Sayfa 1/2 12 SonSon
13 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Çocukken şizofrenik düşüncelere sahip olmak?

Karar Dönemi

Standart Çocukken şizofrenik düşüncelere sahip olmak?

Selam arkadaşlar. Başlıkta yazdığı gibi çocukken şizofrenik düşüncelere sahiptim sanırım ama zamanla geçti. Örneğin su bardağı seçerken zehir sürülmemiş olanını seçmeye çalışmam gibi. babamın aklımdan geçenleri okuyabildiğini ve ona göre davrandığını düşünmem gibi. ve mesajlar almak, önemli biri olduğuna inanmak gibi şeyler. kişisel bakıma dikkat etmemek, aşırı utangaçlık gibi şeyler de vardı ki hala var. akrabalarımda amcam şizofreni hastasıydı, babama da sanırım geçmişte tanı konmuş ama ilaç kullandığı için sanrı falan artık görmüyor. çocukken sanrı gördüğüne şahit olmuştum. hayal meyal hatırlıyorum eski günleri babamın davranışları pek normal değildi. ben sanrı görmüyorum işitsel halüsinasyon olarak sadece uykuya dalacağım zaman sesler duyuyorum. babamın anneme bağırdığını duymuştum mesela ama ardından anladım gerçek olmadığını. ardından net bir şekilde müzik sesi duymuştum. ama uykuya dalma esnasında bunlar normalmiş internette okuduğuma göre o yüzden fazla önemsemiyorum. Ve en önemlisi ben dinime bağlıyım, müslümanım Kur'an okuyorum ve gerçek dışı düşüncelerin, hezeyanların çok çabuk farkına varabiliyorum bu sayede. Sizce çocukluğumda böyle düşüncelere sahip olmamın sebebi neydi? konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim.

Karar Dönemi

Bence herkes de az çok vardır böyle düşüncüler, çocukken şöyle düşündüm diye 10larca seneye geriye dönüp değerlendirmek doğru olmaz. Ki söylediklerinin de şizofreniyle uzaktan yakından alakası yok.

Karar Dönemi

Öncelikle benim bildiğim kadarıyla sanrı görülen bir şey değil. Gerçek dışı düşüncelere deniyor. Hezeyan da denebilir. İngilizcesi delusion diye geçiyordu yanlış hatırlamıyorsam. Görülen, duyulan yada diğer duyu organlarıyla algılananlara halüsinasyon deniyor.

Eğer gerçek dışı dini inançların varsa bu hastalığın bir parçası olabilir. İnternet'ten duymuştum ve kendimden biliyorum. Psikoz(bir şizofreni belirtisi olabiliyor) hastaları kendilerini çok önemli bir kişi gibi görebiliyorlar. Seçilmiş bir insan gibi. Yani mehdi yada isa gibi.

Yada cinlerin olduğunu düşünüyorsan, onlarla konuşuyorsan bu da bir belirti olabilir.

Ama böyle düşüncelerin yoksa dinle ilgilenmende bir sakınca yok bence.

Onun dışında eğer çevrendeki insanların ne yaptıklarını onlar ifade etmeden anlamaya çalışmak gibi bir huyun varsa ve bu anlamlar genellikle sana kötülük yapıldığı yönünde çıkıyorsa bu da hastalığın bir parçası olabilir. Yani gerçek dışı şüpheler gibi. Örneğin xxx kişisi bugün bana bir bakış attı eminim o da beni takip eden grubun içinden bir ajan. Ya da bugün gece 3'te tuvalete gittiğimde üst kattan bir sifon sesi geldi. Gece 3'te üst komşumun benle aynı anda tuvalette olma ihtimali çok zayıf ihtimal, eminim üst komşum beni izleyen gruptan bir ajan ve bunu beni rahatsız etmek için yaptı.

Çevreni, kendini, çevreye olan tutumunu, günlük yaşantını bir düşün. Eğer bu kötü düşünceleri kafandan atamıyorsan ve bunlar hayatına yön veriyorsa bence bir doktora görün.

Ama eğer gelip geçen şeylerse. Hayatının akşını etkilemiyorsa. Stres üzüntü ve depresyona sebep olmuyorsa hayatına devam et. Bu durumda bence doktora gitmene gerek yok. Zira onlar da ilacı dayayıp iyileşmeni beklemekten başka bir şey yapamıyorlar.

Karar Dönemi

yanıtınız için teşekkürler arkadaşlar. atipik yazdıklarına benzer şeyler benim hep çocukken daha doğrusu ergenlik dönemindeyken aklıma geliyordu. mesela mehdi kırk yaşında mehdi olduğunu bilecek diye öğrendiğim için mehdi olduğumu düşünmemeye çalışırdım kırk yaşına gelmeyi beklemeli diye düşünürdüm. cinlerle konuşmazdım. halüsinasyon görmezdim. sadece garip inanışlarım vardı. örneğin gece yatarken beni öldürecekler diye korkardım. sonra bazı şeyler yapıp bir hafta müddet verildiğini düşünerek öyle rahatlardım. bu tür düşünceler vardı işte. sanırım on yedi yaşından sonra hepsi kayboldu. şu an hiçbir sanrım yok. peşimde ajanlar olduğunu düşünmüyorum yani takip edildiğimi. u2'nin dediği gibi geçmişe bakıp değerlendirmek anlamsız. zaten doğrunun yanlışın net ayırt edilemediği dönem, bol bol hayal kurup inanıyorsun.

ama şöyle bir şey var Allah bizi yarattı ve her şeyi takdir etti. Hayatımızda hiçbir şey tesadüfen olmuyor, her şeyin bir anlamı var. İmtihanımız için bize uyarılarda bulunuyor gün içinde. İslam'a inanan hemen hemen herkes bunu kabul eder zaten. hocalar da böyle söylüyorlar.

Karar Dönemi

Keşke mehdi hakkındaki rivayeti söylemeseydin. Şimdi 40 yaşına kadar mehdi olduğumu düşünmem için bir sebep vermiş oldun bana. Psikoz hastasıyım da.

Allah bizi yarattı evet ama bilmen gereken birşey var bu hastalıklar ciddi hastalıklar. Gerçek olmayan birşeyi gerçek zannedebilirsin. Bu da yanlış bir yola girmene sebep olur. Sonunda inançlı bir kul olarak hoş karşılanmayı beklerken kafir olarak cezalandırılan olabilirsin.

Ama tabi Allah'ın herşeyi bildiğini düşünürsek senin hasta olduğunu da bildiği için seni affedebilir. Sonuç? Sen yine kendi kendine bir çaba içine girmiş olursun. Hastalığını boşu boşuna tedavi ettirmemiş olursun. Kendine eziyet etmiş olursun. Boşu boşuna.

Karar Dönemi

Gerçekten farkında olmadan çam devirdim sanırım. İlk kez böyle bir forumda bulunduğum için düşünmeden ve cümlelere dikkat etmeden yazmam yanlış oldu gerçekten, özür dilerim atipik. Mehdiyle ilgili rivayetler güvenilir değillermiş bu arada. Hatta mehdi diye bir kimsenin olmadığını söyleyen İslam alimleri de var. Benim hocam öyle söylüyor mantıklı deliller getirerek ve ben de öyle düşünüyorum aslında.

Ben hasta olduğumu düşünmüyorum. Çünkü halüsinasyonlarım yok. Yanlış inançlarım da inşallah yoktur... Senin söylediğini ben de düşündüm, uyarı-işaret alma noktasında gerçek - sanrı ayrımını neye göre yapacağımı. Gerçekten bilmiyorum. Sadece abartmamaya dikkat ediyorum. Örneğin istediğim bir şey gerçekleşmiyorsa Allah istemiyor diye düşünüyorum bazen. Böyle düşündükten sonra istediğim şeyle aramda engel kalkıyorsa ve gerçekleştirebilecek durumda oluyorsam, Allah hangi yoldan gideceğimi görmek için bana yol açtı, sınıyor diye düşünüyorum. Sence bu sakıncalı mı atipik? Geçmişte inandığım şeylerin bu hastalıkla bağlantısı olup olmadığını ve ileride ne olacağını merak ediyorum. İlerisini Allah bilir tabii ona kimsenin diyebileceği bir şey yok. Küçükken doktora gittiğimizde bana gerçek olmayan şeyler görüyor veya duyuyor musun diye sormuştu. Ne cevap verdiğimi hatırlamıyorum ama ilaç yazmıştı bir müddet kullanıp bırakmıştım. Hiçbir değişiklik olmadı hayatımda. Yıllardır içime kapanığım sonuç olarak.

Karar Dönemi

Örnek verdiğin düşüncelerin pek bir zararı yok bence. Dikkat etmen gereken düşünceler daha çok seni yüceleştiren düşünceler. Ama farkında olmadan da bu düşünceler seni ele geçirebilir Bilgin olsun. Seçilmiş bir insan olduğunu düşünerek iyilik yapıyorsan, Kuran okurken sana mesaj verildiğini düşünüyorsan, iyi yada övülecek bir davranış yaptığında bunu saatlerce kafanda tekrar tekrar düşünüyorsan ve hoşuna gidiyorsa dikkatli olman gerekiyor.

Bu düşünceler seni küçük şeylerden anlam çıkarmaya yatkın hale getiriyor.

Eğer bunları yaşıyorsan aklının bir köşesinde akli dengenin bozuk olabileceği ihtimalini hep tut. Böylece işler sarpa sardığında kendi kendine doktora gitme kararı alabilirsin

Karar Dönemi

merhaba bi kul
    utangaç olduğundan bahsetmişsin muhtemelen yalnızdın ya da yalnız hissediyordun arkadaşların varsaydı bile bu yüzden çok hayal kurmuş olabilirsin belki de genetik yatkınlık olabilir.

Karar Dönemi

merhaba kibritci kız
    çok hayal kurardım artık kurmamaya çalışıyorum. baş rolünde olduğum hayalleri en azından.
    atipik, anladım aklımda tutacağım. yanıtlarınız için teşekkür ederim. Allah'ın selamı üzerinize olsun.

Banned

Alıntı atipik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Keşke mehdi hakkındaki rivayeti söylemeseydin. Şimdi 40 yaşına kadar mehdi olduğumu düşünmem için bir sebep vermiş oldun bana. Psikoz hastasıyım da.

Allah bizi yarattı evet ama bilmen gereken birşey var bu hastalıklar ciddi hastalıklar. Gerçek olmayan birşeyi gerçek zannedebilirsin. Bu da yanlış bir yola girmene sebep olur. Sonunda inançlı bir kul olarak hoş karşılanmayı beklerken kafir olarak cezalandırılan olabilirsin.

Ama tabi Allah'ın herşeyi bildiğini düşünürsek senin hasta olduğunu da bildiği için seni affedebilir. Sonuç? Sen yine kendi kendine bir çaba içine girmiş olursun. Hastalığını boşu boşuna tedavi ettirmemiş olursun. Kendine eziyet etmiş olursun. Boşu boşuna.
    ben mehdi olmadığımdan eminim)))çünkü dişlerim kaplama))

Sayfa 1/2 12 SonSon