4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: Erkekleri sessizlige iten nedenler .

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Erkekleri sessizlige iten nedenler .

Kadınları anlamanın zor olduğu söylenir. Halbuki erkekleri de her zaman anlayabildiğimizi söyleyemeyiz. Çiftlere sorduğumuzda genelde iki taraf da aynı şeyden yakınır; erkekler kadınların gereğinden fazla konuştuğunu, kadınlar ise erkeklerin sözlü iletişim kurmakta eksik olduğunu söyler.

Kadınların daha çok konuştukları bilinse de, bazı araştırmalar bunun çok da doğru olmadığını gösteriyor.“Ben konuşuyorum, problemlerimizi çözmek için çaba sarf ediyorum, fakat onun yaptığı tek şey var: susmak!”

Evet birçok erkek bunu yapar. Yemekten sonra, salonda otururken, arabanın içinde, hatta siz annesi hakkında tartıştığınız zaman bile! Ve özellikle yaşanılan bir problem varsa, susma hakkını kulanmaya en yatkın olanlar erkeklerdir.

Kadınlar ise genelde sorun hakkında konuşmayı tercih eder.Şunu da belirtmek gerekir ki, erkekler konuşmak istediklerinde kadınların biraz geri çekilmeleri gerekir. Fakat dürüst olalım: iletişim konusundaki isteksizlik ağırlıklı olarak erkek davranışıdır.

Peki bunun altında yatan neden nedir?

Eğer erkeklerin sessizliği bir sorun olarak görülüyorsa, yapılması gereken ilk şey onları anlamaya çalışmak. Bu konuda yardımımıza koşan Psychology Today, erkekleri sessizliğe iten 5 nedeni incelemiş:

1. Erkekler Konuşmaya İnanmıyor

Belki de bu sebep, erkeklerin sessizliğinin en temel nedeni. Birçok erkek, ilişkilerinin dinamiklerini tartışma esnasında dezavantajdadır, çünkü genelde kadınlar bu konuda daha idmanlıdır. Kadınlar ilişkileri hakkında konuşma konusunda erkeklerden daha fazla istekli olur.

Bir diğer dezavantaj da, erkeklerin bir konu hakkında tartışmayı daha kadınsı bir davranış olarak düşünmesi. Ve eğer kadınların tartışmalarına fazla dahil olurlarsa, alay konusu olabileceklerini düşünüyorlar. Bu tip kökleşmiş cinsiyet kurallarını (gender rules) yıkabilmek bir hayli zor görünüyor.

2. Fırsat Verilmediğini Hissetme

Erkeklerin birçoğu, kız arkadaşlarıyla ya da eşleriyle tartıştıklarında kendilerini daha haksız hissettiklerini itiraf ediyorlar;
    “Tartışmaya o hazırlıklı geliyor, fakat ben değilim. “

“Her söylediğimi ve yaptığımı hatırlıyor gibi görünüyor. Benim zihnim böyle çalışmıyor.”

“Konuşup bir sonuca vardığımızı düşündüğüm konuları tekrar önüme getiriyor. Buna karşı nasıl kendimi savunurum bilemiyorum.”

Bu tip erkekler, ağızlarından çıkan her kelimenin kendilerinin başını derde sokacağına inanır.

Konuşmak onları eleştiriye ve utanma duygusuna karşı daha savunmasız hissettirir, bu sebeple de kendilerince en mantıklı şeyiyaparlar:
    konuşmazlar.

3. Kızgınlık Hali

Evet bazen erkekler sus pus olur, bunun da nedeni kızgın olmalarıdır.

Birçok erkek için öfke; rencide edildiklerinde, eleştirildiklerinde, saygısız olarak adledildiklerinde, yalnız kaldıklarında ya da üzüldüklerinde verdikleri standart bir tepkidir. Öfkelerini harekete geçiren şeyin ne olduğunun farkına varılması biraz zaman alabilir.

Bunun hakkında konuşmaya hazır olana dek, sessizlik belki de en güvenli seçenek.

4. Tartışma Acı Verir

Kadınların büyük bir kısmı, erkeklerin gözünde ne kadar değerli olduklarının farkında değildir.

Mutsuz kadınların birçoğunun (erkeklerle) acı hatıraları vardır. Eski mevzular tekrar ortaya çıktığında, erkekler kadınları mutlu etmeyi başaramaz.

Bu yüzden erkekler uğraşmaktan vazgeçer ve sessizliğe bürünür. Onlar için pasif olarak bir şeyler yapıp işleri kötü hale sokmak, konuşup isleri berbat etmekten daha iyidir.

5. Geçmiş Ele Geçirir

Erkekler hakkında genellemeler bir noktada iyi ve faydalı olabilir, fakat bireysel faktörlerin daha önemli olduğu unutulmamalıdır. Erkekler de en az kadınlar kadar geçmişleriyle ilgili savunmasızdır.

Geçmiş deneyimleri kullanan zihin şu anki davranışlarımızı oluşturur. Geçmişteki yasadığı tecrübeler sayesinde zıtlaşmanın tehlikeli olduğunu öğrenen bir kişinin, su anki sessiz hali anlaşılabilir.

Bu “susma” stratejisi belki o an için ona fayda sağlamıştır, fakat su anki durumu için işe yaramıyor olabilir. Geçmişte bizi güvende tutan davranışlar, değiştirilmesi en zor olanlardır.

Anlamak ve aşmak için özel efor sarf etmek gereklidir.

Huzur ve mutluluğumuz için; önce kendimizi, sonra da birbirimizi anlamaya ihtiyacımız var. Tüm bu nedenleri bilmek bizi empati kurmaya bir adım daha yaklaştırır.

Kaynak: Psychology Today psikolojiportali
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Karar Dönemi karamsar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kadınlar konusunda en ünlü bilimadamı ve düşünürler ne demiş diye bir araştırmıştım. Freud, Einstein vesaire. Birlikte bir göz atalım bakalım ne demişler.

Freud: . Henüz yanıtlanamamış ve kadın ruhuyla ilgili otuz yıl süren araştırmalarıma karşın benim de yanıtlamayı başaramadığım çok önemli bir soru var: Kadın ne ister?

Einstein: Bazı Erkekler Kadınları Anlamaya Çalışır, Diğerleri Kendilerini Daha Basit Konulara Adarlar, Örneğin Görelilik Kuramına.

Bilimde ileri seviyeye gelen insanlar, çok karışık görünen şeyleri matematiksel verilere ve şekillere yansıtabilir. (Jason padgett, kafasını çarptıktan sonra dahi oldu ve matematik ve fizik ile çok yakından ilgilenmeye başladı. En zor matematiksel verileri şekillere yansıtmayı başarmasıyla da tanınır. Bu şekillerden bir örnek: https://images.fineartamerica.com/im...on-padgett.jpg )

Şimdi gelelim kadınlar ve erkekler kavramına. Erkeğin matematiğini ünlü düşünürler ve bilimadamları sorgulamayacak kadar basit bulmuş olmalı ki erkekleri anlamak üzerine pek bir bilgi ve söz yok. Peki kadınlar!

Kadınlar öyle inanılmaz bir üst düzey matematiksel karışıklık gösterirler ki, bunu bilim açıklayamaz ki yukarıda bilim adamlarının söylediği sözlerde bunu destekliyor. Yani bir kadının matematiksel verisini çözebilecek bir dahi henüz yeryüzüne gelmemiş. (Gelseydi bilirdik) Ne demek istediğimi daha net anlatayım. Kadınları bir problem olarak ele alırsanız, bu problemi çözecek derecede zeki ve bilgili bir insan, bütün dünyayı bir kaç günde fethedebilecek ve bütün insanlığı yönetebilecek bir zeka, bilgi ve dehadan daha üstün bir zeka bilgi ve dehaya sahiptir.

Ne demek istediğimi bir örnekle anlatayım. Bir satranç oyunu düşünün. Bir hamle yaparız, karşımızdaki kişi başka bir hamle yapar ve biz ikinci hamlemizi hem kendi planımız doğrultusunda, hemde karşımızdaki kişinin hamlesini göz önünde bulundurarak ikinci hamleyi yaparız. Doğal olarak, karşımızdaki kişinin hamlesini bilemeyeceğimizden bütün hamle olasılıklarını göz onünde bulundurmaya çalışırız. Fakat bir hamledeki olasılık 20 iken, 8 hamle sonrasını hesaplamak için hesaplamamız gereken olasılık sayısı on binlerce hamledir. oyunun tamamen oynanmasını göz önünde bulundurursak, yapılabilecek milyonlarca hamle ve milyonlarca olasılık vardır.

Şimdi satrancı kadınlarla bağdaştıralım. Satrançta prensip Şah ve mattır. Amaç rakibi mat etmektir ve bu uğurda gerekirse bir piyon için bir vezir bile feda edilebilir. Mantık basit, sade ve gayet anlaşılırdır. Buna rağmen hamle sonrasını hesaplamak oldukça zordur.

Kadınlar ise, amacı olmayan bir satranç oyunudur. Milyonlarca ihtimal vardır ama bu ihtimallerin hiç birisinin bir anlamı yoktur. oyunu neden oynadığınızı ve sonunda ne olacağını bilemezsiniz. korku filmi izlemek gibidir. Ve en önemli nokta ise şu '' Kadınları mantık çerçevesi içinde asla ele alamazsınız''

Peki kadınların yapabileceği şeyler öngörülemez mi diye bir soru sorabilirsiniz. Evet öngörülebilir ama asla öngörüden ileriye gidemez. Yani bir erkekte 2 kere 2 genelde dörttür. ama kadınlarda 2 kere 2 4 olabilir. Bu olabilirden bi adım öteye taşınamaz.

Örnek: Bir erkek aşık olur, sever , evlenir , mutlu bir beraberlik sürdürür Sonuç= eşini aldatma eğilimi göstermez.(yüzde 95) (Matematiksel karşılığı örnek: 1+2+ 3+ 4= 10 (% 95)
    (Yüzde beşlik kısım, söz konusu insansa hiç birşeyden yüzde yüz emin olamazsınız)

Bir kadın aşık olur, sever, evlenir, mutlu bir beraberlik sürdürür Sonuç= Eşini aldatabilir ya da aldatmayabilir. (yüzde 50) (Matematiksel karşılığı: 1+2+3+4= 10( Yüzde 50)
    Peki yüzde 50 bir sonuç ifade etmez mi? Elbette eder. Bu denklem şunu ifade ediyor. Bir kadın nasıl yaşarsa yaşasın, ne kadar mutlu olursa olsun eşini aldatabilir yada ne kadar kötü bir hayat yaşarsa yaşasın eşini aldatmayabilir.

Özet geçecek olursak, kadınlar bu hayatı neden sonuç ilişkisi içinde yaşamaz. Örnek: Eşi son derece sevecen, güzel huylu, kendisine iyi davranan ve kavga gürültüden uzak maddi sorunlardan uzak bir hayat yaşayan kadın, eşini aldatabilir. Neden aldattığının bir açıklaması yoktur. kadın sadece yapar ve bunu matematiksel verilerle sınırlandırmak yada bi şemaya sokmak imkansızdır
    why so serious

dreamer8
    Guest

Erkeklerin konuşarak iletişim kurmaktan kaçındığı bir gerçek. Fakat bir bayan da, bir erkeği nasıl çözeceğini, zayıf noktalarını çözebilmeli. Erkekler, yetişkin çocuklar gibidir. Mutlaka anladıkları bir dil vardır. Bir erkek olarak itiraf edeyim.

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı karamsar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kadınlar konusunda en ünlü bilimadamı ve düşünürler ne demiş diye bir araştırmıştım. Freud, Einstein vesaire. Birlikte bir göz atalım bakalım ne demişler.

Freud: . Henüz yanıtlanamamış ve kadın ruhuyla ilgili otuz yıl süren araştırmalarıma karşın benim de yanıtlamayı başaramadığım çok önemli bir soru var: Kadın ne ister?

Özet geçecek olursak, kadınlar bu hayatı neden sonuç ilişkisi içinde yaşamaz. Örnek: Eşi son derece sevecen, güzel huylu, kendisine iyi davranan ve kavga gürültüden uzak maddi sorunlardan uzak bir hayat yaşayan kadın, eşini aldatabilir. Neden aldattığının bir açıklaması yoktur. kadın sadece yapar ve bunu matematiksel verilerle sınırlandırmak yada bi şemaya sokmak imkansızdır
    Sevgili karamsar ,kadınların anlaşılmasının çok zor oldugunu çok guzel anlatmışsın,eger bunu bir erkek yorumlasaydı yorum alıntı kadar kısa duz olurdu .Ama kadınlar bambaşka bir zekaya sahip 2 dk .da anlatılacak bir konudan yarım saat suren bir konuşma yapabiliyorlar .

Bir de en sinir oldugum bir şey ,bir kadın bir erkekten bir şey bekliyorsa ve erkek bunu bir turlu çozemediyse inatla ben söylemem ,sen anla deyip karşısındaki erkegi kıvrandırıp duruyor ,bu kadar sadistlik olurmu .

Diyelim ki erkek anlamadı ,sen söyle ne olur olurmusun yoksa sırmaların mı dokulur .Ama olmaz illa ben söylemem ,sen anla .
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN