Sayfa 1/2 12 SonSon
13 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Şizofreni Şüphesi

Standart Şizofreni Şüphesi

Öncelikle hayırlı günler diler; yanlış bir yere konu açtıysam da şimdiden özür dilerim.

Benim sorum, İngiltere´de yaşayan ve şikayetlerini anlatıp çözüm isteyen akrabamla (dayım) ilgili. Kendisi malulen emekli olduğu için bürokratik engellerden dolayı bir süre Türkiye´ye gelemeyecek. İngiltere´de bir psikoloğa danışmış ama kendi tabiriyle, "hikaye anlattıkları," için bir şey anlamamış. Tedavisi olmasına rağmen ehliyetini kaybetmesinden çekiniyor. Ben de psikoloji hakkında bilimsel kanı hakimiyetine sahip olmadığım için size danışmak istedim.

Şikayetini nasıl anlatsam ben de bilmiyorum. Örneğin, bir yere fatura yatırmak zorunda. Ancak içinden bir ses bunu yapmaması gerektiğini söylüyormuş. Kendisi de yatırmıyormuş haliyle. Henüz o sesin başka şeyler söyleyip söylemediğini sormadım. Şizofreni belirtisi veya başlangıcı olabilir mi? Fikriniz nedir? Ne gibi bir yol izlemesini önerirsiniz?

Teşekkürler.

Moderatör SeLf_ConTRoL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    united kingdom

Alıntı Stephen_king Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle hayırlı günler diler; yanlış bir yere konu açtıysam da şimdiden özür dilerim.

Benim sorum, İngiltere´de yaşayan ve şikayetlerini anlatıp çözüm isteyen akrabamla (dayım) ilgili. Kendisi malulen emekli olduğu için bürokratik engellerden dolayı bir süre Türkiye´ye gelemeyecek. İngiltere´de bir psikoloğa danışmış ama kendi tabiriyle, "hikaye anlattıkları," için bir şey anlamamış. Tedavisi olmasına rağmen ehliyetini kaybetmesinden çekiniyor. Ben de psikoloji hakkında bilimsel kanı hakimiyetine sahip olmadığım için size danışmak istedim.

Şikayetini nasıl anlatsam ben de bilmiyorum. Örneğin, bir yere fatura yatırmak zorunda. Ancak içinden bir ses bunu yapmaması gerektiğini söylüyormuş. Kendisi de yatırmıyormuş haliyle. Henüz o sesin başka şeyler söyleyip söylemediğini sormadım. Şizofreni belirtisi veya başlangıcı olabilir mi? Fikriniz nedir? Ne gibi bir yol izlemesini önerirsiniz?

Teşekkürler.
    hikaye degilde belki dil problemi oldugu icin anlamamis olabilir.dayinin ingilizce seviyesi nasil bilmiyorum ama zaten bircokinsan fatura yatirmaya falan gitmiyor internet uzerinden hallediyor ingilterede.dayinin burokratik engelleri nedir? sence dayin disable olmaya calisiyor olabilir mi? burada bircok insan calismamak icin her turlu dolabi ceviriyor. yanlis anlama ama aci gercek bu.
    Elif gibi yalnızım,

Ne esrem var, ne ötrem.

Ne beni durduran bir cezmim

Ne de bana ben katan bir şeddem var.

Ne elimi tutan bir harf

Ne anlam katan bir harekem…

Kalakaldım sayfalar ortasında.

İşte ben gibi, sen gibi…

Bir okuyan bekledim,

Bir hıfzeden belki…

Gölgesini istedim bir dostun med gibi…

Sızım Elif sızısı…

Anlattıkların çok kapalı üstü şeyler. Daha net anlatman lazım olayları. Bu arada öyle şizofren olmak öyle kolay bir şey de değil. İnsan bazen bir şeyler düşünür içinden ya da kendi kendine de konuşabilir ama hemen ben şizofren oldum demek de abes olur.

İşin içinde malulen emeklilik de var, insanın aklına bir sürü komplo teorisi geliyor. Ayrıca bunu dayın sadece sana mı anlattı bilemiyorum ama anlattıkların açıklayıcı değil
    Eğer düşünmeden konuşuyorsan, bunun cezası mutlaka seni sonradan defalarca düşünmeye mahkum edecektir...

Teşekkürler. Dil problemi olacağını zannetmiyorum, yaklaşık 15 senedir orada yaşıyor. Uzman kişi spesifik bir şeyler anlatmamış, konuyu daha sade açıklamamış olabilir, bilmiyorum. Durum,"ya bugün de gitmeyi vereyim, içimden bir ses şöyle diyor," kadar basit değil anladığım kadarıyla. Ben kendisiyle tekrar konuşup daha derinlemesine kavramaya çalışırım. Hani paranoid vakalarda olur ya, kendi düşüncen olmayan bir iç ses bir suç işlemeye yönlendirir; buna benzer olduğunu söyleyebilirim.

Biliyorum, Brexit´in altında yatan sebep de o; kendisini emekli hale getirip sistemin boşluğundan yararlanan göçmenler çok. Ancak fiziksel bir rahatsızlığından dolayı (alzheimer başlangıcı) devlet otomatik olarak emekli statüsü vermiş kendisine. Yaşı 61. Buna rağmen kendine ait bir dükkan açmaya çalışıyor.

Bürokratik engelden kastım ise, malulen emekli olan çifte vatandaşların belirli bir süreyi doldurmadan 3 ay gibi uzun süre için dışarı çıkış yapamaması. Haftada bir İngiltere´ye gelip imza atması gerek sanırım.

\IndependenT/@ Kendisi zaten bunun psikolojik bir şey değil de, daha çok fiziksel bir sorun olduğunu düşünüyor. Elbette şizofreni olmayabilir; dediğim gibi psikoloji dalıyla ilgili bilgim zayıf. Sadece konuyu nereye açmam gerektiğini bilemedim. Üstü kapalı bir yorumda bulunabilmeniz için daha çok semptom söylemem gerek tabi. Ancak bu "irade dışında bir iç ses duyma" ve bu "iç sesin kişiye komut vermesi" en çok neyi çağıştırıyor, özellikle tecrübeli kişiler en çok hangi vakalarda bu gibi semptomlara rastlıyor, varsayım da olsa bilmek isterim.

Teşekkürler yorumlarınız için.
    Konu Stephen_king tarafından (13-05-2017 Saat 02:29 AM ) değiştirilmiştir.

Çıraklık Dönemi osmangazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

32 yaşındayım 10 yaşından beri iç sesim anneni babanı öldür diyor ama şizofren değil bipolarım.
    "İnanırsan Hayaller Gerçek Olur" Aynur Meydan'ın şiirinden. Çok doğru bir söz ama hiç tavsiye etmem...

Çıraklık Dönemi osmangazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bu anlattığınız okb ile alakalı sanırım ben de okb de var. Bipolarla yakından alakası yok.
    "İnanırsan Hayaller Gerçek Olur" Aynur Meydan'ın şiirinden. Çok doğru bir söz ama hiç tavsiye etmem...

Karar Dönemi Bülbül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İçindeki ses herkeste olan bir şeydir.Vesvese diye düşünün. Şizofren tanısı konulabilmesi için kişinin hal ve hareketleri dışarıya da yansıyor. Duyulan sesler de öyle basit değildir .Senin dediklerin normal geldi.Tekrar söylüyorum , vesvese diye düşünebilirsin.Bende de oluyordu. Bence tanı olarak konulsa konulsa okb olur .

Moderatör SeLf_ConTRoL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    united kingdom

Hepimizin içinde bir iç ses var. Bazen dogruya bazen yanlışa götüren.brexit bizi etkilemiyor cunki biz ab üyesi degiliz.diger ab üyelerini de etkilemiyor.brexit sonrası olanları etkiliyor.bu ülkede hangi kanun çıkarsa çıksın, çıktığı tarihten sonrasını ilgilendirir.ulke çıkışı yapılamamasını ilk defa duydum. Bu üç aylık süreç sonrasında bence turkiyeye gelsin ve orada tedavi olmaya calissin.
    Elif gibi yalnızım,

Ne esrem var, ne ötrem.

Ne beni durduran bir cezmim

Ne de bana ben katan bir şeddem var.

Ne elimi tutan bir harf

Ne anlam katan bir harekem…

Kalakaldım sayfalar ortasında.

İşte ben gibi, sen gibi…

Bir okuyan bekledim,

Bir hıfzeden belki…

Gölgesini istedim bir dostun med gibi…

Sızım Elif sızısı…

Teşekkürler, arkadaşlar.

Anladığım kadarıyla, şizofreni hakkında şüphelenmek için bile söz konusu kişinin davranış ve konuşmalarında anormal bir durum gözlemlemek gerekir.

osmangazi @ Allah yardımcın olsun, kardeşim. Dediğin gibi okb gibi farklı bir rahatsızlık da olabilir.

Bir şey daha sormak istiyorum izin verirseniz. Bunun nöroloji gibi fiziksel bir rahatsızlıkla ilgisi olabilir midir? Kendisinin şüphesi bu yönde zira.

Çıraklık Dönemi Dvrmchrkt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Aynısı bende de vardı bir zamanlar. Gittiğim 3 farklı psikiyatriste OKB tanısı koymuştu.
    O iç sesi bilirim.Saçma olduğunu bilsen de, ya doğruysa der ve işini yarım bırakırsın.
    Büyük aşklar ya sonsuzdur, ya da O’nsuz!.

Sayfa 1/2 12 SonSon