9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Ailemden Baskı Görüyorum

Karar Dönemi

Standart Ailemden Baskı Görüyorum

İşe girmem için baskı yapıyorlar ama ben güzel bir üniversiteye girmek istiyorum. Beni üzen işe girmezsem baltaya sap olamayacağımı düşünmeleri ve beni hor görmeleri.

Cahillik Dönemi

bende aynı durumdayım seninle sırf bu baskı yüzünden psikolojim ruh sağlığım bozuldu saçlarım beyazladı genç yaşta bende 2 yıllık okul okuyordum ara verdi bir süreliğine iş bulmam çalışmam gerekiyor çünkü bulabilimiyim onuda bilmiyorum ...
    Allah sonumuzu hayır etsin...
    Ve bu yorgun ve bu hüzünlü yüreği,
    Benim değilmiş gibi hiç kimse görmeden ,
    Şöyle bir yol kenarına bıraksam...

Karar Dönemi karamsar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı carlostevez Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İşe girmem için baskı yapıyorlar ama ben güzel bir üniversiteye girmek istiyorum. Beni üzen işe girmezsem baltaya sap olamayacağımı düşünmeleri ve beni hor görmeleri.
    Şu an sınava girsem 4 yıllık ortalama bir üniversiteye girerim diyebiliyorsan okul okumakta ısrar et. Ama şu an sınava girsem 2 yıllık bir üniversite ancak kazanırım diyorsan bence ailen senin kötülüğünü istemiyor emin ol. Ben illa üniversite okumak istiyorum diyorsan da ailenden 21 gün müsade iste ve kendine orta ağırlıkta bir ders çalışma programı yap- günde 6-8 saat felan. ama gerçekten çalış ve programa sadık kal. Eğer 21. günü bu programa sadık kalarak bitirebilirsen kesinlikle üniversite sınavına girmek için ailene ısrar et ve kendine bir yıllık bir program hazırla ve şimdiden çalış. Eğer 21 günlük programa sadık kalamazsan sıkılırsan ve ders çalışmak senin için ızdırapsa, ailen haklı. bir işe girip çalışmalısın.

Bence ailende sana bu iki seçeneği sunuyor. Eğer kendini ikna edersen onları da edersin. Ama 5 gün programa uyup tamam ben çalışabiliyorum dersen olmaz. 21 gün çalışacaksın. Eğer yapabiliyorsan da bir yıllık bir program yapıp bir yıl boyunca ders çalışacaksın. Bu söylediklerimi iyi düşün ve kararını sen ver. Çalışmadan üniversite kazanamayacağını da önemli bir not düşmem gerekiyor.
    why so serious

Karar Dönemi

Alıntı karamsar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şu an sınava girsem 4 yıllık ortalama bir üniversiteye girerim diyebiliyorsan okul okumakta ısrar et. Ama şu an sınava girsem 2 yıllık bir üniversite ancak kazanırım diyorsan bence ailen senin kötülüğünü istemiyor emin ol. Ben illa üniversite okumak istiyorum diyorsan da ailenden 21 gün müsade iste ve kendine orta ağırlıkta bir ders çalışma programı yap- günde 6-8 saat felan. ama gerçekten çalış ve programa sadık kal. Eğer 21. günü bu programa sadık kalarak bitirebilirsen kesinlikle üniversite sınavına girmek için ailene ısrar et ve kendine bir yıllık bir program hazırla ve şimdiden çalış. Eğer 21 günlük programa sadık kalamazsan sıkılırsan ve ders çalışmak senin için ızdırapsa, ailen haklı. bir işe girip çalışmalısın.

Bence ailende sana bu iki seçeneği sunuyor. Eğer kendini ikna edersen onları da edersin. Ama 5 gün programa uyup tamam ben çalışabiliyorum dersen olmaz. 21 gün çalışacaksın. Eğer yapabiliyorsan da bir yıllık bir program yapıp bir yıl boyunca ders çalışacaksın. Bu söylediklerimi iyi düşün ve kararını sen ver. Çalışmadan üniversite kazanamayacağını da önemli bir not düşmem gerekiyor.
    Hayır zaten üniversiteye gitme diyorlar çalış 2-3 ay kala hazırlan sınava gir diyorlar ama 2-3 ay da kazanılmıyor hatta senelerce çalışıp da kazanılmıyor. 4 senelik kazanırım ama uyduruk bölüm olur. Ders çalışmak istiyorum ama gelecek takıntılarım müsade etmiyor. Özgüvenim 0 yapamayacağımı düşünüyorum.

Karar Dönemi karamsar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Hayır zaten üniversiteye gitme diyorlar çalış 2-3 ay kala hazırlan sınava gir diyorlar ama 2-3 ay da kazanılmıyor hatta senelerce çalışıp da kazanılmıyor. 4 senelik kazanırım ama uyduruk bölüm olur. Ders çalışmak istiyorum ama gelecek takıntılarım müsade etmiyor. Özgüvenim 0 yapamayacağımı düşünüyorum.
    Kardeşim ders çalışamazsın sen o gelecek kaygısıyla o özgüvensizlikle daha doğrusu tembellikle. yapabilirsen ders çalış
    why so serious

Karar Dönemi Bülbül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bence biraz özgüveni besleyecek bir şeyler yap. 4 senelik kazanmanın en büyük yol çalışmak değildir , kendine olan inancın , güvenin ,pozitif düşünmekten geçer.Yoksa çalışırsın ama ne kadar çalışsan da sonuç hüsran gider. Bu yoldan ben de geçtim .İlk sene harıl harıl çalıştım , dershaneye gittim .Kendimi paraladım ama sor bakalım kendini nasıl hissediyordun? Bütün negatif düşünceleri barındırıyordum. Sonucunda da başaramadım .Ancak ikinci sene o kadar harıl harıl çalışmadım , kendimi negatif düşüncelerden kurtarmaya çalıştım bir o kadar . Bir kısmını aştım ve sonucunda 4 senelik bir üniversite oldu. Senin de yapman gereken özellikle özgüvenini aşılaman , gelecekle ilgili inatla umudunun olduğunu kendine inandırtman gerekir. İlk önce bunlara odaklan , bunun belki önemi yoktur senin için ama pişman olmaman için görmeni isterim . 1 sene çalışırsın ama o çöpe gitmesin diye söylüyorum .

Mesela bir örnek vardır.İki aşçı diyelim aynı yemeği yapıyorlardır ve misafirlere sunuyorlardır . İkisi de aynı ölçüde malzemeleri kullanmışlardır , geçtiği aşamalar da aynıdır , farklı hiçbir şey yoktur . Ancak misafirler birininkini daha çok beğenir. Peki neden? Aşçılardan biri yemeğini istekle , sevgiyle , baskı hissetmeden yapmıştır , diğeri ise sinirle yaptığı hal hareketlerine de yansır. Yani diyeceğim yapılan işi sonucu kişinin duygularıyla da oluşur . Eğitimde de böyledir. Sen çok çalışırsın ama senden az çalışan daha başarılı olmuştur .Burada kişinin psikolojisi de çok önemlidir. Sen de buna biraz odaklan.

Karar Dönemi

Tembellikle alakası yok hastayım sanırım okb oluyorum.

Karar Dönemi

Hayatımda hiç bişeyi başaramadım dersler değil sadece kız arkadaşım olmadı,ehliyetim yok ,sporcu değilim ,yaşadığım yer dışında başka bir yer görmedim hal böyle olunca özgüven olmuyor

dreamer8
    Guest

O halde üniversite için kendine son bir şans ver. Sınava gir, eğer iyi bir bölüm tutturursan, sanırım ailen okumana engel olmaz. ama iki yıllık ya da iş olanağı olmayan bir yeri kazanırsan, bence de vakit harcamadan işe girmen daha mantıklı olur.