7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: Majör Depresif bozukluk olabilir miyim?

Karar Dönemi
    Yer
    İstanbul

Standart Majör Depresif bozukluk olabilir miyim?

Selam dostlar 16 yaşındayım. Şu an kendimi ruhsal açıdan bozuk hissediyorum. İçimdeki enerji o kadar negatif ki kontrol edemiyorum. Çevremde aşırı sakinim hiçbir şeyi takmıyorum. Son 3 ayda 3 ayrı seviglimden ayrıldım. Pek takmadım ama tetiklemiş olabilir mi?. İnternettte belirtileri bu şekilde bende olanlar ı kırmııyla yazayım.

Majör depresyon şu belirtilerle teşhis edilir:

Neredeyse her gün bitkin hissetme ya da enerji kaybı.
    Neredeyse her gün değersiz ya da suçlu hissetme
    Konsantrasyonun bozulması ve kararsızlık
    İnsomniya (uyuyamama) ya da hipersomniya (aşırı uyuma)
    Neredeyse bütün aktivitelere ilginin kaybolması ya da bunlardan hiç zevk almama (anhedoni de denilen bu belirti diğer belirtilere göre majör depresyonu işaret etmede daha belirleyicidir)
    Dinlenememe ya da yavaş hareket etme, yavaş düşünme
    Ölüm ve intihar düşüncelerinin sürekli gelmesi

Ciddi oranda kilo kaybı veya kilo alma (toplam vücut kitlesinin %5’i kadar)

Uyku konusu da değişik her gün 12'de yatıyorum 6.30 gibi kalkıyorum ve uyuamıyorum. Ama 6.30 saat yeterli olduğu için pek sorun etmiyorum.
    Yeme sorunu olarak da genelde aç olmuyorum. Ama annemin zoruyla yiyorum ama aç değilim.

Değersizlik, umutsuzluk ve suçluluk duyguları olur. Hastalar genelde bir işe yaramadıklarını düşünürler. Gelecek ümitsiz ve karanlıktır. Hiçbirşey iyiye gitmeyecektir. Depresyona bağlı oluşan üzüntü ve umutsuzluk o kadar şiddetlidir ki hastalar yaşama olan ilgisini kaybeder, hiçbir şeyden zevk alamaz olur. Cinsel isteksizlik görülür ve hastalar çoğu zaman yataktan çıkmak ve yemek yemek istemezler Hastaların kendini suçlama eğilimi yoğundur. Suçluluk duyguları genelde yersizdir. Örneğin çok eskiden yaşanmış olaylar ve yapılan hatalar tekrar hatırlanır ve bunlara karşı suçluluk duyguları hissedilir. Veya nedensiz yere bir takım olaylardan kendisinin sorumlu olduğu ve suçun kendisinde olduğu düşünceleri gelişir. Hastalar genelde bu düşüncelerden uzaklaşamadıklarını beyinlerinin sürekli eski hatalarla meşgul olduğunu bunun çok saçma olduğunu bildiklerini ancak düşüncelerini frenleyemediklerini söylerler.

Asla ve asla odaklanamıyorum ( ders,oyun) bilgisayara çok meraklı bir insanım en sevdiğim şeydir hatta onda bile odaklanma problemi yaşıyorum. Unutkanlık da var biraz karar verrirken genelde en yakın arkadaşımdan yardım alırım. İnsanlara da güvenmiyorum aslında. Çevremde çok sevilen zeki diye nitelendirilen bir insanım.

Psikoloğa gittim 1 seans pek birşey olmadı genelde odaklanma problemiyle ilgili konuştu. Not aldı bir daha gitmem gerekir mi sizin görüşlerinizi merak ettim. Ergenlikle alakalı olabilir mi birde

Karar Dönemi
    Yer
    İstanbul

Başka bir içerikte bulduğum belirtiler;
    Majör Depresif Bozuklukta görülen belirtiler, en sık görülen belirtilerdir.

1- İlgi kaybı.
    2- Enerji kaybı – Bitkin ve yorgun hissetme, libido azalması.

3- Uyku Bozukluğu ( Az ya da çok uyuma, sık sık uyanarak tuvalete gitme).
    4- Yemek yeme alışkanlığının değişmesi.
    5- Bedensel ağrılar, sızılar (Organik bir bulgu olmaksızın).
    6- Konuşmada, hareketlerde ve düşünmede yavaşlama.
    7- Ajite olmak (Huzursuzluk, irite hal).
    8- Değersizlik duyguları (Kendini beğenmeme, eleştirme, utanma).
    9- Suçluluk duyguları, kendini veya başkalarını suçlama.
    10-Bir konu üzerinde yoğunlaşamama, dikkatin dağınık olması.
    11-Üzüntülü hissetme, karamsarlık.
    12-Çaresiz hissetme (Çözümler üretme yetisinin azalması).

13-Anksiyetenin artması.
    14-Karar vermede güçlük çekme.
    15-Hiçbir zaman düzelemeyecekmiş gibi hissetme.
    16-Etkinliklere başlayabilmede güçlük çekmek.
    17-Ağlayamama ya da çok çabuk ağlama.(Ağlayamıyorum deneyince 1-2 göz damlası çıkıyor o kadar)

18-Fobilerin ortaya çıkması (Deniz, asansör korkusu, vb. )
    19-Duygularını gösterememe.
    20-Cinsel istekte azalma veya depresyondan kaçınmak için aşırı cinsel eylemde bulunma ihtiyacı.
    21-İntiharla ilgili düşünceler, tasarılar ve bunlarla ilgili konuşmalar.
    22-İntihar düşünceleri olmadan ölme isteği (Ölsem de kurtulsam, artık herşeyi yaşadım, hayat hep aynı, herşey monoton )
    23-Depresyonla ortaya çıkan takıntılar (obsesyon). Sürekli elektrikleri kontrol etme, hırsız girecekmiş gibi düşünceler.

24-Hezeyan atakları.
    25-Kişiliğin çözülmesi. 2 ayda 2 – 3 farklı insanmış gibi kendini hissetme.

Sürekli çevremde birsinin beni gözetlediği gibi bir düşünceler var.
    Ailemden nefret etme gibi birşey var birde.
    Hiçbir insanın bana değer vermediği, kullanmaya çalıştığını düşünüyorum. Ama şu salak ergenlik tribi(Kimse beni sevmiyo yeağğğ) değil bu farklı bir his anlatamıyorum ama sizin anlayacağını düşünüyorum)
    Teşekkürler...
    Konu Deist tarafından (30-04-2017 Saat 11:40 AM ) değiştirilmiştir.

Karar Dönemi karamsar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

16 yaş dönemi, Ergenliğin yoğun yaşandığı bir dönemdir. Ergenliği ise zaman aralığı olan bir psikolojik dengesizlik dönemi olarak düşünebilirsin. Senin yaşlarında böyle şeyler hissetmek normal. ilerde hepsi geçecektir. Bir psikolojik rahatsızlığın olsaydı acaba dedirtmezdi buna emin olabilirsin Rahat ol bişeyin yok.
    why so serious

Karar Dönemi
    Yer
    İstanbul

18 Yaşın altında majör depresyon olmaz mı

dreamer8
    Guest

Sinirlerin tavan yaptığı, zihnin uçsuz bucaksız noktalara kaçtığı, yaratılışın, insanların, evrenin, ruhun, maddenin, mananın yoğun olarak sorgulandığı, hormonların sürekli bir gel git içinde yükselip alçaldığı en belalı yaşlarındasın. Elbette klasik bir ergenlik geçişi kadar basit değil yaşadıkların. Beraberinde bir depresyon da yaşıyorsun. Adaptasyon sorunların var. Dünya, insanlar ve her şey saçma bir oyunmuş gibi geliyor sana, hiç bir şeyden keyif almıyorsun, baazen kendini tanımakta güçlük çekiyorsun. Emin ol o yaşlarımı en az senin kadar belalı yaşadım. Tam 16 yaşımda içinden çıkamadığım sorunlar nedeniyle bir ay psikiyatri kliniğinde yattım, intiharı düşündüm hayatımda ilk ve son kez o esnada....Senle ilgili gözlemlerime gelince; 3 ayda 3 sevgili değiştirebildiğine göre, karşı cinsle ilgili yaklaşamama, çekinme gibi bir sorunun yok....Enerji kaybı ve bitkinliğin elbette ruhsal durumunla ilgili ama iyi ve sağlıklı beslendiğinde, ceviz, fındık, kuru kayısı, muz, süt vs. enerji verici şeyler yediğinde, bol su içtiğinde ve günde 1 saat spor yaptığında bu bitkinlik azalacaktır. Çünkü yorulmaman gereken bir yaştasın, çok gençsin....Her şeyden zevk almam lazım diye kendini zorlama. Bu bir zorunluluk değil, nasip işidir. Zihnin rahatladıkça hayata daha kolay adapte olacaksın....İntihar konusunda da benim yaklaşımım şu, sana da bunu öneriyorum. Ne kadar acı çekersem çekeyim, bunun 100 katı da canım yansa, bu canı Allah verdi ve Onun hükmettiği kadar yaşayacağım, ecelimemüdahale etmeyeceğim. Ben de 2 de yatar 07:30 da kalkarım, uykuyla aram yok, yetiyor. Senin için de 6 buçuk saat uyku yeterlidir...Sürekli internetten psikolojik rahatsızlığını araştırma, hastalık hastası olursun. Millet hasta zaten. Ailenden asla nefret etme. Seni üzseler dahi kinlenme, kısa süreli olsun dargınlıkların. Gün gelir bir sıkıntında yanında ailenden başka kimseyi bulamayabilirsin. Aileni harcama. Seni anlamadıklarını biliyorum ama bir gün sen de baba olduğunda muhtemelen çocuğunu anlamayacaksın ve ailene o zaman hak vereceksin. Gördüğüm kadarıyla zihninle başın fazlasıyla belada. Aynen sana benzer yaşlar ve seneler yaşadım ve çözümü koşmakta buldum. Beynimden kaçmak için her gün 10 km koştum tam 15 yıl boyunca.
    İşe de yarıyor. Kaderin kara yazılmış olabilir ama insan her şeye alışır. Etrafla kendini mukayese etme, şanssız görme kendini,
    "neden" li sorular sorma. Gören gözlerine şükretmekten başlayabilirsin.

Karar Dönemi
    Yer
    İstanbul

Öncelikle sizin gene müthiş bir yanıtınızla karşılaştığıma sevindim. Beslenmeme dikkat ediyorum. Sağlıklı beslenen bir insanım. Spor pek zamanım olmuyor açıkcası. Yazın başlamayı düşünüyorum ama. Herşeyden zevk almam lazım diye bir düşüncem yok aslında ama hiçbir aktivite zevk vermiyor. Gece kendimle baş başa kalınca geliyor intihar düşünceleri. Dini açıdan zaten karasızım açıkcası. Eskiden sigara içerdim şimdi onu da bıraktım gereksiz olduğunun farkına vardım(Sizin de büyük rolünüz var bunda ). Majör depresyon kesin yok değil mi şimdi

dreamer8
    Guest

Teşekkür ederim dostum. Aslında yaşadığın şeyler artık toplumda hızla yayılıyor. toplumun bir hastalığı haline geliyor. Major depresyon konusuna gelince, ben doktor değilim, teşhis koyamam, terimler ve hastalık isimleri konusunda da derin bilgi sahibi değilim. Bu sebepten bir profesyoneldir senin hakkında teşhisi koyacak olan.