5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Dikkat bozukluğu ve ilginç düşünce bozukluğu

Karar Dönemi

Standart Dikkat bozukluğu ve ilginç düşünce bozukluğu

Merhabalar lise 3 öğrencisiyim. Bir sorunum var acaba normal mi ben mi çok kafaya takıyorum onu merak ettiğim için geliyim dedim.

Sorunum şöyle ki mesela hocalar bişeyler anlatırken ilgim de olsa garip alakasız düşünce ve hayallere kapılıyorum tekrar kendime geldiğimde 15 20 dk geçmiş oluyor ve sanki neredeyim ben diye sorguluyorum. Bu olay normalinden çok fazla, sık sık oluyor ve önemli konuları kaçırmama sebep oluyor yani o kadar değişik ki dikkatimi vermek için ayrı büyük bir çaba sarf ediyorum ama sonra bi bakıyorum yine aynı şey herhangi bir tavsiyeniz varsa bilmek isterim.

Diğeri ise biriyle yüz yüzeyken karşımdaki konuşuyorsa dinlerken değişik bir düşünce dikkatini dağıt, dediklerinden hiçbişey anlama gibi bir istek geliyor yani lu da değil karşımdakinin gömleğindeki bir düğmeye veya yüzündeki bir lekeye falan dikkat ederek dağılmıyor direkt olarak söylediklerinden bişey anlama gibi bir düşünce tekrarlanıyor yani sanki bu birinin size bilinçli nefes al diyince istemsice nefes almanızın bilinçi olarak gerçekleşmeye başlaması gibi bişey ve cidden bişey anlamıyorum karşımdaki konuşmasını bitirince haa, tamam diyerek başımı sallayarak sahte bi şekilde sanki anlıyormuşum gibi davranıyorum ve söyledikleriyle alakalı bir soru yöneltmemesini umuyorum. Sizce sorunum ne?

dreamer8
    Guest

Bence sorunun zeki olmak, kafanın fazla çalışması. İnsanların beyinleriyle ancak başedebildikleri aktiviteler ve diyaloglar sana basit geldiği için, bu esnada beynin ekstralarla uğraşıp, seni yoruyor. Bu gerçekten yorucu bir durum. Kısmen okb ye de dönüşmüş gibi duruyor. Elbette sosyal hayatını, ilişkilerini etkileyecektir, odaklanma problemlerine, okul, iş, evlilik hayatında sorunlara sebebiyet verecektir. ama eğer bunla başedebilirsen de çok keyifli, deli dolu, kaynak bir adam çıkar senden. Zihninle savaşma. Eğer karşındakinin gözlerine bakarken, zihnin seni saçma sapan yerlere götürüp o kişiyi anlamanı engelliyorsa, bence kendini bırak zihnin seni hangi aleme götürüyorsa git. Çünkü okb ile savaştığın anda yenme şansın olmaz. Savaşmayacaksın, yaprak gibi rüzgara bırakacaksın kendini.

Karar Dönemi

Şimdi şöyle okb hakkında derin bir araştırma yaparak tam olarak ne olduğunu öğrendim. Sanırım bulunduğum durum biraz ona kaçıyor gibi. Yani birkaç örnek vericek olursam bununla ilgili;

çok az hatta hiç müzik dinlemeyen biriyimdir ancak bazen ister istrmez dinliyorum bir mağazada olsun otobüste olsun ya da youtubede dolaşırken karşılaştığım olsun, bu gibi muzikleri dinlediğim zaman günün %80 i kadar bir süre boyunca bu muziğin kafamda çalması da normal değil sanırım belki de okbye giriyordur.

Okbyle savaşma dediniz onun hakkında bir teceübem var ki çok garip o da. Bir gece durup dururken gür bir erkek bağırması sesi geçirdim aklımdan (niye bilmiyorum büyük ihtimal yine derin düşüncelere dalmışken aklıma geldi) neyse bu ses yine tekrar etti sonra ses şiddettini arttırdım sonra daha da arttırdım istrmeden tabi ama benim isteğim doğrultusunda oluyordu yani istemiyorum aslında ama..neyse garip bişey işte. Sonra bu bağırıştan rahatsız olmaya başladım yatmaya hazırlanıyordum çünkü. Ama ben rahatsız oldukça yapma yapma diye içimden geçirdikçe bağırışın şiddeti iyice arttı ve her saniyede bir bağırış duyar oldum. Sanki cidden bir bağırtı duyuyor gibi olmuştum. O akşam 1 saat uyuyamadığımı ve gece gece ağladığımı hatırlıyorum.

En sonunda savaşmayı bıraktım ve ne kadar bağırıyorsan bağır dedim kontrol edemediğim bilincime ve bağırışlar iyice azalmaya başladı ve uyudum. Tabi o zamanlar okb den habersizdim ve normal şeyler olduğunu sanıyordum.

Bu gibi olaylar ama yine de bazen oluyor. Acaba tam olarak okb miyim? Psikoloğa gitmeli miyim?

Okulla alakalı da "dinlerken zihnin seni nereye götürüyosa bırak götürsün" demişsiniz. Zaten çoğunlukla öyle oluyor ister istemez ve şuana kadar inanın sınavlardaki başarıma, bu sorunumdan dolayı hocaların hiçbir katkısı yok. Her zaman kitaplardaki konu anlatımları okuyarak çalıştım çünkü okuyarak çok çok daha iyi anlıyorum o yüzden konu anlatım kitapları daha çok bulundururum.

Son olarak ilaçların düşünceleri hele hele benim düşüncelerimi nasıl susturacağını merak ediyorum cidden psikoloğa gitmeli miyim?

dreamer8
    Guest

Eğer sorunlarınla başedemiyorsan elbette profesyonel yardım alabilirsin. Hatta psikoloğa, psikiyatrist ihtiyaç duyarsa gidersin. Ben psikologlara pek itibar etmem, mesafeliyim biraz. Psikoloji okuyanları, tarih, coğrafya okuyanlar gibi görürüm. Ama psikiyatristlere inancım çok daha fazladır. Eğer doktor gerek görürse, belki hafif bir ilaç başlar ve faydasını görürsün.Öte yandan ben de senin gibi asla bir kelime bile ders dinleyemezdim öğrenim hayatım boyunca. Kitaplardan kendi kendime çalışırdım ve daha iyi anlardım bu şekilde. Kitapta olmayan bir şeyler işliyorsa da hoca, sınıfın ineklerinden, mandalarından birinden harfi harfine tuttuğu notları alır, fotokopi çektirirdim.....Sendeki durum şu dostum. Tam acının tadını belirgin biçimde hissetmeye başladığın an içindeki şeytan şevkle çalışmaya başlıyor ve acının dozunu daha fazla artırıyor. Mesela gece yattın, iç sesin, çınlamaların, bağırma sesleri vs. şiddetini artırarak devam ediyor diyelim. Asla savaşma. Yataktan kalk ve başka bir şey yap. "Uykusuz kalırım, dinlenemem, geç oldu" diye düşünme hiç. Hemen kalk ve zihnini, bedenini kandır, bir savaşın içinde olmadığına inandır. Savaştığın sürece asla bu savaşı kazanamazsın. Çünkü bir şeyden kurtulma dürtün ne kadar kuvvetliyse, hafızanın her saniye sana o şeyi hatırlatma gücü de o derece aktive olur.

Karar Dönemi karamsar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Anlattığın şeyler normal değil ama abartılacak kadar büyükte değil. Ergenlik bunalımı da olabilir başka bişeyde. Bence zamanla geçecektir ama bir psikiyatr a da gidebilirsin imkanın varsa.
    why so serious