7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: yardım lütfen

Karar Dönemi

Standart yardım lütfen

oncelikle herkese merhaba

lafa söyle gireyim 13 yaşında bi kardeşim var okb hastası ama söyle bi sorunumuz var aynı zamanda glokom hastasıda oldugu için ilaç kullanamıyoruz çünki okb ilaçları göz tansiyonunu yukseltiyor doktorlarda ilaç veremiyorlar zaten çok zor durumdayız küçük kız kardeşim gözlerimin önünde günden güne yıpranıyor ne yapacağımızı şaşırdık ona karşı nasıl davranmalıyız ne yapmalıyız sürekli elini yıkıyor mesela örneğin bana soruyo abi su soyle oldu sence olmusmudur ablasına soruyor lütfen ne yapmalıyız ilaç kullanamıyoruz nasıl davranmalıyız çaresizim yol bilen yardımcı olabilecek olan varmı Allah rızası için bi yol gösterin tükendik kardeşim bu halde elimden birşey gelmiyor uyku tutmuyor göz tansiyonu olupda bu hastalığa yakalanan varmı varsa ne yapıyolar yok ilaç kullanamayacaksak ne yapmalıyız yardımlarınızı bekliyorum

Allah her hastanın yardımcısı olsun

Karar Dönemi

Diğer hastalıklarını o kadarada iyi bilmiyorum fakat küçüklükten beri Okb hastası olan birisi olarak şunu söyleyebilirim. Elinizden geldiği kadar sabırlı ve hoşgörülü olmaya çalışın tam tersi durumlar bu hastalığı dahada zorlaştırcaktır. İyi telkinlerde bulunun kardeşinıze ve yalnız olmadığını ona hissettirmeye çalışın. Aile içi iletişiminiz nasıl bilmiyorum fakat aile içindeki konuşmaların dertleşmelerin olması için ortam hazırlayın. Birde terapi görmesi gerekiyor kardeşinizin.

dreamer8
    Guest

Hem okb si var, hem de okb tedavisinde kullanılacak ilaçları, glokomu olduğu için kullanamıyorsunuz. Bu direk bir uzman konusu. Forumda genel itibariyle görüş sunuyorum ama bu mevzunun direk olarak bir uzmanlık konusu olduğunu düşünüyorum. Geçmiş olsun. Allah şifa versin. Kardeşinle ilgili gelişmeleri konunda güncellersen iyi olur.

Karar Dönemi

Kardeşinin derdine çözüm araman duygulandırdı beni Allah senden razı olsun senden, psikologla görüştürebilirsiniz ona küçük ödevler verir, farklı aktiviteler bulun yeteneğine karakterine göre, yani bence hiç boş kalmasın.

Çıraklık Dönemi Dvrmchrkt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı South Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    oncelikle herkese merhaba

lafa söyle gireyim 13 yaşında bi kardeşim var okb hastası ama söyle bi sorunumuz var aynı zamanda glokom hastasıda oldugu için ilaç kullanamıyoruz çünki okb ilaçları göz tansiyonunu yukseltiyor doktorlarda ilaç veremiyorlar zaten çok zor durumdayız küçük kız kardeşim gözlerimin önünde günden güne yıpranıyor ne yapacağımızı şaşırdık ona karşı nasıl davranmalıyız ne yapmalıyız sürekli elini yıkıyor mesela örneğin bana soruyo abi su soyle oldu sence olmusmudur ablasına soruyor lütfen ne yapmalıyız ilaç kullanamıyoruz nasıl davranmalıyız çaresizim yol bilen yardımcı olabilecek olan varmı Allah rızası için bi yol gösterin tükendik kardeşim bu halde elimden birşey gelmiyor uyku tutmuyor göz tansiyonu olupda bu hastalığa yakalanan varmı varsa ne yapıyolar yok ilaç kullanamayacaksak ne yapmalıyız yardımlarınızı bekliyorum

Allah her hastanın yardımcısı olsun
    OKB için ilaca gerek yok.
    Benim izmirde en 4-5 psikiyatistte kaydım var. Her birisi bana, ilaçsız OKByi yenemezsin, senin ki ileri düzey OKB, mutlaka ilaç kullan, demişti zamanında.

Hiç kullanmadan yendim. OKB için ilaca gerek yok.
    Kardeşin sağlam bir bilişsel terapi ile OKB yi toprağa gömer

Burada sadece dikkat etmesi gereken birkaç hassas yaklaşım var. Olumsuz düşüncelerin ömrü boyunca geleceğini, acaba ellerim temiz oldu mu düşüncesinin her ne olursa olsun onu yalnız bırakmayacağını bilmesi gerekir.
    Bilişsel terapi bu düşünceleri silmez. Sadece bunun gereksiz ve aşırı bir evham olduğunu öğretir.

Ben OKB yi yıllar önce yendim. Ama olumsuz düşünceler halen geliyor. Sadece takmadan yaşamıma devam ediyorum. Eğer takarsam, başa sararım. Bunu biliyorum.
    Bilişsel terapi, çok ama çok etkili bir yöntemdir. Sadece doğru doktor önemlidir. Ben bilişsel terapiyi, Amerikalı ve Kanadalı 2 psikiyatistten almıştım ama eminim ki Türkiyede de bu işin hakkını veren doktorlarımız ya da psikologlarımız vardır.
    Büyük aşklar ya sonsuzdur, ya da O’nsuz!.

Banned

ilacın bir faydası olmuyor okb ye zaten. onu sürekli bir işle meşgul edin. elleri için beponten merhem kullanın. yara olur. iyileşir merak etmeyin. teşekkür ederim size kardeşinizi bu denli sevdiğiniz ve ilgilendiğiniz için.

Karar Dönemi

cevaplar için teşekkürler onunla ilgileniyoruz işden ayrıldım her sabah 7 de spora gidiyoruz ben o ablası okuluda bitdi sabahları 7 de uyandırıp yürüyüşe götürüp spor yaptırıyoruz yorgunlukdan gece erken uyusun diye cunkü geceleri daha cok oluyor gözlemlediğim kadarıyla evi süpürttürüyoruz temizlettiriyoruz sürekli bi sorumluluk bi meşguliyet vermeye çalışıyoruz yaz okulunada yazdıracagım cocuk engel olamıyor ama biz sürekli unutturmak için ugrasıyoruz