7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: Psikolojik sorunlar ve Din

Karar Dönemi

Standart Psikolojik sorunlar ve Din

Halk arasından "İnançlı bir insanın psikoloğa ihtiyacı yoktur." diye çok yaygın bir düşünce bulunmakta ve bu nedenle psikoloğa gidiyor olmak, psikolojik danışma hizmeti almak istemek "deli doktoruna" gitmek olarak alaycı ve aşağılayıcılıkla karşılanmaktadır. Peki gerçekten durum böyle mi? İnanan bir insanın psikolojik dengesi bozulmaz mı? Maalesef, İslam topluluklarında genel yaygın bir kanaat ile psikoloji bilimi aşağılanmış, hafife alınmış, psikolojik sorunlar yaşıyor olmayı inançsızlıkla eşit tutulmak gibi büyük bir gaflet içine düşülmüştür. Halbuki inanan insan da insandır ve inanan insanın da bazen ruhunun kaldıramayacağı derecede bunalımlar yaşadığı olur. Ve hatta daha da ötesi, inanan insanın problemleri inançsız bir insanın problemlerinden daha çok olabilir.
    İnanan insan belli kurallar içinde yaşamaya and içmiştir. Ve bir ömür boyu o kurallarla yaşamak, çizgi dışına çıkmamak için ciddi gayret sarf eder. Hiç beklemediği bir anda çok güvendiği bir arkadaşından ihanete uğrar ama kin tutmamak için kendini, nefsini, egosunu yenmek için çabalar... Etrafındakiler yalan ile iş görmeyi bir yetenek haline getirmiştir ama o yalana bulaşmamaya yeminlidir. Oturup kalktıkları kişiler gece alemde, gündüz stres atmak için denizdedir, inanan insan yanılıp da bir kahkaha atsa, ardından "estağfirullah" diyerek hep hüzün halini korumaya çalışır... Ve inanan insan koca bir ömrünü dünyadan gam almak için değil bir bilinmeyeni ve bir "gayb"ı beklemekle geçirir...
    İşte bu nedenledir ki, inançlı insanın tarifinde "kabz" ve "bast" halinden bahsedilir. Yani bazen öyle neşeli ve öyle coşkuludur ki, sanki cennetin kapıları açılmış ve cennet kokularını solukluyor gibi coşkuludur... Ve bazen de sanki ruhunda cehennem zebanileri canını daha dünyada iken alıyor gibi bunalımlıdır...
    Bütün bunların yanı sıra birtakım psikolojik rahatsızlıklar vardır ki (şizofreni gibi) genetik olarak nesilden nesle aktarılır. Yaşanmış bir travmanın insan beyninde oluşturduğu kimyasal tahribatın da inanç ya da inançsızlıkla uzaktan yakından ilgisi yoktur.
    Daha da ötesinde, yaşanmış birtakım acı olaylar, sadece yaşandığı ile kalmaz, beyinde birtakım tahribatlara yol açabilir. Örneğin bir anne yolda yürürken, elinden tuttuğu çocuğuna birden bir araba çarptığını görse ve kanlar içinde ölümünün şahitliğini yaşamış olsa, böylesi bir annenin sırf inanıyor olmasından dolayı ertesi gün her şeyin yolunda gitmesini beklemek insan tabiatına aykırıdır.

Günümüzde "psikolog misikolog nedir, eskiden böyle bir şey mi vardı?" diye psikoloji bilimi ve onunla birlikte insan ruhunun hafife alınması ciddi bir bilgisizlik ve talihsizliktir. Maalesef, yirmi birinci yüzyılda Müslüman ülkeler psikoloji biliminde ilerleme kaydedememiş, teoriler geliştirememiş, insan ruhunun yaşayacağı sorunları görmezden gelerek ve hatta psikolojik sorun yaşamayı ciddi bir imani zafiyet olarak görerek hata yapmıştır.

dreamer8
    Guest

İnançlı bir müslüman da ruhsal sorunlar yaşayabilir. Hatta aksine şeytan, kendisiyle ters yönde giden, kendine direnen insanlara daha çok musallat olur. Bu sebepten inançlı adam psikoloğa gitmez lafı bir safsatadır.

Karar Dönemi

güzel yazmışsın, bende bu konuda ara ara düşünürüm çelişirim falan ama sanrım onların söylediği inançlı insan bizim gibiler değil de daha böyle takvalı ihlaslı teslim olmuş tevekkül içersinde yaşayan büyük insanlar, hayatı akışına bırakmış, var bunda da bi hayır diyebilen, sebepsiz yaprak kıpırdamz sözünü iliklerine kadar hisseden ama bizim gibi değil her salise hissedenler sanırım. inşallah hepimiz bu mertebeye erişiriz

Karar Dönemi

Onlar o mertebelere kolay ulaşmadı, zehr ile pişmiş aşı içmeye kim gelir ya hu? Yalnızlığı zehir oldu yudumladım. Öz ağzımdan kustum kafatasını.....vs vs büyüklerin sözleri...

Karar Dönemi

Sonuçta yaşadığımız bu sorunlar birer hastalık. Ha ben de düşünmüşümdür yaşadığım bu sorunlar imtihan psikoloğa/psikiyatriye ihtiyacım var mı gerçekten diye. Ama var. Başımıza gelen her hastalıkta böyle düşünsek doktorlara ne gerek kalırdı ki?

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İster inançlı ,ister inançsız biri olun psikologa gitmek kadar dogal bir şey olamaz .Ancak toplumda bir nokta karıştırılıyor psikiyatr a gitmekle ,psikologa gitmek arasında çok fark var .

Psikiyatr,eger ruhsal bir sorun varsa teşhis koyar ve tedaviyi planlayıp uygular .Psikolog sa danışılandır ,olaylara dışarıdan bakan ve geçmişte benzer olaylarla çok sık karşılaşan biri olarak profesyonelce danışana yol gosterir .

Bu yol gosterme sorunları nasıl giderebilecegi konusunda oldugu gibi ,kendini daha iyi tanımasına olaylara verecegi reaksiyonlarda daha tutarlı olmasına yardımcı olacaktır .Çogumuz kendimizi iyi tanımadıgımız için bir çok hataya duşmekteyiz ,oysa ara sıra profesyonel destek alsak hayat çok daha guzel çok daha keyifli olacaktır .

Kimin ne dedigini fazla umursamayın eger profesyonel destek almak sizi mutlu ediyorsa gerisi vız gelir ,tırıs gider .
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Banned

kibritcikizz doğru söylüyor inançlıyla kastedilen kibritcikizz'in anlattığı gibi insanlar.
    gerçekten de böyle kişiler psikolojik sorunlar yaşamaz. dolayısıyla psikoloğa da ihtiyacı olmaz.
    lütfen kelime oyunu yapmayalım. inançlı kelimesini saptırmayalım.
    inançlı insanların psikoloğa ihtiyacı olup olmadığını değerlendirirken lütfen mümin insanların özelliklerini öğrenip değerlendirelim.