8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Okumayı neden sevmeyiz ?

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Okumayı neden sevmeyiz ?

Biraz evvel bir uyemizin açtıgı bir konu dikkatimi çekti ,oldukça yararlı ama bir o kadar da tartışma yaratan bir yazıydı .

Konu çok guncel dikkate alınacak bir konuyken olay başka yerlere çekilmiş birbirine ders verir hale gelmiş ,oysa çok daha farklı yorumlar olabilirdi .

Sizce kulturlu olmak nedir ,kulturlu olmak için ne yapmak gerekir ,kimlere kulturlu denir ?
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Banned

Benim konumdan bahsetmişsiniz sanırım.Teşekkür ederim."İmlaya dikkat edelim, kitap okuyalım, cehaletten kurtulalım, aydınlanalım." yazdım diye her türlü sataşmaya maruz kaldım.Neyse sıkıntı yok.Sorunuza şu yanıtı verebilirim:Kültürlü olmak, özellikle genel kültür, tarih, edebiyat, felsefe, coğrafya, sosyoloji, bilim, müzik, resim gibi dallarda bilgi sahibi olmaktır.Kültürlü olmak için çok kitap okumalıyız.Bu yorumu yazarken bile korkuyorum gene biri bana sataşacak mı diye.Sorunuza kendimce yanıt verdim sadece.Yineliyorum, kültürlü olmak için çok kitap okumalıyız, en azından internette günde 1 saatimizi ayırarak Vikipedia sitesinden yazılar okumalıyız.Bu şekilde de kültürümüzü genişletebiliriz.Kısacası okumak lazım.Arada dünyaca ünlü Rembrandt, Pieter Bruegel, Monette gibi ressamların tablolarına bakarak; Mozart, Beethoven, Handel, Schubert gibi klasik müzik bestecilerinin yapıtlarını dinleyerek de ruhumuzu sanatla süsler, bu şekilde içsel kültürümüzü zenginleştirebiliriz.Aydınlanmak güzeldir.Toplumumuzda ne yazık ki kitap okuma oranı çok düşük..."Okumayı neden sevmeyiz?" diye sorarsanız yeterince aydınlanmacı bir toplumda yaşamadığımızdan, kişilere kitap okuma sevgisinin aşılanmamasındandır diyebilirim.Bu konuda örnek çalışmalar olmalı, toplum kitap okumaya teşvik edilmelidir.
    Konu ronsard tarafından (04-05-2017 Saat 09:31 PM ) değiştirilmiştir.

Cahillik Dönemi

kültürlü olmak göreceli bir kavramdır kişiden kişiye değişir...
    millet olarak çok kitap okuyan bir millet değiliz bu aşikar kültürlü olmak için insanın kendini iyi yetiştirmesi gerekir bu kitap okumak olur yeni şeyler yeni yerler gezmek görmek öğrenmek olur. sonuçta bilginin kültürünün bir sınırı yoktur....
    Ve bu yorgun ve bu hüzünlü yüreği,
    Benim değilmiş gibi hiç kimse görmeden ,
    Şöyle bir yol kenarına bıraksam...

Alıntı dert_babası Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kültürlü olmak için insanın kendini iyi yetiştirmesi gerekir bu kitap okumak olur yeni şeyler yeni yerler gezmek görmek öğrenmek olur.

sonuçta bilginin kültürünün bir sınırı yoktur....
    Kesinlikle fikrine katılıyorum ,bence de kültürlü olmak bilgili olabilmektir .Bunun için de kendini iyi yetiştirmek gerekiyor .Bu okuyarak ,gorerek ,dinleyerek yapılabilir .

Alıntı 'yade' Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kültürlü olmak merakı, yaratılıştan gelir. Fıtrat gibi bir şey.. O kişilerin öğrenme aşkı hiç bitmez.
    Öbür yanda ise; 30 yaşına gelmiş, hala ergen gibi beyaz dizi tarzı kalitesiz popüler romanlar okuyan insan mesela amacı nedir bilmem.
    Ha uyku getiriyor ve uyumaya yardımcı olarak görüyorsa o başka...
    Külturlu olabilmek için ögrenmek lazım ,bunun da ilk şartı dediginiz gibi meraklı olmak ,ögrenmeye açık olmak .

Alıntı ronsard Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim konumdan bahsetmişsiniz sanırım.Teşekkür ederim."İmlaya dikkat edelim, kitap okuyalım, cehaletten kurtulalım, aydınlanalım." yazdım diye her türlü sataşmaya maruz kaldım.Neyse sıkıntı yok.Sorunuza şu yanıtı verebilirim:Kültürlü olmak, özellikle genel kültür, tarih, edebiyat, felsefe, coğrafya, sosyoloji, bilim, müzik, resim gibi dallarda bilgi sahibi olmaktır.Kültürlü olmak için çok kitap okumalıyız.Bu yorumu yazarken bile korkuyorum gene biri bana sataşacak mı diye.Sorunuza kendimce yanıt verdim sadece.Yineliyorum, kültürlü olmak için çok kitap okumalıyız, en azından internette günde 1 saatimizi ayırarak Vikipedia sitesinden yazılar okumalıyız.Bu şekilde de kültürümüzü genişletebiliriz.Kısacası okumak lazım.Arada dünyaca ünlü Rembrandt, Pieter Bruegel, Monette gibi ressamların tablolarına bakarak; Mozart, Beethoven, Handel, Schubert gibi klasik müzik bestecilerinin yapıtlarını dinleyerek de ruhumuzu sanatla süsler, bu şekilde içsel kültürümüzü zenginleştirebiliriz.Aydınlanmak güzeldir.Toplumumuzda ne yazık ki kitap okuma oranı çok düşük..."Okumayı neden sevmeyiz?" diye sorarsanız yeterince aydınlanmacı bir toplumda yaşamadığımızdan, kişilere kitap okuma sevgisinin aşılanmamasındandır diyebilirim.Bu konuda örnek çalışmalar olmalı, toplum kitap okumaya teşvik edilmelidir.

Yorumunuzu okuyunca kendimi pekte kulturlu biri gibi gormedim .Ama külturlu biri olduguma inanıyorum her bir hangi ortama girdigim de hiç sıkılmadan ortama ayak uydurabiliyor iletişim kurabiliyorum .

Yıllar once trt fm de program yapan Nejat Çetinok 'tan bir insan nasıl kulturlu olabilir onu ögrendim .Programına katılan her kişiyle rahatlıkla iletişim kurabiliyor ona ulaşabliiyordu.Bunu yapabilmek için insanın çok bilgili olması gerekiyor .

Bilgili olabilmek içinde önce ve kesinlikle merak ve ögrenmeye aç olmanız gerekiyor .Asla bu işime yaramaz demeyin "bilgi en buyuk sermayedir "ne zaman nerde işe yarayacak bilemezsiniz .

İster okuyarak ,ister dinleyerek ,ister gezerek ,isterse görerek ama buyuk bir istekle ögrenmek isteyin .Ögrenmenin sonu yok ,bilgi dipsiz bir kuyu gibi yeter ki ona ulaşmak isteyin .

Kulturlu olabilmek çok guzel bir şey .Böylece her turlu insanla kesinlikle iletişim kurabiliyorsunuz ,onla arkadaş olabiliyorsunuz .

Benim ayakkabılarımı giy

Karar Dönemi karamsar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kültürlü birisi olmak nedir derseniz pek fikrim yok ama kültürlü birisini ele alıp bu konuda bir şeyler söyleyebiliriz.

Kültürlü birisi denilince benim ilk aklıma gelen ''Selçuk yöntem'' oluyor. Bir bilgi yarışmasında yarışmacılara ''Bunu nasıl bilemezsin'' tarzındaki yaklaşımının bunda çok etkisi olduğunu söyleyebilirim.

Peki bu adam ne yapmışta benim dikkatimi çekecek kadar bir kültür birikimine sahip olmuş?

Birincisi Tiyatro okumuş ve tiyatro yüksek bölümünden mezun olmuş bir oyuncu. Tiyatro bölümünden mezun olduğuna göre hatrı sayılır derecede çok kitap okuduğunu söyleyebiliriz. Demek ki kitap okumak, kültürlü birisi olmak için önemli bir basamak diyebiliriz.
    Peki başka? Tiyatro bölümü mezunu için ve bir oyuncu olduğu için inanılmaz bir diksiyonu olması pek tabi doğal. İkinci sıraya diksiyon ve konuşmayı koyabiliriz.
    Bu adam sadece kitap okumuş ve diksiyon eğitimi almış birisi olamaz. Bu adam konuşmaktan çok dinlemeyi de iyi biliyor. O halde dinlemekte bir kültür belirtisidir. Anlayışı çok yüksek. O halde anlamakta bir kültür belirtisidir diyebiliriz.
    Diğer yandan bir işi çok iyi yapıyor. O halde bir işi çok iyi yapmak bir kültür belirtisidir. Örneğin doktorlar kültürlüdür ama doçentler daha kültürlüdür. Profesörler ise en kültürlü kesime girer diyebiliriz. O halde kültür düzeyi, eğitim ve gelişmişlik düzeyi ile doğru orantılıdır diyebiliriz.
    Diğer yandan hem okuyup çok iyi yerlere gelmiş kişiler var ama ahlak bakımından yoksunlukları onları ahlak kültüründen mahrum bırakmış. O halde diyebiliriz ki kültür sadece bilmekle ve yapmakla alakalı değil, aynı zamanda kişinin niyeti ve ahlaki değeri de önemli. Yani Ahlaklı bir vatandaşlıkta bir kültür göstergesi.
    Ve tabiki maddiyat. Maddiyat aslında kültürle alakalı bir konu değildir ama kişi maddiyat bakımından iyiyse kültürlü birisi olması insanların arasında yıldız gibi parlar ama maddiyat zayıfsa onun kültürü belli bir kesime ancak hitap eder. değersiz olur. Bu sebeple maddiyatta kültürlü bir insan için olmazsa olmazlardan biridir. diye düşünüyorum
    why so serious

Banned

Alıntı 9 ŞUBAT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kulturlu olabilmek çok guzel bir şey .Böylece her turlu insanla kesinlikle iletişim kurabiliyorsunuz ,onla arkadaş olabiliyorsunuz .
    Ben kendimi kültürlü biri olarak görüyorum, çok kitap okurum, ama tam tersi insanlarla çok iyi iletişim kuramam.Sorunlarım var.Kendimi toplumdan soyutladım.Okudukça cahil halk tabakasından soyutluyorsunuz kendinizi.Yine de kültürlü biri konuşursa iyi konuşur.Orası doğru.

Alıntı karamsar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Örneğin doktorlar kültürlüdür ama doçentler daha kültürlüdür. Profesörler ise en kültürlü kesime girer diyebiliriz. O halde kültür düzeyi, eğitim ve gelişmişlik düzeyi ile doğru orantılıdır diyebiliriz.

Ve tabiki maddiyat. Maddiyat aslında kültürle alakalı bir konu değildir ama kişi maddiyat bakımından iyiyse kültürlü birisi olması insanların arasında yıldız gibi parlar ama maddiyat zayıfsa onun kültürü belli bir kesime ancak hitap eder. değersiz olur. Bu sebeple maddiyatta kültürlü bir insan için olmazsa olmazlardan biridir. diye düşünüyorum
    Aynı kanıda degilim ,bir profesör kendi dalında uzman olabilir ama bambaşka alanlarda yetersiz kalabilir .Örnegin son sınıf staj ögrencisiyken bir olay yaşadım profesörun halledemedigi bir sorunu epey zorlansam da sonunda hallettim .Adam kendi bölumunun başkanıydı ,ama farklı bir bölumu ilgilendiren sorunda ne yapacagını bilemedi kızgınlıkla kızıp ne halin varsa gör deyip çekti gitti .

Ben sorunu hallettim ama hoca acısını stajımı onaylamayarak ( geç mezun olmama sebeb oldu ) acısını çıkardı .

O gun şunu ögrendim ki profesor olmakla insan her şeyi bilemiyor ,bu bana buyuk ders oldu .

Maddiyat konusuna gelince ,siz kulturlu olduktan sonra bilginizle aradaki mesafeyi yok edebilirsiniz ,zengin biriyle paylaşacak ortak noktalar olunca çok kolay anlaşabiliyorsunuz yeter ki bu durumu kafanıza takmayın .

Karşınızda ki efendi biriyse bunu asla sorun etmiyor ,eden kişiden de zaten hayır gelmez .Bırakın gitsin .

Benim ayakkabılarımı giy

Alıntı ronsard Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben kendimi kültürlü biri olarak görüyorum, çok kitap okurum, ama tam tersi insanlarla çok iyi iletişim kuramam.Sorunlarım var.Kendimi toplumdan soyutladım.Okudukça cahil halk tabakasından soyutluyorsunuz kendinizi.Yine de kültürlü biri konuşursa iyi konuşur.Orası doğru.

Ben de elimden geldigince çok çeşitli kitaplar okumaya çalışırım ,mumkun oldugunca çevremi gözlemlerim .Hiç tanımadıgım kişilerle yarım saat içinde kırk yıllık dost gibi olabilirim .Okumak ,mesleki açıdan da çok şey kazandırdı .Size başvuran kişiye,bazen konuyu anlatmakta zorluk çekebiliyorsunuz anlamayabiliyor , ama onun meslegi veya ilgi duydugu bir alanla ilgili örnekler verince çok kolay anlaşabiliyorsunuz .Size daha çok baglanıyor ,rahatlıkla buyukle buyuk,çocukla çocuk olabiliyorum .

Bir de kulturlu olmanın en guzel yanı ,biri size bir şey sordugun da (kuçumseyerek )bilmiyorum dediginz de siz de ona farklı alanlarda basit bir kaç şey sordugunuz da çok buyuk ihtimalle susup kalıyor ,biraz önce size kuçumseyerek bakan dut yemiş bulbule donuyor .

Benim ayakkabılarımı giy