7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: Yardımcı olabilirmisiniz?

Karar Dönemi

Standart Yardımcı olabilirmisiniz?

İyi günler benim bir takım sorunlarım var ve neyim olduğunu bir türlü bulamıyorum.Bunları burdan yazmamın sebebi ise birşeyleri tanımadığım insanlara veya sanal ortamdan yazmak daha kolay geldiği için.23 yaşındayım ve erkeğim dışarı tarafından begenilmediğimi düşünürdüm hep ve uzun bir zamandır kendi vücudumu ve dış görünüşümü beğenmiyorum itici geldiğimi düşünüyorum kendimden nefret eder pozisyona geldim ve birilerinin bana baktığını ve izlediğini görünce veya hissedince yürümeyi bile unutuyorum diyebilirim bacaklarım birbirine çarpıyor ve çok aşırı heyecanlanıyorum.Bir kamu kurumunda çalışıyorum ve hayatım boyunca ufak süreli bir zaman hariç bir kız arkadaşım olmadı insanlarla diyalog kurmakta problem yaşıyorum çok yakın olduğum erkek arkadaşlarım hariç her hangi bir şekilde işim dışımda bir arkadaş edinemiyorum televizyon ve filmlerde gördüğüm birebir insan ilişkileri aşk vs çok özeniyorum içimde sanki bir boşluk varmış gibi hissediyorum ama bu konuda hiçbir adım atamıyorum birileri ile degil bir gelecek arkadaşlık bile kuramıyorum iş zamanlarım dışında evden dışarı çıkmıyorum genel olarak bilgisayar oyunları film dizi vs şeylerle hiçbirşey bulamazsam sanal alemde vakit geçiriyorum herhangi bir derdimi kimseye anlatamıyorum yakın arkadaşlarıma anlatamıyorum hep onlar birşeyler anlatıyor ama bana geldiğinde susup kalıyorum sosyal aktiviteler bana çok anlamsız geliyor sizce psikolojik bir rahatsızlığım mı var?

Karar Dönemi

Sosyal fobi-aşağılık kompleksi-kronik depresyon tabikide işin uzmanı değilim fakat bu anlattıkların bu durumların belirtisi gibime geldi.

Karar Dönemi

Kisa zamanda İyi bir psikolog bulup psikoterapiye baslamanizi oneririm

Karar Dönemi

Şuan gidebilme gibi bi ihtimalim Yok maalesef çok yoğun çalışıyorum bide sürekli il değiştiriyorum bir kaç yıl beklemem beni etkiler mi sizce

Karar Dönemi

Etkileyeceği kadar etkilemiş günlük islerini etkiliyor bence geç bil kaldın.

dreamer8
    Guest

Bence sende beden dismorfik bozukluk rahatsızlığı var. bedenini beğenmiyor ve bedeninden nefret ediyorsun. dolayısıyla özgüvenin ve özsaygın da kayboluyor. 23 yaşındasın. Evden çıkamayan, odasında çürüyen insanların olduğu bir dünyada, bir kamu kurumunda çalışıyorsun. Bu çok güzel bir şey. Kaldı ki erkeğin güzeli çirkini olmaz derler. Yüreğini biri severse eğer asla senin bedenine bakmaz. Yüz nakli olan adam bile evlendi baba oldu hatırlarsın. Seni bir tek kişinin sevmesi yeterli. Eğer o severse diğer kadınlar umrunda bile olmamalı. İnşallah o kişiye kavuşursun.

Banned
    Yer
    Eskişehir

Kendi bedenine haksızlık ettiğini düşünüyorum. Dış görünüşün insan üzerindeki etkisi yadsınamaz bir gerçektir lakin sosyal ilişkilerde en az dış görünüş kadar önemli, hatta ondan daha önemli kriterler de olduğunu düşünüyorum. İnsan sadece fiziksel ağırlıklı bir varlık değil, onu diğer canlılardan ayıran en önemli özellikleri duygu ve düşünceleri. Örneğin bir çiçeği veya meyveyi düşün, dış görünüşü çok güzel ama kokusuna veya tadına baktığında ise berbat. Sırf dış güzelliği yüzünden çekici olan bu bitki ve meyveye nereye kadar tahammül edebilirsin? Yani çevremizde fiziksel olarak engelli insanlar da var, onlar karamsarlığa kapılıp bir kenara çekilmektense hayatı doya doya yaşamaya çalışıyorlar. Evleniyorlar, çocuk sahibi oluyorlar vesaire. Hayatta engelleri kendimiz koyarız aslında; engel bizim bedenimizde değil zihnimizdedir. Bunun ayırdına vardığımız anda her şey kendiliğinden düzelecek emin ol. Kaldı ki kadınlar için duygusallığın daha ön planda olduğu kanaatindeyim. (Genelde tersi söylenir ama ben aksini düşünüyorum.)

İnsan ilişkilerinde arka planda kalmanı gerektirecek hiçbir sebep yok, muhakkak hakkında fikir sahibi olduğu ilgi alanları ve konular vardır. Kendini bu alanlarda geliştirip muhabbetlere dahil olabilirsin. Ben söylenenlerin aksine herhangi bir tedaviye gerek olduğunu düşünmüyorum, sadece biraz özgüven eksikliği var fakat bu açığı kendi başına kapatabileceğin kanısındayım.
    Konu Roberto Baggio tarafından (14-06-2017 Saat 10:09 PM ) değiştirilmiştir.