2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Çekingenlik

Çıraklık Dönemi osmangazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Çekingenlik

Bunun için yıllar önce psikoloğa gitmiştim. Bir kaç ödev vermişti 2. kez gittim mi hatırlamıyorum. Zaten hafızam çok zayıftır. Bundan 8-10 yıl önce çay söylemeye çekinirdim telefonla. Bir kurumun müdürüyle görüşmem gerekti ilk defa işle alakalı bir yeri arıyordum. KArşımdaki adam ses tonumdan çekindiğimi anladı ve üstüme gelmeye başlamıştı. Kurs denetimlerine gidiyordum bir arkadaşla beraber. Kursiyerlere hitap etmeyi arkadaşıma bırakıyordum.

Şu an gittiğimde küçük notlarım var onlara bakıyorum ve ben konuşuyorum. İşle alakalı karşımdaki gıcık bir işveren ters biri değilse rahatlıkla arayabiliyorum. İşyerinde işle alakalı olmayan tanımadığım biriyle , ne bileyim bir müşteri hizmetleri olabilir biraz gerilsem de eskisine göre çok daha rahatım. Ancak aynı kişiyle işyeri dışında konuşurken geriliyorum hala. Sürekli telefonla görüştüğüm bir yer olduğundan heralde işte görüşmek kaygımı azaltıyor.

Yine vatandaşla çok sık yüz yüze konuşuyorum. Ters birisi olmadığı müddetçe çok da rahat konuşuyorum. Ancak iş dışında ben başka bir kamu kurumuna gittiğimde kendim de devlet memuru olmama rağmen bu rahatlığı elde edemiyorum. Bununla alakalı bir anım var belki o yüzdendir, o zaman katiplik sınavı için belgelerimi başka bir adliyeye gönderecektim, teslim etmeye gittiğim adam beni yerin dibine soktu. Yönlendirdiğini sandığım adamlar dalga geçti ve adamı aradı. Geri aynı adama geldiğimde beni şikayet ettin diyerek yapmadığını bırakmamıştı bana. Bilmiyorum belki ben büyüttüm bunca yıldır hassas biri olduğumdan.
    "İnanırsan Hayaller Gerçek Olur" Aynur Meydan'ın şiirinden. Çok doğru bir söz ama hiç tavsiye etmem...

dreamer8
    Guest

Bence sosyal çekingenliğin sebebi ne biliyor musun? Kişinin kendi bedeninden, kilosundan, boyundan, ses tonundan, duruşundan, bakışından, halinden, tavrından, ruhundan, iletişiminden ya da pek çok farklı özelliğinden memnun olmaması ya da kendini yetersiz görmesi ve sürekli denetlenen, göz hapsinde olan, sorgulanan, incelenen bir konumda olduğuna kendini inandırması. Sosyal fobikleri severim. Kesinlikle normalden daha zeki oluyorlar.