8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Sıkıntılarınızın bitmesi için ettiğiniz dualar

Karar Dönemi flevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Sıkıntılarınızın bitmesi için ettiğiniz dualar

Kabul oldumu hiç ?

dreamer8
    Guest

Bazı dualarım hiç kabul olmadı, bazılarının ise kabul olması 10 yılı buldu. Zaten ben de bu arada duaların neden anında kabul olunmadığının sırrına ermiş oldum. Eğer her dua anında kabul olsa; insanlar ya saçma sapan isteklerde bulunurdu, ya da bilerek hatalar yaparak dualara sığınırdı. Dualarımızı genelde hayattayken kabul olmasını istediğimiz şeyler üzerine ederiz ama dualar ahirette de kabul olabilir. Allah dilediği duayı bu dünyada, dilediğini ahirette kabul eder, dilediği duayı da hiç kabul etmez, onda da bilmediğimiz hikmetler vardır ve olası-bizim kestiremediğimiz bir şerri engelliyordur.

Cahillik Dönemi

acı tecrübeme dayanarak konuşuyorum bir noktadan sonra dua etmek te işe yaramıyor naçizane tecrübem.....
    Ve bu yorgun ve bu hüzünlü yüreği,
    Benim değilmiş gibi hiç kimse görmeden ,
    Şöyle bir yol kenarına bıraksam...

Karar Dönemi

Evet bazı dualarım kabul oldu. Kabul olan dualarımdan sonra herşeyin hayırlısını istemenin gerektiğini bizzat yaşayarak anladım, artık daha doğru dua etmeye çalışıyorum. Birde dua ederken kabul olup olmayacağı konusunda şüphe duymamak gerekiyor. Hani meşhur bi hikaye var ya yağmur duasına şemsiyesini alıp giden küçük çocukuğun duası kabul oluyor.

Karar Dönemi

Olanda var olmayanda...

Karar Dönemi flevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bazende dua ettikçe durum kötüleşiyor. 1 edersin 2 edersin 3 edersin kabul olmaz 4. ye hevesin kaçar , inançta sarsılma olur , ümitler tükenir işte ozaman daha da kötü oluyor.

dreamer8
    Guest

Alıntı flevi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bazende dua ettikçe durum kötüleşiyor. 1 edersin 2 edersin 3 edersin kabul olmaz 4. ye hevesin kaçar , inançta sarsılma olur , ümitler tükenir işte ozaman daha da kötü oluyor.
    Duaların kabul olmadıkça inancın sarsılmasın. Eğer bir kaç kere dua etmeyle insanoğlu sıkıntılarından kurtulsaydı hiç acı çeken olmazdı. Ölüm; acılar, buhranlar içindeki insanlar için bir kurtuluştur. Nasıl dayanırdık bunlara eğer sonsuz olsaydı ömrümüz. Hakikatle gerçek alemde yüzleşeceğiz. Zaman yavaşlar ama asla durmaz. Her yol ölüme çıkar, ölümse hakikate. Kabul olsa da olmasa da duanın sevabından mahrum kalmayın. Nasıl ki, sınavdan yüksek not alanlar sonucu duyunca uykusuz gecelerini, yoğun çalışmanın yorgunluğunu unutuyorsa aynı şekilde belki de cennette "iyi ki çekmişim bu acıları" demen için dualarının kabulü öteleniyor ve sevap hazinen doluyordur.

Karar Dönemi

Hepimizin bu hayatta bir amacı var ne için yaratılmışsak onu yaşayacagız.Bu dünyadaki görevimizi tamalayip ahiret yaşantısına uyanmak hepimizin arzusu.Çünkü ölüm haber vermiyor hiçbirimizi 80 yaşına kadar yaşayacagımızın garantisi yok.Bu sebeple hastalıklar hepimiz icin ciddi manada bir uyanış hem bizim icin cok büyük sınav bize sabreden sevdiklerimiz içinde çok büyük bir sınav niteliginde.ALLAH kaderde bizi hasta ederek hem bize çok sevap yazıyor hemde bize yardım edenlere..Çünkü hastalıkla yaşamak çok zor elbetteki bunun mükafatıda fazla olur ya bagışlanma yada kademe yükselişi..Elbette terside mümkün olabilir hem dünyada azap hemde ahirettr azap..Ancak Allahın rahmetinden ve merhametinden ümit kesmek çok akılsızca olur çünkü madde onun ve tek gerçek odur dolayısı ile sıgınacak başka hiçbirşey yoktur..

Allah hepimizi mahkeme i kübrada yüzü gülenlerden eylesin, inşaallah uyanınca yanınızda sürücünüz olur.