Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
24 sonuçtan 11 ile 20 arası

Konu: Psikologun eski danışanı ile duygusal bağ kurması etik mi?

Karar Dönemi

Alıntı dreamer8 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bunu bir tür takıntı, okb olarak görüyorum. Bence psikoloğa bu durumu söyleyip de moralini daha fazla bozma. Çünkü vereceği cevap kesinlikle olumsuz olacak ve sen de keşke söylemeseydim diyeceksin. Her hasta kendini özel görür.
    Kendini özel görmen, hadi onu da geçtin özel olman bile onun seninle bağ kurması için hiç bir şekilde yeterli değil. İmkansıza aşık olma.
    Benim de hissettiklerim o zaman kesinlikle takıntı ya da okb mi başladı bende de acaba :/
    "Gücümü, içimdeki güçsüzlükle boğuşurken tükettim."

Cahillik Dönemi

bu bahsettiğin kişi evli mi bekar mı evli ise büyük soru olur .
    Ve bu yorgun ve bu hüzünlü yüreği,
    Benim değilmiş gibi hiç kimse görmeden ,
    Şöyle bir yol kenarına bıraksam...

Hayır bekar ve sevgilisi bile yok.

Karar Dönemi

Alıntı msterou011flu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayır bekar ve sevgilisi bile yok.
    Sevgilisi olmadığını nereden biliyorsunuz ki ya varsa. Takip mi ediyorsunuz acaba?
    "Gücümü, içimdeki güçsüzlükle boğuşurken tükettim."

Karar Dönemi
    Yer
    istanbul

Psikoterapi ilişkisinde gerçekleşen bir fenomen var: aktarım. "Aktarım" konusunu bir araştır. Durumu kavraman için aktarım konusundaki basit açıklamalar da yetecektir diye düşünüyorum.

Aktarım; karşıdaki kişinin duygu beslediği kişilerin yerine vekaleten geçip aynı duyguları kendine yönlendirmek... Eğer buysa; bilişsel psikolojideki kümeler konusu, ebeveyn yerine geçme, arkadaşı yerine geçme gibi onunla etkileşime girmeye çalışması. Hangi kümenin içine girerse o kümedeki kişilere verilen tepkileri alır. Böyle bir durum olmadı. Seanslarda aşık olmadım, daha sonra gelişti ona bu duygular. Sadece bana iyi davranan kötü niyetli birisi olsaydı onu sevemezdim. Herkese karşı iyi niyetli.

dreamer8
    Guest

Bizler bazen duygusal yoksunluklarımızı, eksik kalan yanlarımızı, anlaşılma-sevilme dürtümüzü bize hizmet veren kasiyer, reyoncu, doktor, hemşire, satıcı vs. mesleklerle olan anlık iletişimlerimizde gidermeye çalışırız. Esas aşık olduğumuz şey, o insanların suretleridir. Güzel bir ambalaj ile, hoş bir ses ve bir kaç güzel cümle, böylesi büyük bir boşlukta olan insanı kendine bağlayabiliyor. Oysa seni ona çeken, onun sana sıcak davranması değil, sendeki boşluğun ve yalnızlığın kocaman olması. İnsanlar birbirini denk ortamlarda, adil şartlarda bulmalı. Sen onun hastasısın. Aynı hastanede iki psikoloğun aşkı ya da psikolog kapısındaki iki hastanın, beklerken tanışıp aşık olması bana daha imkanlı, daha olası ve daha garanti geliyor.
    Sevgini çeşitlendir, tek kişiye odaklanıp ya o ya hiç kimse deme.

Onda bulduğum şey hiç kimsede yoksa? Birçok bayan psikolog var ve sadece onunla görüştüğüm için hissetmiyorum mesela 1 sene gittiğim psikoloğa neden bu hissleri duymadım? Demek istediğim şey o kadar kişi arasından yine o çıkıyor karşıma.

Cahillik Dönemi

tavşan dağa küsmüş dağın haberi olmamış.....
    Ve bu yorgun ve bu hüzünlü yüreği,
    Benim değilmiş gibi hiç kimse görmeden ,
    Şöyle bir yol kenarına bıraksam...

Karar Dönemi karamsar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Hoşlanmak iki taraf içinde birbirine karşı ise açılmanda sakınca yok. Evlilik gibi bir şey düşünüyorsan kendini de buna uygun görüyorsan hem maddi hem manevi olarak açılabilirsin. Sevgili olmayı düşünüyorsan bir psikologla sevgili olmak pek kolay değildir. Onun ne düşündüğü değil de senin ne olduğun önemli burada. Eğer iyi bir işin varsa ve sağlam bir karakterin varsa bence oda bir düşünecektir bunu. Ama dediğim gibi psikolog ile sevgili olmak zordur.
    why so serious

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon