürmesidir. Bu bir nevi kendini fazla önemseme anlamında kibirdir. Öz'ünüzdeki gerçeği bilin, o saf farkındalık ve yegane gerçektir ve orada dünya ve kişilere bir gerçeklik payesi biçilmez. Kibrinizi silin ve "zihinsiz" gerçeği, saf farkındalığı farkedin, kendilerini ve dünyayı fazla önemseyen ve gerçek zanneden kibirli budalaların arasında kibirsiz ve "zihinsiz" farkındalık olun. Kendi varlığınızın içinde sessiz kalın. Çünkü onların istediği konuşarak ve sizi dünya/insan bataklığına, saçmalığına çekerek alt etmektir. Halbuki "zihinsizliğin" farkında olursanız, zihnin ve dünyanın akışı sizi etkilemez. Aksi takdirde, kişilerin ve dünyanın sahteliğini çekmek zorunda kalırsınız ve bu durumdan da şikayet edemezsiniz, çünkü sizi bu yanılsama durumuna düşüren kendi kibrinizdir. Yeryüzündeki yegane şeyi, kibri farkedin ve onu alt edin. Kibirsiz ve "zihinsiz" farkındalık olduğunuz gerçeğini unutmayın.

Karar Dönemi

Kısmen değil yüzde 90 doğrudur bu. Kibir ve ego. Buna evrimsel ilkeleri gözeterek hayvanlardan bile örnek veririm.

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon