6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: paranoid kişilik bozukluğu mu?

Standart paranoid kişilik bozukluğu mu?

Arkadaşlar normalde sevgilimle aramız çok iyidir. Ama bir tartışma oldu mu her şey kötüye gitmeye başlar. Daha açık bir şekilde anlatacam. Çoğu zaman onu bir gün bırakıp ayrılacağımdan aşırı kuşkulanır. Sürekli sakın beni aldatma vs şeyler söyler. Aldatılma konusunda aşırı kaygılı, bunlar bir yana. Çoğu zaman ona kötü niyetle yaklaştığımı düşünür. Bana bazen inansa bile bazen elinde olmadan böyle konularda aşırı şüpheleniyor. Düzenli olarak şüphelenir. Bazen güveniyor bazense şüphelerini en yoğun şekilde yaşıyor. Ayrıca çok hassas. Tartışırken kurduğum bir cümleden çok farklı anlamlar çıkarıyor. Örneğin ben ona "böyle yapmandan yoruldum" derim o "demek benden sıkılmışsın" şeklinde anlar. Kurduğum bir cümleyi veya yaptığım bir hareketi fazlasıyla büyütüp kötü farklı anlamlar çıkarır. Kendime inandırana kadar canım çıkıyor ya. Bazen şüphelendiği bir şey olduktan sonra şüphesinin yersiz, saçma olduğunu kendisi de anlıyor. Çok kuruntulu, kendine hiç özgüveni yok. Genelde birbirimizle sürekli konuşuruz, ikimiz de duygularımızın yoğunluğundan bahsederiz, ilgisiz birakmam. Dün aramız çok iyiyken, normal yine her zamanki gibi konuşuyorduk beni özlediğini söyledi. Benim de arkadaşlarım yanimdaydi beklediği cevabı veremedim. Beklediği cevap "ben de seni özledim" tarzındaydı. Ama ben "oyy" falan dedim. Ki bu da kötü bir cevap değil. Sırf bir cümlesini karşılıksız bıraktım diye tutturdu vay efendim beni sevmiyorsun. Saatlerce tartıştık. Işte bu kadar şüpheci. Sizce bir rahatsızlığı mı var? Varsa nedir? Bana paranoid kisilik bozukluğu gibi gelmeye başladı.
    "Dirençlilik, korkunç olaylar ve durumlar karşısında yine de kendinizi geliştirebilmektir."

Çıraklık Dönemi osmangazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tüm kadınların normal hali değil mi şimdi bu anlattıkların.
    "İnanırsan Hayaller Gerçek Olur" Aynur Meydan'ın şiirinden. Çok doğru bir söz ama hiç tavsiye etmem...

Alıntı osmangazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tüm kadınların normal hali değil mi şimdi bu anlattıkların.
    Ama hocam söylenen çoğu cümleyi aşağılayıcı olarak görmek ve daha niceleri.. Ayrıca sadece bana karşı değil arkadaşlarına da böyle.
    "Dirençlilik, korkunç olaylar ve durumlar karşısında yine de kendinizi geliştirebilmektir."

Karar Dönemi

Tanı koyamam ama %90 paranoid kişilik bozukluğu gibi çünkü aynısını bende yapıyorum arkadaşlarıma karşı.Bende de var paranoid kişilik bozukluğu

Karar Dönemi Bülbül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tanıyı koyamam ama normal bir durum da değil. Fazla var . Geleceğinden kuşkulu , kendine özsaygısı ve özgüveni yok , karşısındakinden de şüpheli ve bir hayli önyargı taşıyor . Geçmişinde kötü ,etkisinden kolay çıkmadığı bir olay yaşadı mı ?Belki bundan dolayı sevgilin böyledir. O da sana böyle yapmak istemiyordur eminim ama illa geçmişe dayalı bir sebep var diye düşünüyorum . Senin için de zor , diğer insanlar için de .

Banned

Paranoid etiketini kondurma hemen.kendine güveni olmayan sevgiliye yardımcı olmanın yolu bu değil. Sevmek ruh halini anlamak ve sorunu çözmeyi çalışma sorumluluğunu üstlenen olmaktır.ona en çok sen yardım edebilirsin. Kimbilir nasıl bir çocukluk geçirdi. Onu sevdiğini hissettirmek için neler yapıyorsun? Sana güven duyması için yeterince dürüst ve içten davranıyor musun? Yoksa bencil misin? Onun yaralarını biliyor musun?