3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: bitecek gibi oluyorken tekrar nüksediyor sosyal fobim ve anksiyete düzensizliği

Karar Dönemi

Question bitecek gibi oluyorken tekrar nüksediyor sosyal fobim ve anksiyete düzensizliği

ben sosyal fobi olduğumu üniversite zamanında anladım. Daha önceden asosyal miyim diye düşünüyordum. Bazı insanlar herkesle arkadaş olur ben ise az ve öz arkadaşa sahip birisiyimdir. Arkadaşlarımın yanında utanmam aslında. Fakat akrabalarımın bir kısmı yakın hissetmediklerim olsun yabancı insanlar olsun inanılmaz heyecanlanırım. yeni biriyle tanışırken yüzüm hafiften kızarıyor. en kötüsü toplum önünde yemek yemek bana zulüm gibi geliyordu üniversite zamanımda. Sağolsun bir arkadaşıma konuyu söylediğimde dert etme rahat ol demişti. Biraz çözüme kavuşmuştu fakat ha bire nüksediyor hala topluluk önünde yemek yemek beni heyecandan öldürüyor. kendim olamıyorum. bazen kaçma davranışı da sergiliyorum tabi çok zorlandığımda. Annem bir yere giderken beni de davet ediyor bazen gitmek istemiyorum eğer çok heyecanlanırsam. bahaneler uyduruyorum. aslında kalabalıktan çekiniyorum. korkmuyorum agorafobim yok sadece fazla çekingenlik var. böyle bir kişiliğe çocukluktan beri sahibim. nedeni ailemin yetiştirme tarzı olmalı diye düşünüyorum. ya da başıma gelenler. (dalga geçilme, önemsenmeme) topluluk önünde konuşurken ağzım kurur genelde yutkunurum. bunlar beni deli ediyor. bazen kendime güvenim geldiği de oluyor ama depresyonla birlikte anksiyetem tavan yaptı denebilir. düğünlere giderken 40 kere düşünüyorum aslında bana kalsa gitmem de ayıp olmasın cenazelerde bile herkes bana bakıyormuş gibi bir heyecan basıyor. bu her zaman olmuyor ama. ilaç alarak düzenleyebilir miyim psikolojik mi biyolojik faktörü de var mı merak ediyorum? bir de kısa boyluyum zaten hafif topluyum ya ilaç kilo aldırırsa diye de korkuyorum. sizce ilaç kesin çözüm mü yoksa bir psikologla bu konuda önce görüşme yapıp terapi ile de bu durum aşılabilir mi?

dreamer8
    Guest

SF şikayetiyle psikiyatristlere gidenlere belli başlı ilaçlar öneriliyor. Bu ilaçlar hem daha özgüvenli hissetmeni, hem de daha neşeli olmanı sağlıyor. En azından birkaç ay ilaçla toparlayıp üzerini kendin tamamlayabilirsin. Ayrıca çok rahat, özgüvenli isnanlara bakıp da onlar gibi olacağım diye hırslanma, onlar gibi olamazsın. Bu iş yapı meselesi. Bazı insan rahat,
    bazısı çekingendir. Yapını çok fazla değiştiremezsin ama hayatını yaşanabilir düzeye çıkarabilirsin.

Karar Dönemi

benzer durumlar yaşadım.26 yaşındayım.7 yıl oldu farkıma varalı.7 yıl boyunca 2-3 kez terapi gördüm ama sık değil ara sıra.zeki bilgili araştırmayı seven biriyimdir az çok yani.ama olmadı tek başıma bastıramadım.çok yordu beni.bugün doktora gittim ve ilaçlara başladım .sende yorulduysan ilaç en iyisi