7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: Ders çalışmadığım her an bitiyorum

Standart Ders çalışmadığım her an bitiyorum

Herkese merhabalar.19 yaşında bir üniversite öğrencisiyim.Yazın terapi ve ilaç alıyordum okul açılınca vazgeçtim.En küçük şeyleri kafama takıyorum bir ara bardaklara bakıyordum biri öldürmek için beni toz koyabilir diye o hafifledi şimdi saçım dökülse kötü hastalığım var diye kafamı kurcalıyorum her şeyin mükemmel olmasını istiyorum çok yıpranıyorum.Ders çalışmadığım 1 gün mola versem bile vicdan azabı çekiyorum.Sınava 2 hafta var ben bu iki haftada ders çalışıyorum mesela 1 gün mola versem vicdan azabı çekiyorum tecrübeli olanlar bana tavsiye verebilirler mi?

Banned

Alıntı Prenseslinaa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkese merhabalar.19 yaşında bir üniversite öğrencisiyim.Yazın terapi ve ilaç alıyordum okul açılınca vazgeçtim.En küçük şeyleri kafama takıyorum bir ara bardaklara bakıyordum biri öldürmek için beni toz koyabilir diye o hafifledi şimdi saçım dökülse kötü hastalığım var diye kafamı kurcalıyorum her şeyin mükemmel olmasını istiyorum çok yıpranıyorum.Ders çalışmadığım 1 gün mola versem bile vicdan azabı çekiyorum.Sınava 2 hafta var ben bu iki haftada ders çalışıyorum mesela 1 gün mola versem vicdan azabı çekiyorum tecrübeli olanlar bana tavsiye verebilirler mi?
    walla kelin merhemi olsa önce kendi başına sürermiş. ben sürekli vicdan azabı çeksem de hiç çalışmıyordum!
    yani ben arabesk severim. müslüm filan. azap iyi oluyo!

Banned

gün içinde yaptığımız neredeyse her şey zorunluluklar nedeniyle yaptıklarımız. ders çalışmak, ev işleri vs.. kendimiz için sevdiğimiz, yapmaktan zevk aldığımız şeyler yok gibi en iyisi hoşlandığımız şeyleri yapmaya da zaman ayırmak. geriye kalan zamanı da ders çalışarak geçirmek gerek. vicdan yapma bir gün de istediğin gibi yaşa. yoksa zaten verimli ders çalışmak mümkün olmaz. sana moral verecek işlerle uğraşırsan ilaçlara yeniden başlamazsın. başlarsan ders çalışmak zorlaşır.

bırak herşey mükemmel olmasın, olduğu kadar elinden geldi kadarı olsun.

Bu mükemmeliyetçilik duygusu maalesef bu tarz rahatsızlıklarda çoğu kez görülüyor bende de var. Şu bir gerçek ki maalesef kimse mükemmel değil ve her şeyi mükemmel yapma gibi bir imkanımız da yok. Bende bu takıntı hala var ama artık umursamamaya çalışıyorum. Sen elinden gelenin en iyisini yapmaya çalış için rahat olsun gerisi önemli değil. Kendini ne kadar zorlarsan bir o kadar da kendini yıpratırsın. Daha çok gençsin ve önünde uzun yıllar var. Bir çok şeyi zamanla tecrübe edineceksin.

Hayatı bırak akışına. Kafandan komplo teorileri üretme, kendine çeşitli hastalıklar bulmaya çalışma. Sen ne kadar düşünürsen içindeki kördüğüm de bir o kadar sıkılaşır. Kendine daha fazla zaman ayır, seni mutlu eden şeylerle daha fazla ilgilenmeye çalış o zaman daha mutlu olacaksın emin olabilirsin. Belki de bu söylediklerim seni şu anda pek tatmin etmeyecek ama ileride mutlaka hak vereceksin. Bu arada umarım tedavi ve ilacını kafana göre bırakmamışsındır.
    Eğer düşünmeden konuşuyorsan, bunun cezası mutlaka seni sonradan defalarca düşünmeye mahkum edecektir...

dreamer8
    Guest

Kızlar ders çalışma konusunda erkeklerden daha fazla sorumluluk hissederler. Gerilerde kalmak, yetersiz kalmak, iyi bir not alamamak kızların canını daha çok acıtıyor. Bir de üstüne mükemmeliyetçilik ve OKB eklenirse ki, sende kesinlikle var gibi görünüyor, durum daha da tatsız hale geliyor. Sağlığını kaybetmiş bir sınıf birincisi olmaktansa, sağlıklı bir sınıf sonuncusu olmak her türlü daha mantıklı görünüyor. Sınavlrından 100 değil de 70 alır ve bir şekilde okulunu bitirirsin. Ben üniv.
    7 senede bitirdim. Ucunda ölüm yok.

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı \IndependenT/ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu mükemmeliyetçilik duygusu maalesef bu tarz rahatsızlıklarda çoğu kez görülüyor bende de var. Şu bir gerçek ki maalesef kimse mükemmel değil ve her şeyi mükemmel yapma gibi bir imkanımız da yok. Bende bu takıntı hala var ama artık umursamamaya çalışıyorum. Sen elinden gelenin en iyisini yapmaya çalış için rahat olsun gerisi önemli değil. Kendini ne kadar zorlarsan bir o kadar da kendini yıpratırsın. Daha çok gençsin ve önünde uzun yıllar var. Bir çok şeyi zamanla tecrübe edineceksin.

Hayatı bırak akışına. Kafandan komplo teorileri üretme, kendine çeşitli hastalıklar bulmaya çalışma. Sen ne kadar düşünürsen içindeki kördüğüm de bir o kadar sıkılaşır. Kendine daha fazla zaman ayır, seni mutlu eden şeylerle daha fazla ilgilenmeye çalış o zaman daha mutlu olacaksın emin olabilirsin. Belki de bu söylediklerim seni şu anda pek tatmin etmeyecek ama ileride mutlaka hak vereceksin. Bu arada umarım tedavi ve ilacını kafana göre bırakmamışsındır.
    Aynen katılıyoru

Hayatta mukemmel olmaya çalışman mutsuzluktan başka bir şey kazandırmaz .Ne yaparsan yap asla mukemmel olamazsın mutlaka eksik kalan şeyler olacaktır .Sen elinden geleni yapmaya çalış yeter .

Kimseyi her zaman memnun edemezsin ,mutlaka bir şey bulurlar .Ders çalışamayınca vicdan yapman da ders çalışmayı tamamen takıntı haline getirmiş olman .Farzet çok hasta oldun veya ders çalışmana engel bir durum meydana geldi ,peki o zaman ne yapacaksın .

Önemli olan mukemmel bir hayattan ziyade mutlu bir hayat yaşaman .Bu kafayla gidersen 30 una varmadan tukenmişlik sendromu yaşar ,genç bir nine olursun .Bu hale gelmeye deger mi ?

Ara sıra hayatın akışına bırak kendini ,hayatın tadını çıkarmaya çalış .Böyle yapmakla hiçbir şey kaybetmezsin ,aksine çok şey kazanırsın .
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Karar Dönemi Bülbül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Foruma hoşgeldiniz. Sorununuzun kaynağı mükemmelliği aramaktan geliyor.İlk önce bu davranıştan vazgeçmelisin .Birkaç eksik birşey gördüğünde onlarla mutlu olmaya çalış.Biz mükemmel miyiz sanıyorsun?Hepimizin ne kusurları var .Bir zaman sonra o kusurla yaşamayı öğrendik .Sen de böyle yap.Yoksa hayat sana tatsız,tuzsuz,anlamsız ,boş bir yer gelir.Kendini zorlama .Yapabildiğin kadar , kendini yormadan çalış.Bak ben de böyle ilk sene sınavlara hazırlanırken hedeflemiştim ama sonuç hüsran oldu.Sonraki sene çok beklentiye girmeden , eksiklerimi bilerek girdim ve ilkinde uğradığım hüsran ikincisinde mutluluk oldu.Her gün çalışmak seni daha da yukarılara çıkarmaz , üzgünüm.Başarılı olmak istiyorsan kendine vakit ayırmalısın .Biraz gez , dolaş ,hobilerin varsa onlarla meşgul ol.Bu iki haftada mola yapmalısın ki sınava rahat giresin.
    Yaptığın takıntılar da kesinlikle doğru yere getirmez seni.Şüphecilikle , hastalık düşünceleriyle ilerlersen birkaç sene içinde ağır depresyon içinde bulursun kendini.Seni üzmek için söylemiyorum.Senin yollarından birçoğumuz geçti. İçini ferah tut , kendini rahatlat.Sana biraz rahatlatıcı bitki çayları içmeni tavsiye ediyorum ve bir de "mükemmel" kelimesini kafandan yavaş yavaş at.
    Yazmak istediğim çok şey var ama arkadaşlarım da yazmış yeterince.Umarım bu düşüncelerden çıkarsın.Sağlıcakla ...