2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: İş hayatında OKB

Karar Dönemi

Standart İş hayatında OKB

Merhaba,

Ben yazılım ve tasarım üzerine çalışıyorum. Son birkaç aydır işimi yapamaz duruma geldim. Sebebi ise takıntılarım. Şöyle anlatayım. İşimiz gereği yaptığımız işin olabildiğince temiz ve kusursuz olmasına özen göstermemiz gerekiyor. Daha çok ayrıntıya indiğiniz zaman yaptığınız proje daha efektif ve göze güzel görünüyor. Ama ben birkaç aydır bu durumu olabildiğince abarttım ve bir sonraki aşamaya artık geçemez duruma geldim. Mecburen işimi yapmak zorundayım. İşimde düzenli olmam gerekiyor. Ancak bunun ölçüsünü ayarlayamıyorum. Takıntımla mücadele ettiğim zaman salgitsin yaptığım zaman bu sefer ölçüyü çok indirdim diyorum. Düzenli yapim dediğim zaman işin içinden çıkamıyorum. Hayatımı mahvetmek üzere bu illet. Ve şunu farkettim. Ben önceden de böyleydim. Mükemmelliyetçiydim. Yapacaksam en iyisini yapim. En sistemlisi olsun. Eğer olmayacaksa hiç yapmam daha iyi diyordum. Lisedeyken kağıda çizgi bile çekerken cetvelle çizerdim. Bu sorunun uzun süredir olduğunu farkettim şimdi. Ama şu anda hayatımı mahvedecek aşamaya geldi.

Herkesi herşeyi eleştirir oldum. Herşeyin sistemli ve düzenli olması gerektiği konusunda herkese kızıyorum. Bunların benim takıntım olduğunun farkındayım ama bu takıntının bir aşamasının gerekli olduğunu düşündüğümden dolayı paradoks yaşıyorum kendi içimde. Ne kadar düzenli, sistemli olması gerekir sorusunun cevabına karar vermeye çalışırken işimi yapamıyorum. Ama garip olan şu. Birşey yaparken düzenliyim, titizim ama sosyal hayatımda öyle değilim. Odam düzensiz, bir alışkanlık kazanmaya çalışırken düzene otutturamıyorum. Hayatım düzensiz. Ama işe gelince düzen hatsafada.

Birde bu sorunu irdelerken bir sorunum olduğunu daha farkettim. Çalışırken bu düşüncelere kapıldığımda zorlantı içine girdiğimde yüzümü yoluyorum. Kendimi alamıyorum. Yüzümde yağ var. Bu yağ hoşuma gitmiyor. Onu yoluyorum. Ama yenisini salgılıyor. Yine yoluyorum. Bu sefer bu eylemim sürekli hale geliyor. Bunun da bunla alakalı olduğunu düşünüyorum artık.

Hayata bakışım bile değişti. Eskiden hayatı, doğayı, olayları, nesneleri bir bütün olarak ele alırken şimdi detaylarına takılıyorum. Bir arabaya bütün olarak değilde onun kaportasındaki ince çizgi direk gözüme çarpıyor. Ama bundan rahatsız olmuyorum sadece o gözüme çarpıyor ve inceliyorum. O çizgi yokolsun diye bir gayemde olmuyor. Hiç kimsenin dikkatini çekmeyen şeyler benim dikkatimi çekiyor. Bak bunu bu yüzden böyle yapmışlar diyorum. Bu bunun için yapılmış vs. Bu düşünceleriminde bunla alakalı olduğunu düşünmeye başladım. Ancak kendimi alamıyorum.

Benim en büyük problemim. İşimde düzenli olmam gerek. Çok hataya müsait bir iş. Hata yaptığınızda moraliniz bozuluyor. Çok fazla hata oluyor bazen. Hatta bir laf var. Yazılımda birşey ilk denemede çalışıyorsa o yaptığınızdan korkun. Mutlaka sıkıntı vardır. Tam olmamıştır diye. Ama bunun bir ölçüsü olmalı ve bu ölçüyü işte sanal olduğu için ayarlayamıyorum. Her seferinde paradoksa giriyorum hiçbirşey yapamıyorum.

Mesela; bir liste yapıyorum. Listedeki öğelerin her şeyin birbiriyle uyumlu olması için gereksiz çaba sarfediyorum. Alfabetik yapıyorum. Tamam diyorum. Oldu. 5 dk sonra olmadı diyorum birşeyler eksik. Başka eksikler buluyorum kafada. Onların üstüne gidiyorum. En son artık listeyi mecburen 1, 2, 3 yapıyorum. Çünkü diğer türlü artık işin içinden çıkamaz duruma geliyorum.

Psikiyatr a gittim. Odaklanma şikayetiyle gittim. OKB olduğumu bilmiyordum. O zaman çok abartmıyordum bu kadar düzen takıntısını. Ancak doktor OKB olduğumu söyleyince ve ben araştırınca bendeki sıkıntı daha çok arttı. İş yapamaz duruma bundan sonra geldim. Doktor ilaç yazdı Venegis XR. Onu bile düzenli kullanamıyorum. Çevremden dolayı da ilacın etkisine inanmıyorum. Psikoloğa gitmeyi düşündüm. Ancak durumum iyi değil. Kötü iş hayatımdan dolayı. Videolar izliyorum vs ama herkes aynı şeyleri söylüyor. Ama fayda etmiyor. Anlatılanları kendime bağlayamıyorum. Samimiyetsiz geliyor. Tek tip geliyor anlatılanlar. Lütfen yardım edin. Ben bu sorunla nasıl başedebilirim?

dreamer8
    Guest

Kaşın gözün mükemmel mi dostum? Vücut hatların, kilon, cildin, ciğerlerin, beslenmen, uykun, dişlerin, hafızan, evin, bisikletin, yazılıların vs. aklına ne geliyorsa, tüm bunların mükemmel mi? Hiç sanmıyorum. Neyin mükemmel ki, işyerindeki tasarımların mükemmel olsun diye içindeki şeytanın oyuncağı olursun. etraftan gizlice yardım alacaksın. Nasıl mı? İşyerindeki diğer çalışanlar ne kadar kusurlu ürün, proje, eser çıkarıyorlarsa ortaya; sen de ne onlardan eksik, ne önde olacaksın. Yoksa bu mükemmeliyetçilik seni daha da hasta eder.