Sayfa 3/3 İlkİlk 123
24 sonuçtan 21 ile 24 arası

Konu: Cehalet

Karar Dönemi

Abdullah İbni Mes’ûd radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
    – “Kalbinde zerre kadar kibir olan kimse cennete giremez.”
    Sahâbînin biri:
    – İnsan elbise ve ayakkabısının güzel olmasını arzu eder, deyince şunları söyledi:
    – “Allah güzeldir, güzeli sever. Kibir ise hakkı kabul etmemek ve insanları küçümsemektir.”

* Müslim, Îmân 147. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Libâs 26; Tirmizî, Birr 61

Demek ki neymiş? İnsanları küçümsemeyeceksin.

Moderatör SeLf_ConTRoL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    united kingdom

Alıntı ronsard Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1-Beni bu konuyu açmaya iten şey insanların cehaleti, toplumda kitap okuma oranının sıfır olması, kimsenin Türkçe yazmayı, konuşmayı dahi becerememesi, kitap okumak, bilimle, sanatla uğraşmak varken zgdiri boktan dizilerle, "Kurtlar Vadisi" gibi milleti şiddete, mafyacılığa yönlendiren dizilerle, izdivaç programlarıyla toplumun kafayı bozmasıdır.
    2-Sen imlaya nasıl basit bir tercih meselesi dersin? İmla çok önemlidir, kişinin elbette ki kültürlü oluşunun bir göstergesidir.Türkçe yazmayı bilmeyen bir insandan ne beklersin? Önce Türkçe yazmayı, konuşmayı öğreneceksin, ondan sonra aydınım, kültürlüyüm diye gezeceksin.
    3-Kültür seviyem çok şükür iyidir.En az 500 kitap okudum.Kişiliğime de laf edemezsin düzgün konuş.Ben yanlış bir şey yapmadım.Sadece "Kitap okuyun." dedim, "İmlaya dikkat edin." dedim.Kötü bir şey mi dedim? Neden herkes bana saldırdı? Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlarmış.Ben sözlerimin arkasındayım.Sen de Atatürkçüyüm diyorsun ama bu sözler sana yakışmıyor.Atatürk bilime ve sanata, Türkçe'nin doğru kullanılmasına çok önem vermişti.Atatürk "Yenilmesi gereken en büyük düşman cehalettir." diyorken sen "İmla kişinin kültürlü oluşunun bir göstergesi değil basit bir tercih meselesidir." diyorsun.Bana saldıran cahillerle muhatap dahi olmuyor, onlara yanıt yazmaya tenezzül bile etmiyor ve hepsini Tanrı'ya havale ediyorum.
    ya herkesin isi gucu var.seninle kim ugrassin.her konuda birkac cumlen 500 kitap okudugun ile ilgili ne yapalim yani, madalya mi bekliyorsun? sen kimsin peki? sana kim veriyor insanlara cahil deme hakkini elestirme hakkini? madem hosuna gitmiyor elestirilmek sende kimseyi elestirmeyeceksin.evet ilim irfan sahibi olmak icin okumak arastirmak sart ama sen bunun sadece kitap okumakla olunmayacaginin da en guzel ornegisin.
    Elif gibi yalnızım,

Ne esrem var, ne ötrem.

Ne beni durduran bir cezmim

Ne de bana ben katan bir şeddem var.

Ne elimi tutan bir harf

Ne anlam katan bir harekem…

Kalakaldım sayfalar ortasında.

İşte ben gibi, sen gibi…

Bir okuyan bekledim,

Bir hıfzeden belki…

Gölgesini istedim bir dostun med gibi…

Sızım Elif sızısı…

Karar Dönemi

Okuduğu kitaplarla dost hayatı yaşadığından şüphe etmeye başladım

Karar Dönemi karamsar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tartışmakta bir iletişimdir. Bireye kendini önemli hissettirir. Özellikle evli kadınlar, kendini değersiz hissettiğinde bol bol tartışırlar. Bu tartışma, bireyin bilinçaltının ''benimle ilgilenmiyorsun'' diye serzenişte bulunma şekli olabilir. Birisiyle olumlu bir iletişim kurmak her zaman kolay değil, ama tartışmak oldukça kolay! Kolaya kaçan insan sayısı da günümüzde pek fazla. Birbirinizle tartışırken belli bir seviyenin üstüne çıkmamanızı tavsiye ederim. Kırıcı olmayın. Belki de tartıştığınız kişi, o anda kendini önemli hissediyor. Bundan zevk alıyor. Belki de, birisiyle tartışmaktan başka bi şekilde olumlu ilişki kuramıyor. Bütün bunları da düşünmek lazım
    why so serious

Sayfa 3/3 İlkİlk 123