3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: İnsanlar mutlu ve yaşıyorlar.

Karar Dönemi karamsar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart İnsanlar mutlu ve yaşıyorlar.

İnsanlar mutlu ve huzurlu. Belki de değiller ama öyle yansıtıyorlar. Öyle yansıtmakta önemli ama! Dün akşam bir arkadaşımla gezmeye çıktım. Sohbet ederken o çok güzel konuşuyordu. Konuşması hoşuma gidiyordu ama ben konuşurken hep problemlerimden bahsettim. Kendi iç dünyamda yaşadığım insandan. Çoğu zaman kilitlendim çoğu zaman susakaldım ve anlattığım şeylerin eğlenceli olmadığını farkettim. Kitaplardan bahsettim. Eski sevgililerimden bahsettim ama o hiç benim gibi duygusal bir moda girmedi.

Yaptığı çılgınlıkları söylüyordu bana. Gezdiği yerleri. Onunla konuşurken geleceğe umutla bakan birisini gördüm karşımda ve anı yaşayan. Bende onun gibi havadan sudan konuşmak istedim ama beceremedim. Çoğu zaman hayranlıkla onu izledim. Farkettim ki ben eğlenceli bir insan değilim. Aslında kendime de kızmıyorum. Ben de bir zamanlar eğlenceli biriydim. İnsanlarla konuşurken onlara verdiğim enerji bir zamanlar benide ilgi çekici birisi yapardı. Hatırlıyorum da hiç bir şeyi düşünerek yazmazdım ve mutsuz bir cümle kurmazdım. Mutsuz değildim ki!

Farkettim ki bir yerlerde bir hayat var ve o yaşanıyor. Farkettim ki, iç dünyaları ne kadar karışık olursa olsun insanlar dışarıya gülümseyerek bakıyor. Belki iç dünyalarıda karışık değildir! Bu benim avuntumdur. Aslında mutsuz ama yalandan gülümsüyor falan.

Bu gün yaşamadığımı farkettim. Birisiyle konuşurken en azından sohbetten keyif almasını isterdim. Nasıl yapacağımı bilmiyorum ama bunu başarmam gerek.

Bu gün öğrendim ki edebiyat yalan. Hüzün ve acılar yalan. Mutsuzluklar yalan. İnsanlar mutsuzluğun ve umutsuzluğunda üstesinden geliyorlar. Ve eğer mutsuzsan yada eksiksen bir şekilde kendini toparlamalı ve hayata kucak açmalısın. Bu gün öğrendim ki geçmiş denilen bir şey var ve yaşadığımız şeyler geçmişte kaldı. Acılar mutsuzluklar özlemler kırılganlıklar hepimizin var ama geçmişte kaldı artık.

Freud diyor ki insanlar acı ve huzursuzluk duyduğu şeylerden kaçar ve haz duyduğu şeyleri seçer. Belki de bu bir tespit değil bir uyarıydı. Acı ve mutsuzluklar dan kaçın ve haz duyduğunuz şeyleri yapın demek istiyordu. Acı ve huzursuzluk veren değil haz veren insan olun demek istiyordu.

Değişeceğim demiyorum. Şimdiden değişmeye başladım. Olumsuz düşünceleri ve eksik yanlarımı onarıyorum ve mutsuzluğumu mutluluğa dönüştürüyorum.

Size değişin demiyorum. Siz bilirsiniz ama dışarda güzel bir hayat var ve akıp gidiyor. Durgun ve sürekli akan bir nehir gibi. İnsanlar o nehrin tadını çıkarıyor. Siz sadece izlemeyi tercih edebilirsiniz. Bide çok kasmaya gerek yok. Bizler ölümü kabullenip yaşıyorsak, acıyı da kabullenip mutlu olabiliriz. Plan yapıp düşünmeye de çok gerek yok. Olmak istediğiniz insanı biliyorsunuz.. O olun.
    why so serious

Banned

dışarıdan çok canlı neşeli görünüp iç dünyası çok karanlık kişiler var. mesela mehmet ali erbil. son zamanlarda pek bahsedilmiyor ama zamanında depresyon tedavisi görmüştü.
    ya da merlin monroe. dünya çapında büyük şöhret iken 36 yaşında intihar etti.
    bunlar çok tanınmış olanlar ama sıradan insanlar arasında da böyleleri çok.
    ya da bipolar hastaları: manik dönemde herkesten daha canlı, enejik , neşeli görünürler ama depresyonları çok ağır olur.
    beni antidepresanlar manik yapıyor. çok canlı ve enerjik yapıyor.

Karar Dönemi

Alıntı gulsin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dışarıdan çok canlı neşeli görünüp iç dünyası çok karanlık kişiler var. mesela mehmet ali erbil. son zamanlarda pek bahsedilmiyor ama zamanında depresyon tedavisi görmüştü.
    ya da merlin monroe. dünya çapında büyük şöhret iken 36 yaşında intihar etti.
    bunlar çok tanınmış olanlar ama sıradan insanlar arasında da böyleleri çok.
    ya da bipolar hastaları: manik dönemde herkesten daha canlı, enejik , neşeli görünürler ama depresyonları çok ağır olur.
    beni antidepresanlar manik yapıyor. çok canlı ve enerjik yapıyor.
    Bana kalırsa Türkiye şartlarında insanların çoğu mutsuz çünkü geçim sıkıntısı çok fazla. Biz dışarıdan mutlu ve mesut olarak algılıyoruz ama iç dünyalarında pek mutlu olduklarını düşünmüyorum. Türkiyede yaklaşık olarak 3-4 milyon kayıtlı bipolar hastası var, bir o kadar şizofren olsa, kaygı ve endişe bozukluğunu saymıyorum bile toplumun nerdeyse yarısı hasta olur. Ha bu istinaden elbette mutlu insanlarda vardır. Ancak bence Türkiye nüfusunun %25 sadece mutlu gerisi mutsuz.