5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Yok Mu Bunun Bir Çaresi

Karar Dönemi

Standart Yok Mu Bunun Bir Çaresi

OKByi psikoterapi ile büyük ölçüde yendim. Psikozu ilaçlar ile kontrol altında tutabiliyorum. Depresyonum da kalmadı çok şükür. Ama ne yaptıysam şu sosyal fobiden kurtulamadım. Kurtulmayı bırak ilerleme bile kaydedemedim. Üzerine git demeyin, denedim. Telefonla bile yabancı kişilerle konuşamıyorum. Bir yeri aramam gerektiğinde anneme veya kardeşime arattırıyorum. Başka insanlarla konuşmayı gerektiren işlerde tek başıma konuşamıyorum. 23 yaşındayım. Örgün üniversite okuyordum, bırakmak zorunda kaldım. Bir gün gittim, o gün de hoca herkese kendini tanıtması için söz veriyordu. Sıra bana gelince istemsiz şekilde titreme geliyordu. Lise yıllarında da kalabalık içinde bana söz verilince veya konuşma yapmam gerektiğinde her yerim titriyordu. Online oyun oynamayı severim. Herkes oyun oynarken arkadaşlarıyla konuşurken benim mikrofonum yok derdim konuşamadığım için. Psikoz bile sosyal fobiden daha iyi ya.

Çıraklık Dönemi Dvrmchrkt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ben de sosyal fobi yok ama kalabalığa hitap ettiğimde arada heyecanlandığım olur.
    Yani onlarca ya da yüzlerce kişiye karşı konuştuğunda bilirsin ki, arada tepki gösterecek ya da sırf eleştirmek için seni eleştirenler olacaktır.

Senin sosyal fobi korkun birilerinin olası eleştirileri mi? Eğer sebep oysa, şunları diyebilirim.
    Ben açıkçası buna alıştım. Gerçekleri söyledikçe, çekinmenin manası yok. Sen doğru ve dürüst ol, yalan yanlış şeyler söyleyenlerin bu laflarının önemi yok. Su akar, yolunu bulur.

Bir de hitabet ve tartışma sanatını öğren. Ben zamanında öğrendim ama artık uygulamıyorum. Topluluk içinde laf sokana, aynen laf sokuyordum. Çaresiz kalıyorlardı.
    Ama artık bu gibi şeyleri vakit kaybı görüyorum.

Sen mükemmel bile olsan-ki mükemmellik diye bir şey yoktur-, sırf mükemmel olduğun için eleştirenler çıkacaktır. %100 ve sorunsuz iletişime dayalı sosyal ilişkiler bekleme.

Kendini geliştir ve kalabalık içindeki stratejini belirle. Ona göre hazırlan ve katıl aralarına.
    Büyük aşklar ya sonsuzdur, ya da O’nsuz!.

Karar Dönemi

Alıntı Dvrmchrkt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben de sosyal fobi yok ama kalabalığa hitap ettiğimde arada heyecanlandığım olur.
    Yani onlarca ya da yüzlerce kişiye karşı konuştuğunda bilirsin ki, arada tepki gösterecek ya da sırf eleştirmek için seni eleştirenler olacaktır.

Senin sosyal fobi korkun birilerinin olası eleştirileri mi? Eğer sebep oysa, şunları diyebilirim.
    Ben açıkçası buna alıştım. Gerçekleri söyledikçe, çekinmenin manası yok. Sen doğru ve dürüst ol, yalan yanlış şeyler söyleyenlerin bu laflarının önemi yok. Su akar, yolunu bulur.

Bir de hitabet ve tartışma sanatını öğren. Ben zamanında öğrendim ama artık uygulamıyorum. Topluluk içinde laf sokana, aynen laf sokuyordum. Çaresiz kalıyorlardı.
    Ama artık bu gibi şeyleri vakit kaybı görüyorum.

Sen mükemmel bile olsan-ki mükemmellik diye bir şey yoktur-, sırf mükemmel olduğun için eleştirenler çıkacaktır. %100 ve sorunsuz iletişime dayalı sosyal ilişkiler bekleme.

Kendini geliştir ve kalabalık içindeki stratejini belirle. Ona göre hazırlan ve katıl aralarına.
    Ben psikoterapi gördüğüm zamanlar doktorum bana; sendeki fobi ailenin sana karşı yapmış olduğu eleştiriler ve senin eleştirilme korkun demişti. En ufak bir hatayı bile eleştiriyorlar. Sırf eleştirilmemek için mükemmeliyetçilik de gelişti bende. Kusursuz olsun ki eleştirilecek bir yanı kalmasın mantığı. Yani evet olası eleştiriler yüzünden bir korkum var. Ben tartışmalardan da kaçan biriyim bu yüzden. Dediğin gibi hitabet ve tartışma sanatı işe yarayacaksa denemekten zarar gelmez. Zaten başka çarem de yok. İnşallah bir faydası olur. Teşekkür ederim değerli yorumun için.

Çıraklık Dönemi osmangazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Doktorundan ilaç iste ama bu geçicidir, çare yok malesef yapa yapa azalacak bunlar zorlamayla. İş gereği telefon etmek gerekeiyor. İlk gün telefon etmem gerekti o kadar zorlandım ki artık zorlanmıyorum. Her gün 10 dan fazla telefona bakıyorum çünkü. Topluluk karşısında konuşamıyordum. İşim gereği konuşmam gerekti notlara bakarak çok rahat şimdi konuşabiliyorum.
    "İnanırsan Hayaller Gerçek Olur" Aynur Meydan'ın şiirinden. Çok doğru bir söz ama hiç tavsiye etmem...

Karar Dönemi Bülbül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Öncelikle geçmiş olsun.Bazı rahatsızlıkları yenmeniz ve kontrol altında tutman çok güzel .Yalnız okulu bırakmasaydın. Çünkü bu sorunu aşmak için alıştırmaya zorlamalısın . Çevremde böyle sıkıntısı olan insanlar görüp bunları aşan insanları gördüm.Senin bu gördüğüm insanlardan farkın yok . Sen de başarabilirsin. Belki denediğin yöntem yetersizdir .Bazı sorunları yenmek için bir,iki , belki daha fazla yöntem bulup uygulamaya dökmek gerekiyor. Tabi sen çabalamışsındır , o da ayrı . Benim sana tavsiyem forumda vardır diye düşünüyorum, bu soruna sahip olupta yenen ,bunu aşan insanlarla iletişime geçmelisin . En azından sana yol gösterirler bu konuda.Umarım burada öyle kişiler bulursun .
    Bana göre senin sorunun tam olarak sosyal fobiyle ilgili değil . Çünkü heyecan var , korku var .Biraz anksiyeteyi kapsıyor.Neyse yukarıda bir arkadaş çok güzel demiş. Mükemmelliği aramak yanlış . Kusurların olacak ki sen bunları gördükçe kendine daha da yeni birşeyler katacaksın . Uygulamaya dökerken kendini bir önceki yaptıklarına bakarak eksilerini artıya dönüştürebilirsin .
    Kişisel gelişim kitabı daha önce hiç okumadıysan bir tane alıp okumanı tavsiye ederim . En önemlisi risk almaktan korkma . Sonuç başarısız olsa da boşuna yapmazsın. Çünkü korkuya sığınmadın , cesur bir şekilde bir adım ileriye gittin . Ama şu da var eleştiriyi de hafif hafif alıştırmaya çalış . Yoksa sorunu aşamazsın.