Sayfa 3/3 İlkİlk 123
26 sonuçtan 21 ile 26 arası

Konu: Ailemin psikolojik baskısı ve aşağılık kompleksi

Karar Dönemi karamsar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

[QUOTE=yorum;192703][QUOTE=rainy;192701]
    .Karamsar üye arkadaş her ne kadar sende gevşeklik görmüş olsada /QUOTE] Ben hanımefendi de gevşeklik gördüğümü söylemedim. Lütfen ben söylemişim gibi lanse etmeyin. Benim söylediğim şey gevşeklik değil hayatın kademesi. Rainy nin basamak atlaması gerek. Bu basamağı atlamazsa aynı yerinde yıllarca sayması gerekecek. Lakin iş arayıp bulamayabilir kendisine uygun bir iş olmayabilir. Şartlar uygun olmayabilir bunlarda hayatın içinde olan şeyler. Ailesiyle iletişimi düzelebilir bu da bir seçenek ama bu iletişim düzelse bile Rainy nin bir kademe atlaması gerekli. Ne demek istediğimi en iyi anlayacak olan kişiler evli olanlar ya da ailesinden ayrı yaşayan kişilerdir. Aile kavramı da bir yere kadar geçerli. Sonra yalnızsın. Kendi başının çaresine bakmayı öğrenmeli insan.
    why so serious

Karar Dönemi

[QUOTE=rainy;192421]Bizim aile dört kişilik. Babamla kumar sorunu yüzünden maddi manevi sorunlarim var evde. O sorun orda bi yerlerde çözülmeyi beklerken ikinci şok dalgasını annemden ve abimden yedim. Beni inciten şey kavga esnasında söylenen bir söz değil üstelik. Annem beni sevmediğini söylerken çok ciddiydi. 3 senedir işsizim ve moralim bozukken annem bana sen benim için sırtımda taşıdığım sakat bir çocuk gibisin dedi. Bunu soyledi cunki kendisi calisiyor ben henüz bir işe sahil degilim diye. Günlerce bu sözüne ağladım. Bir kere gelip yanıma bunun için özür dilemedi. Ironik olan ise ailemin sözünden hiç çıkmiyor olmam ve onları dinleyip istedikleri hayatı yaşamam. Kendi kararimi vermem gerekirken onların dediklerini yaptığım için ceza çekiyorum. Acı çekiyorum ve onlar bu konuda hiçbir şey yapmıyorlar. Üstelik sorunlarımı onlarla konuşarak aşmaya çalıştıkça beni küçük düşürüyorlar söyledikleri ile. Abim bile yardımcı olmuyor ve beceriksiz olduğumu düşünüyor iş bulma konusunda. Durum şu ki olduğum kişi onların olmamı istediği kişi aslında. O zaman neden nefret etmek yerine empati yapmiyor ailem? Yani arkadaşına bile benden daha fazla değer veren abim, neden benden bu kadar nefret ettiğini bir türlü anlam veremediğim annem ve olmasa da olur dediğim bir babaya sahipken sorunlu bir kişi olmam şaşırtmiyor beni. Geçmişinde sürekli kibirli insanın küçük düşürücü, alay edici sözlerine maruz kalmış biriyim. Kolay inciniyorum ama hangimiz sürekli psikolojik baskıya maruz kalınca bunu normal karşılayabilir ki. Sen onu yapamazsın, basaramazsin demişti annem üniversiteye gitmemle alakali. Sözü ağır gelince çalıştım ve kazandım. Sosyal fobiydim ama derslerde başarima belki de bu rahatsızlığım güzel bir etki yapti ve bölümümde birinci oldum. Başaramazsin dediler hep ve hala o kanaatte bir aileye sahibim. Eğer bir gün çocuk sahibi olursam onu kimseyle kıyaslamayacagim. Kardeşiyle bile olsa bu kötülüğü ona yapmam. Hiç kimse hayata aynı yerden aynı şartlarda başlamıyor çünki. Onun elinde olan şeyi aslında yaratıcı veriyor sinamak için. Ben de başıma gelen şanssızlikla imtihan oluyorum. Hayatta her şey mükemmel gitseydi el açıp dua etmeyi unutabilirdim belki de. Kendimi teskin edebilirim ama anlaşılmamak özellikle konu aileyse çok zor. Param olmadığı için psikolojik destek almıyorum almam gerekir fakat devlet hastanesinde de on dakikalık konuşma sorunu çözmez ve ilaç kullanmak da istemiyorum. Kötü yetiştirildim bunun sonucunda sosyal fobi oldum diye ilaç kullanmak istemiyorum. Kendimden nefret ettirdiler diye köşe bucak insanlardan ve sorabilecekleri sorulardan kaçmak istemiyorum artik. Bunun bir sonu ne zaman olacak merak ediyorum.Beni bu duruma sokan aileme kendimi daha fazla açıklamak zorunda kalmak beni mahvediyor. Hayatımın icine siz ettiniz demek haykirmak istiyorum.[/QUOTE
    Bence ailenle fazla yuzgoz olma ayni evin icindesiniz illaki muhattap olcaksiniz ama uzun tutma derim . Odan varsa odanda daha cok vakit gecir biseylerle ugrasarak ama. Evdekilerle tartisma ortamina girme bence. Baktin tartisma cikacak yada muhabbet sana dogrumu geliyo terket hemen o odayi baska odaya gec. Bi yandanda is aramaya devam asil kurtulusun is bulmak bence. Insallah bi an once bulursun is ve hersey duzene girer

Karar Dönemi

rainy kendini çok güzel ifade etmişsin inşallah herşey istediğin gibi olur
    Konu kibritcikizz tarafından (13-09-2017 Saat 09:47 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: hata

Karar Dönemi

Alıntı karamsar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yazdıklarını kendimi zorlayarak okudum ve sıkıldım. Sıkıcısın çünkü. Sana ne ki ailenin senin hakkında ne düşündüğünden? İşsizim diyosun bide üniversite mezunusun. Git garsonluk yap çalış. Git bulaşık yıka. Ekmeğini eline al bırak annen ne derse desin. Sonra ister yuva kur ister kendi başına ev tut hayatını yaşa. Sorun ailende değil sende. Tembelsin. Baban olsam döve döve bir işe sokardım seni. Adam ol artık kimse sana tek kelime söyleyemesin. Eziklik güzel bir şey değil arkadaşım acımadan ezerler. Belki sert konuştum ama iyiliğin için emin ol..

Edit: kız olduğunu yeni öğrendim. Söylediklerim aynen geçerli ama iş hayatında çok dikkatli olman lazım. Seçici olman senin için iyi olacaktır.
    yazdıklarınla rainy i üzüp kızdırıp, harekete geçirmeye çalışmışsın sanırım. Psikolojide böyle bi teknik olduğunu zannetmiyorum olsa da bu şekilde değildir, daha nazik daha bi insani olur... Kaldı ki rainy hergün yaşadıkları hissettikleriyle zaten çok üzülüp incinmiştir yani harekete geçeBİLECEK olsa ona hissettikleri ve hissettirdikleri yeterlidir. Sana sinir olduğumu söyleyim de içimde kalmasın. Ama yine de şöyle düşünmeye çalışıyorum kim bilir neler yaşadın ki böyle konuşuyosun yani bu yazıları yazan ellerin bir zamanlar bebektiler. aaa bu arada telkinlerinle nickin çok tezat

Karar Dönemi

Alıntı kibritcikizz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    rainy kendini çok güzel ifade etmişsin inşallah herşey istediğin gibi olur
    Teşekkür ederim. Yaşadıklarımı aynen aktarmak istedim ki bir çaresini bulabileyim. Derdimi anlatarak fikir almak istiyorum ama asıl amacım içime attıklarımı bir nebze olsun dindirmek. Bunun için yazma gereği duydum. Hissettiklerim acı veriyor çünkü bana. Biliyorum daha zor hayat yaşayan insanlar var. aslında mutluluk duygusu insanlarda aynı tarife imkan kılarken mutsuzlugun çeşitli tezahürleri vardır. Acıyı en çok o şeyi yaşamış, deneyimlemis olan bilebilir degil mi?
    "Gücümü, içimdeki güçsüzlükle boğuşurken tükettim."

Karar Dönemi karamsar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı kibritcikizz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yazdıklarınla rainy i üzüp kızdırıp, harekete geçirmeye çalışmışsın sanırım. Psikolojide böyle bi teknik olduğunu zannetmiyorum olsa da bu şekilde değildir, daha nazik daha bi insani olur... Kaldı ki rainy hergün yaşadıkları hissettikleriyle zaten çok üzülüp incinmiştir yani harekete geçeBİLECEK olsa ona hissettikleri ve hissettirdikleri yeterlidir. Sana sinir olduğumu söyleyim de içimde kalmasın. Ama yine de şöyle düşünmeye çalışıyorum kim bilir neler yaşadın ki böyle konuşuyosun yani bu yazıları yazan ellerin bir zamanlar bebektiler. aaa bu arada telkinlerinle nickin çok tezat
    Kibritçikız bana sinir olma. İnsanlar hayata atılmak için risk almaya mecburdur. Herkes bazı zamanlarda büyük riskler almak zorunda. Bu hayatın bir kuralı. Nikim karamsar olabilir ama ben değilim.
    why so serious

Sayfa 3/3 İlkİlk 123