Sayfa 26/32 İlkİlk ... 16222324252627282930 ... SonSon
320 sonuçtan 251 ile 260 arası

Konu: Gündelik hayattan notlar...

Çıraklık Dönemi

https://youtu.be/5T396SPjAeQ

Ahmet Özhan-Affet İsyanım Benim...

Rabbim isyanlarımızı affetsin inşallah...
    Konu Denge tarafından (15-05-2021 Saat 05:38 PM ) değiştirilmiştir.

Çıraklık Dönemi

Üniversitedeki duygusal travmalarımdan bahsetmiştim.

Dersleri bırakıp sokak sokak dolaştığımdan da.

Babamla annem rahmetliler üniversiteye girerken bir walkman hediye etmişti.

Üniversite boyunca en yakın dostum olmuştu.

Psikiyatri hastası olmaya başlayıp sokak sokak gezdiğim bu yıllarda Sezen Aksunun Albüm kasetlerini alıp dinlemeye başlamıştım.

Duygularımı bazen alevlendiriyor bazense teskin ediyordu.

Bulduğum müzik markette ne kadar albümünü bulduysam dinlemiştim.

Adı Bende Saklı,Deli kızın Türküsü,Şarkı Söylemek Lâzım,Işık Doğudan Yükselir albümlerini çok seviyordum.

Özellikle Deli Kızın Türküsü beni bambaşka bir aleme götürmüştü.

''Yitirmeli ne varsa,

Başlamalı yeniden"

Bu albüm ve özellikle albümdeki bu sözler hayatımın orta yerine bir direk gibi dikilmişti.

Hiç düşünmediğim şeyleri düşünmeye,hiç konuşmadığım şeyleri konuşmaya başlamıştım.

Dünyaya,adalete,hakka-hukuka kafa yormak günlük şarkı arası rutinlerim olmuştu.

Manevi olarak hastaydım ve yaşadığım keskin bir dönemeçti.

Kendimi ciddi bir şekilde sorguluyordum.

Bulunduğum şehirde camiye namaza gitmeye başladım.

Kafamda bir sürü vesvese,paranoya,hastalık kol geziyordu ama,maneviyat ihtiyacı duyduğumu her zamankinden çok farkediyordum .

Tasavvuf üzerine,din üzerine kitaplar okumaya başladım.

Maneviyat ihtiyacım o boyuttaydı ve normal hayattan o kadar nefret etmiştim ki bu halden çıkmak istemiyordum.

Muhabbet baldan tatlıydı ve ben doyamıyordum.

Namazıma düzenli devam ettim ve hastalığımı farkedip gidene kadarda tüm vaktimi ibadetle geçirdim.

Delilikle karışık pek çok manevi hediye elde ettim.

Manevi hediye dediğim şeyler rahmani,insanı ferahlatan ve gevşeten hislerdir.

Biraz delice gelebilir ama rabbin üzerinize ok çektiğini hissedersiniz.

Necip Fazıl'ın ''Çile'' şiiri bu hisleri çok güzel anlatır.

Bunları insanlar ciddiye almıyor ama dine subjektiftir ve pratik akılla anlaşılır dememin sebebi budur zaten.

İtikaf meselesi bu yüzden çok önemli gelir bana.

Velhasıl;

İman ve namaz girdaptır, girdapsa mehtaptır.
    Konu Denge tarafından (09-06-2021 Saat 06:09 AM ) değiştirilmiştir.

Çıraklık Dönemi

Eşimle ilk evlendiğimizde yine bir kar memleketinde görev yapıyordum.

O dönemlerden bir şarkı;

https://youtu.be/P-X6Ht5hCc8

Sezen Aksu-Nihayet...

https://youtu.be/aHwFloxf6LM

Yine Eşim İçin Tekrar....

Mabel Matiz-Gel Gönlümü...
    Konu Denge tarafından (09-06-2021 Saat 06:22 AM ) değiştirilmiştir.

Çıraklık Dönemi

Bende heyecan,hissiyat tamamen geçim kaygısı üzerine artık.

İşleri yürütmek gün geçtikçe zorlaşıyor.

Her işin içine bir tüccar kafası girince,değerlendirmelerde müşteri durumuna göre yapılıyor haliyle.

Mutlu bir azınlık ve hayatını idame etmede zorlanan kaygılarının altında ezilen,çoğu zaman iki yakasını bir araya getirmekte zorlanan bir çoğunluk.

Dünün ezilenleri bugünün muktedirleri olmuş,ezen ve ezilen değişmiş sadece,sistemde en ufak bir oynama yok.

Adil düzen vaatleriyle iktidara gelenlerin kapitalist olma hızı ışık hızıyla yarışıyor,gençler iş bulmakta,kıdemlilerle yarışmakta,fırsat bulmakta zorlanıyor,işten kovulma kaygısı bir heyula halini almış,insan sayısı çoğalıp imkan sayısı azalmış,karnını doyuracak düzenli iş ve ekmek bulan bayram yapar hale gelmiş,torpilsiz iş bulunmaz olmuş,bizim muktedirler ise hâlâ makyajla durumu kotarmaya çalışıyor.

İnsanlar gündemi umursamıyor artık,skandallarda umrunda değil,işleri nasıl sadece ona bakıyor.

Doğru dürüst bir muhalefet olsa ortalığı iyiden bir sallar ama memlekette tarifeli muhalefet başlayınca,ağzını açan sopayı yiyince,herkes dut yemiş bülbül,ülke ise sanırsın uzaya çıkacak.

Çıraklık Dönemi

''Gösteriş ve şatafat,cahillikten kaynaklı aşağılık kompleksini örtme çabasıdır.''

Prof.Dr.İlber Ortaylı

Alâkası bile olmayan insanların tevazudan dem vurduğu bir ülkede samimiyetten ,ihlâstan ne kadar bahsedilebilir.

İnsanlardan ümidimi kesiyorum artık yavaş yavaş.

Herşey sözde kalıyor çünkü.

Tevazuya ne zaman mecburuz,ancak o zaman mütevazı oluyoruz.

Hamurumuzdan söktüler tevazuyu,yerine pembe hülyalar koydular,borcu kökledik hep beraber büyük iddialarla.

Hem gördük- göreceğiz,hem öğrendik-öğreneceğiz iddialarımızın ne kadar ayaklarının yere bastığını.

Belkide hiç ödemediğimiz bedeller ödeyeceğiz.
    Konu Denge tarafından (28-06-2021 Saat 09:36 PM ) değiştirilmiştir.

Çıraklık Dönemi

Benliğimi kazdıkça ve hayata dair sorgulamalarımı derinleştirdikçe göründüğünden çok daha ciddi sorunlarım olduğunu farkediyorum.

Başıma gelen şeyler genelde zamanında verdiğim kararların yanlışlığından,hayatı ve insanları fazla hafife almaktan,bile bile lades dediğim yanlış tercihlerden kaynaklanıyor genelde.

Bazen fazla hayalperest, bazen sonunu iyi düşünmeden,bazen insanlara haddinden fazla güvenerek,değerlerinden fazla kıymet vererek ya da tam tersi kıymetli insanların değerini bilmeden çok ciddi hatalar yaptım.

40 yaşındayım ve nerdeyse doğduğum günden beridir acı çekiyorum.Ailemdeki psikolojik sorunların bana sirayeti yanında beraber yürüdüğüm-yaşadığım,dostluk kurduğum insanların hatalı seçimi de çok ciddi problemler doğuruyor.

Bir yer geliyor,problemlerden başını kaldıramıyorsun, işine odaklanamıyorsun.

İşte böyle zamanlarda herşeyi baştan gözden geçirmek,iyice tartmak,problemleri daha fazla gangren olmadan çözmek için yollar ve profesyonel destek aramak gerekiyor.

Sanırım artık sorunlarımı kendi başıma çözemiyorum.

Etrafımdaki insanlarsa çözüm üretmeyi bırakın sorunun birer parçası.
    Konu Denge tarafından (07-08-2021 Saat 09:06 PM ) değiştirilmiştir.

Çıraklık Dönemi

Hayatta en önemli şey herhalde tüm zorluklara göğüs gerip yaşamayı öğrenmek.

Hayat çok dolambaçlı ,hesaplara sığmayan,sürprizlerle dolu,sabır gerektiren bir yol.

Seninde hataların oluyor,etrafındakilerinde.

Bazı sıkıntılar çok üzüyor,çok acıtıyor insanı ama hayat devam ediyor ve nefes alıp veriyorsan katlanmak zorundasın.

Hep bir makul orta yol bulursan zevahiri kurtarıyorsun,yoksa hem yanlız kalıyorsun hemde sıkıntıların yarattığı evham içinde boğuluyorsun . .

İnsanlar sen ne yaparsan yap bildiğini okuyor,değişmek istemiyorsa herkesi olduğu gibi kabul edip ona göre tavır alacaksın.

Kendini heder etmeyle hiçbir sorun çözülmüyor.

Makul bir orta yol bulup benliğini teskin edebilirsen,maneviyatın-yaşama sevincin tamamen çökmeden bir nebze yaşayıp nefes alabiliyorsun.

Dünyanın imtihanları çok ağır ve her imtihan öncekini mumla aratıyor.

Ne mutlu merhametiyle,vicdanıyla,sorumluluklarıyla sıratı müstakim üzere yaşayabilenlere.
    Konu Denge tarafından (03-09-2021 Saat 02:34 PM ) değiştirilmiştir.

Çıraklık Dönemi

Eskiye dönüşlerim çok oluyor nedense benim,zihnimde iz bırakan hatıralarım çok fazla.

Özellikle duygusal travmaların yarattığı izler çocukluk yıllarında dahi olmuş olsa hâlâ hatırımda.

Keşke olmasaydı dediğim,keşke yapmasaydım dediğim,keşke bulaşmasaydım dediğim o kadar çok şey var ki ızdırapların yükünü antidepresanlarda rahatlaamıyor bazen.

Bazı yanlışlarıma gerçekten üzülüyorum,gerçekten o ben miydim diyorum,bu hatıralar benliğimi yaralayan bir kırbaca benziyor.

Nedense genelde hep daha değersiz daha yanlız hissediyorum hatırladıkça.

Hiçbir değerim yokmuş gibi hissediyorum.

Bir paçavra gibi görünüyor nefsim.

Öyle zamanlarda nefsimden de utanıyorum.

Zorla varolmaya çalışan,aslında varolması bile hata olan bir fazlalık gibi.

Belkide değer verilme,sevilme,onay görme ihtiyacı hiç bitmedi,belkide o açlığı hiç doyuramadım.

Belkide kendime güvensizliğimi hiç yenemedim.

Acizlik hissi benliğimi kemirip kurutan ve her geçen gün büyüyen bir kurda dönüştü,etrafımdaki insanları da bu yüzden mutsuz ediyorum belkide.

Rabbim hayy ismi şerifiyle tecelli buyurur inşallah kalbime.

Şu aralar sağa sola yalpalayıp amaçsız savrulan maneviyatını tüketmiş bir sarhoştan hatta rüzgar önünde savrulan hissiz,sevgisiz,umutsuz bir kuru bir sonbahar yaprağından pek bir farkım yok.

Çıraklık Dönemi osmangazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Neden bunları yazıyorum bilmiyorum. Kafam 1 dünya şu an ilaclardan. Gerçeği bulmak için rasyonalim yani sokrat yani neden sonüç ilişkisini kurmak gerekir . Bir yandan da ben bilim adamı degılim bana ne demek geliyor icimden bunlardan. Neden amacimiz ne en buyuk korkumuz ne bunlar onemlidir belki.
    "İnanırsan Hayaller Gerçek Olur" Aynur Meydan'ın şiirinden. Çok doğru bir söz ama hiç tavsiye etmem...

Çıraklık Dönemi osmangazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Felsefede aydınlanma diye geçer psikolojide farkindalik. Swot analizi vardir işletmelerin kullandıgı. Güclu yanlarimizin farkina varmak. Zayif yonlerimizin farkina varmak ve onlari gelistirmek. Herkesin zayif guclu yonu var kibirlenmemek lazim .bir de firsatlar ve tehditler vardir swot analizinde.
    "İnanırsan Hayaller Gerçek Olur" Aynur Meydan'ın şiirinden. Çok doğru bir söz ama hiç tavsiye etmem...

Sayfa 26/32 İlkİlk ... 16222324252627282930 ... SonSon