Sayfa 1/2 12 SonSon
16 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Ölmeden ....... ...... ..... önce yapmak isterdim.

Karar Dönemi

Standart Ölmeden ....... ...... ..... önce yapmak isterdim.

Ölüm üzerinde en az düşündüğümüz konulardan... Bir şeyin kıymetini o şey elimizden çıktığında anlayabiliyoruz. İSTER MİSİNİZ, Bu sayfa da ölmeden önce yapmak istediklerimiz listeleyelim bir birbirimizden ilham alalım?

1-ölmeden önce ruhi problemleri olan insanlara tam anlamıyla yardım edebilecek bir sağlık sisteminin ülkemizde kurulduğunu görmek isterdim.
    2-kapadokyada balonla seyahat şenliğine katılmak isterdim.
    3-kendimi tanıyıp, kendimi olduğum gibi kabul edebilmeyi ve olabileceğim en iyi noktaya çıkarabilmeyi isterdim.

Çıraklık Dönemi Dvrmchrkt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ölmeden önce;
    1-Çalıştığım alanlarda(Fizikte ve Genetikte) buluş yapmak isterdim(Halen de istiyorum)
    2-Ölmeden önce, geride kalan insanlara faydalı bir şeyler bırakmayı isterdim.
    3-Kadına yönelik şiddetin ve cinayetlerin azaldığı, erkeğin gölgesinden kurtuldukları bir hayatı görmek isterdim.
    4- Ekonomik, teknolojik ve sosyal açıdan çok daha güçlü bir Türkiye görmek isterdim.

Sanırım 4 ünü de görmem çok zor olacak.
    Konu Dvrmchrkt tarafından (10-04-2017 Saat 11:31 AM ) değiştirilmiştir.
    Büyük aşklar ya sonsuzdur, ya da O’nsuz!.

Çıraklık Dönemi osmangazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ölmeden önce çok zengin olmak isterdim.
    "İnanırsan Hayaller Gerçek Olur" Aynur Meydan'ın şiirinden. Çok doğru bir söz ama hiç tavsiye etmem...

Moderatör SeLf_ConTRoL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    united kingdom

Açıkçası hiç doğmamayı isterdim.bu bir isyan degil.dunya hayatı çok zor.
    Elif gibi yalnızım,

Ne esrem var, ne ötrem.

Ne beni durduran bir cezmim

Ne de bana ben katan bir şeddem var.

Ne elimi tutan bir harf

Ne anlam katan bir harekem…

Kalakaldım sayfalar ortasında.

İşte ben gibi, sen gibi…

Bir okuyan bekledim,

Bir hıfzeden belki…

Gölgesini istedim bir dostun med gibi…

Sızım Elif sızısı…

Çıraklık Dönemi Dvrmchrkt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı SeLf_ConTRoL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Açıkçası hiç doğmamayı isterdim.bu bir isyan degil.dunya hayatı çok zor.
    Onu bende isterdim.
    Hayattan keyif alıyorum ama yine de seçeneğim olsaydı, ben de hiç doğmamayı isterdim.
    Büyük aşklar ya sonsuzdur, ya da O’nsuz!.

dreamer8
    Guest

Alıntı ibn-i sebil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ölüm üzerinde en az düşündüğümüz konulardan... Bir şeyin kıymetini o şey elimizden çıktığında anlayabiliyoruz. İSTER MİSİNİZ, Bu sayfa da ölmeden önce yapmak istediklerimiz listeleyelim bir birbirimizden ilham alalım?

1-ölmeden önce ruhi problemleri olan insanlara tam anlamıyla yardım edebilecek bir sağlık sisteminin ülkemizde kurulduğunu görmek isterdim.
    2-kapadokyada balonla seyahat şenliğine katılmak isterdim.
    3-kendimi tanıyıp, kendimi olduğum gibi kabul edebilmeyi ve olabileceğim en iyi noktaya çıkarabilmeyi isterdim.
    1 ve 3. madde erişilmez, 2. madde ise inanılmaz kolay ve erişilir bir madde olmuş listende. Ölmeden önce yapmak istediklerin listesine alacak kadar önemliyse bence 2. maddeyi bir an önce gerçekleştir. Benim ölmeden önce yapmak istediklerim listesi uzar da gider. İlk dileklerimiz elbette sağlık, sıhhat, huzura erişmek. Onun dışındaki emelim ölmeden önce evlenebilmektir. Bekar olarak defnedilmek istemiyorum. elbette ölümün vakti yoktur, nikah masasında da ölürsün ama hayırlısı ile bir evlilik yapabilmeyi isterdim ölmeden evvel.

Karar Dönemi

teşekkür ederim dreamer abim ve diğer cevap veren arkadaşlarım.

ölmek ve varolmamış olmak üzerinde daha çok durmamız gerek diye düşünüyorum.

geçenlerde ted te bir konuşma dinledim "Before I die I want to ..." bundan çok etkilendim. o kız güzel işlere bir başlangıç yapmış.

zamanın hızlı akışı bizde temel noktalarla ilgili farkındalığın yeterince oluşamamasına sebep oluyor. tamamen durmadan önce birazcık durmanın hayatımızı kalanı için çok önemli bir etkisi olabilir.

üzerinde düşündükçe ölümün de bir nimet olduğunu anlıyorum. varolmak herkes için aynı önemde bir nimet olmayabilir ama.

geçmiş yıllardan birinde uzunca bir süre son beş günüm kalmış olsaydı neler yapardım diye düşündüm.
    o düşünme sırasında ilişkilerle ilgili harika farkındalıklar edindiğim kanaatine vardım: "birçok şeyi gereksiz yere büyütüyoruz. kırgınlıklar gereksiz, kafamızda tekrar ettikçe büyüyor sorunlar, bize hakaret gibi gelen eleştiriler aslında o kadar da önemli şeyler değil, son beş günümde kesinlikle helalleşirdim üzerimde hakkı olanlarla..." gibi birçok şey aklıma geldi. bunu yazmanın bana daha çok şey kattığını gördüm.

insana öncelikleri konusunda müthiş bir içgörü kazandırıyor ölüm hakkında düşünmek. günlük odaklanılması gereken şeyler, birlikte olunması gereken insanlar, aranması gereken kişiler, gidilmesi gereken yerler, okunması gereken kitaplar bir öncelik sırasına giriyor.

ölüm üzerinde düşündükçe kalbimin inceldiğini fark ettim. yani önemli detayları daha az kaçırdığımı anlamaya başladım.mesela apartmanın önündeki çöpleri kendim topluyorum, sahildeki atıkları poşetliyorum ve bundan yüksünmüyorum. ölümü düşünmeyle sahilde çöp toplamak arasında nasıl bir bağ olabilir diye aklınıza gelebilir. eskiden o çöpleri atanlara kızar sonra da üzülürdüm. ama o karla kalırdım. ölüm düşüncedinden sonra insanları düzeltmek, insanlara kızmak onlardan eşit anlayışlar beklemenin gereksiz olduğunu fark ettim. matematik dili ile eğer a ile b yi çarpıp c yi elde edebiliyorsam fakat bir türlü b, a ile çarpılmaya yanaşmıyorsa c ye ulaşmak için illa da a yı b ye çarpmaya gerek yok, başka bir tepkime aramalıyım diye düşünmeye başladım.

bu konuda denemeler yapmış olanlar varsa bu sayfada paylaşırlarsa çok sevinirim.

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Şöyle bir duşundum de olmeden once yapmayı istedigim bir şey bulamadım .Hayallerimin hemen hemen hepsini gerçekleştirdim ,onlar gerçekleştikçe yeni hayaller peşinde koşmaya başlıyorum ,bu benim yaşam felsefem eger hedeflerim olmasa yaşam benim için anlamını yitirir.
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Ölmeden önce yüksek bir binadan atlamak isterdim.

Karar Dönemi Bülbül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Çok güzel ve düşündürücü bir başlık. Aklıma geldikçe yazacağım .
    Şu an aklıma gelen üç fikir var . Bunlardan birincisi psikolojik anlamda insanlara katkı sağlayacak , onların huzurunu bir tık üstüne çıkaracak bir çalışma yapmak isterdim . İkincisi fobilerimle zorlu bir şekilde yüzleşmek isterdim.Mesela böcek fobim için bir cam fanusun içinde bir sürü böcekle bir arada olmak isterim .Yükseklik fobim için uçağa binmeyi geçtim uçaktan atlamak isterim . Üçüncüsü ise yaşadıklarımdan , gördüklerimden kesit içeren ve isimleri şimdiden belli olan kitaplarımı yayınlamak isterdim.

Sayfa 1/2 12 SonSon