Sayfa 20/32 İlkİlk ... 1016171819202122232430 ... SonSon
320 sonuçtan 191 ile 200 arası

Konu: Gündelik hayattan notlar...

Çıraklık Dönemi

TRT ;''Mesneviden Hikayeler'' ve ''Kuşlarla Yolculuk'' adlı iki program yapmış.

Çok güzel olmuş gerçekten.

Tavsiye ederim.

Bize de birer gönül ferahlığı oldu.
    Konu Denge tarafından (25-04-2020 Saat 10:09 PM ) değiştirilmiştir.

Çıraklık Dönemi

Devir öyle bir devir ki sadece yüzünüze maske takmanız yetmiyor,fikirlerinize de maske takmak zorundasınız.

Ezber dışı bir şey söyleyince ya susturuluyor,ya kibarca uyarılıyor,ya da deli yerine konuyorsunuz.

İnsanlar fareli köyün kavalcısının flütüyle hipnotize bir şekilde kavalın arkasından yürürken,gerçeklerin farkında zihni iğfal edilmeden yaşayan ve hafızası bütün bütün ölmemiş bir avuç insan acı çekerek,ahmak ya da divane yerine konarak yaşıyor.

İtibar budalası bir sürü kibir abidesi ise tavus kuşu gibi hala ortalıkta güzellik yarışması yapıyor.

Siyaset ;siyasetten çok Show Business oldu.Yapılan işin içeriğine,ne götürüp ne getirdiğine kimse bakmıyor,siyasetçiler cilayla ilgileniyor daha çok.Yapılan işten çok reklam yapılıyor.

Rabbim insanımızı,genel anlamda ise insanoğlunu bu korkunç büyünün etkisinden kurtarsın inşaallah.
    Konu Denge tarafından (17-05-2020 Saat 08:36 AM ) değiştirilmiştir.

Çıraklık Dönemi

İnsanların inançlarının,ümitlerinin,hayallerinin kaybolduğunu,pörsüdüğünü düşünüyorum.

Hem ekranda,hem siyasette bize sunulan yüzlerin eskidiğini,yeni ve hem ruhen hem vicdanen daha temiz insanlara şans verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Ezberlerden,yalanlardan,cilâlardan,içi boş kavgalardan,propaganda ahlaksızlıklarının vardığı seviyeden bıktık usandık.

Taze,temiz,ortalıkta caka satmak yerine pek görünmeyip işiyle uğraşan insanlar ve siyasetçiler arıyoruz.

Bu ahmaklıkla ve üç kağıtla yoğrulmuş kısır döngü bir yerlerden kırılmalı,insanlar bu iltihaplı ifrazatı artık kusmalı bence.

Çıraklık Dönemi

Hayat hiçliğin kıyısına yuvalanmış.

Bir varmışsın,bir yokmuşsun.

Birgün varmış elinde,birgün yokmuş.

Yorgun,ağrıyan ayaklarla ve hiçbirşey düşünemez hale gelmiş bir zihinle eve gelince; olağan sıradanlıkları doğru olup olmadığına bakmadan düz mantık kutsayıp,zihnimiz acı çekip kalbimiz can çekişirken huzuru bulduğumuzu zannediyoruz.

Para peşinde sürünüp,paranın püf diyen bir solukla nasıl yokolduğuna hayret ediyoruz.

Dünyamızı,ülkemizi,şehrimizi yaşanmaz hale getirip arkasından ah vah ediyoruz.

Günümüz insanının bir inek kadar şerefi kalmadı.

İneğin yaptığı ettiği,ne için yaşadığı bellidir.

İnsanların ne halt ettiği,hangi havaya oynadığı bile belli değil.

Dünyayı tükettikçe imkanlar daralıyor ve biz saçmalamaya,düzen tutmamakta ısrara ,egomuzun altında rezil olmaya devam ediyoruz.

Aslında kendimizi anlamdan,mânâdan mahrum ediyoruz.

Mideler dolu,akıllar yorgun,kalbler ışığa muhtaç.
    Konu Denge tarafından (30-06-2020 Saat 09:14 PM ) değiştirilmiştir.

Çıraklık Dönemi

Nurettin Topçu'nunda dediği gibi adalet tepede zulmedeni indirip yerine geçmek,onun zulmünü tekrarlamak değildir.

Bunun adı adalet değil olsa olsa intikamdır.

Asıl adalet günümüz için bakarsak fırsat eşitsizliklerini ,gelir dağılımı uçurumunu vs. insanlar arasında ayrım gözetmeden mümkün olduğu kadar giderip toplumun farklı renkleri arasında denge gözetmek olsa gerektir.
    Konu Denge tarafından (15-07-2020 Saat 12:41 AM ) değiştirilmiştir.

Çıraklık Dönemi osmangazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Arabayı satıp altın aldım. Bunu yaptıktan sonra işyerinden bir arkadaş iki de bir para istemeye başladı, vermeyeceğim deyince ben seni denemiştim dedi. Daha sonra tekrar istedi gerçekten istemiyor diye vereyim dedim öyle kaldı, şimdi istemiyor artık. Babamın da birine borcu var o da kendine bir miktar ayırmamı hepsini altın almamamı istedi. Öyle yaptım. Oruç tutmadığım için bunların parası ve zekatlarımı hala veremedim. Altına dokunmak istemiyorum ama o zaman da hem babama hem zekatlarımı vermem mümkün değil, doğum da özel hastanede yapıldı onun borcunu hiç söylemiyorum. Zekatlarımı hemen vermek istiyorum yeni bebeğim oldu kaza bela gelsin istemiyorum. Ben yalan söyleyemiyorum ufak tefek şeyler için. Arkadaş da şimdi 0 araba arıyor gerçekten isteyebilir. Ona da ben babama bile para vermedim sana veremem diyebilirim bu şekilde diye düşünüyorum. Aklıma takıldı, sizce ne yapmalıyım?
    Konu osmangazi tarafından (19-07-2020 Saat 02:43 PM ) değiştirilmiştir.
    "İnanırsan Hayaller Gerçek Olur" Aynur Meydan'ın şiirinden. Çok doğru bir söz ama hiç tavsiye etmem...

Cahillik Dönemi
    Yer
    İstanbul

Alıntı osmangazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arabayı satıp altın aldım. Bunu yaptıktan sonra işyerinden bir arkadaş iki de bir para istemeye başladı, vermeyeceğim deyince ben seni denemiştim dedi. Daha sonra tekrar istedi gerçekten istemiyor diye vereyim dedim öyle kaldı, şimdi istemiyor artık. Babamın da birine borcu var o da kendine bir miktar ayırmamı hepsini altın almamamı istedi. Öyle yaptım. Oruç tutmadığım için bunların parası ve zekatlarımı hala veremedim. Altına dokunmak istemiyorum ama o zaman da hem babama hem zekatlarımı vermem mümkün değil, doğum da özel hastanede yapıldı onun borcunu hiç söylemiyorum. Zekatlarımı hemen vermek istiyorum yeni bebeğim oldu kaza bela gelsin istemiyorum. Ben yalan söyleyemiyorum ufak tefek şeyler için. Arkadaş da şimdi 0 araba arıyor gerçekten isteyebilir. Ona da ben babama bile para vermedim sana veremem diyebilirim bu şekilde diye düşünüyorum. Aklıma takıldı, sizce ne yapmalıyım?
    havadan araba parası gelmedi sonuçta, ihtiyaçtan satmışsın. kimseye para/borç vermek zorunda değilsin. arkadaşının böyle bir şaka yapması daha bir hoş değil zaten fakat kaldırıyor demek ki.
    ''Genelde öyle olur dostum. Hayat, mutsuzluk fonunun üzerine mutluluk kırıntıları dökülmüş bir resim gibidir. Normal olan mutsuz olman zaten. Mutlu olman anormaldi.''
    dreamer8

Çıraklık Dönemi

Osmangazi senin işin zormuş kardeşim.

Ama iyi niyetlisin,bu hasletini kaybetme.

Bırak insanlar saf desinler.

Saffet,zekadan üstündür.

Kuranda bir ölçü var;

Mealen elin açık olsun ama bütün bütün saçıp savurma diyor.

Genede bir köşede ihtiyaç için az da olsa paran olsun,hayat hep aynı çizgide gitmiyor.

Çıraklık Dönemi osmangazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı Denge Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Osmangazi senin işin zormuş kardeşim.

Ama iyi niyetlisin,bu hasletini kaybetme.

Bırak insanlar saf desinler.

Saffet,zekadan üstündür.

Kuranda bir ölçü var;

Mealen elin açık olsun ama bütün bütün saçıp savurma diyor.

Genede bir köşede ihtiyaç için az da olsa paran olsun,hayat hep aynı çizgide gitmiyor.
    Nerde nasıl davranacağımı bilmediğimi düşündüğüm doğrudur. Sonradan aklıma gelir hep. Ancak saf olduğumu yazdığım yazının hangi kısmından çıkardınız?
    "İnanırsan Hayaller Gerçek Olur" Aynur Meydan'ın şiirinden. Çok doğru bir söz ama hiç tavsiye etmem...

Çıraklık Dönemi

Yok saf olduğunu kastetmedim,yanlış anlaşılmasın.

İyi niyetli insanlar genelde saf olarak addedilirler.

Oysa onlar daha zekidir.

İyi niyet anlamında saffet zekadan daha üstündür.

Zekanın fazlası,bireyselliğe fazlasıyla kapı aralar ve bencil yapar insanı.

Bu bağlamdaki fazla zekanın şeytandan olduğunu söyler Hz. Mevlana.

Sayfa 20/32 İlkİlk ... 1016171819202122232430 ... SonSon