Sayfa 26/46 İlkİlk ... 1622232425262728293036 ... SonSon
455 sonuçtan 251 ile 260 arası

Konu: Gül dili...

Çıraklık Dönemi

''İyi bilin ki, Allah’ın veli kulları için hiçbir korku yoktur, onlar mahzun da olmayacaklar. Onlar iman edip takvâya ermiş olanlardır. Dünya hayatında da ahirette de onlar için müjdeler vardır. Allah’ın verdiği sözlerde aslâ değişme yoktur. Bu en büyük saâdetin tâ kendisidir. ”

Yunus Suresi, 62, 63, 64

Allah Teâla hazretleri şöyle ferman buyurdu: “Kim benim velî kuluma düşmanlık ederse ben de ona harp ilan ederim. Kulumu bana yaklaştıran şeyler arasında en çok hoşuma gideni, ona farz kıldığım (aynî veya kifâyî) şeyleri eda etmesidir. Kulum bana nafile ibadetlerle yaklaşmaya devam eder, sonunda sevgime erer. Onu bir sevdim mi artık ben onun işittiği kulağı, gördüğü gözü, tuttuğu eli olur, onu yolumca yürütürüm. Benden birşey isteyince onu veririm, benden sığınma talep etti mi onu himayeme alır, korurum.”

Hz. Muhammed (sallallahü aleyhi vessellem) (Buhârî, Rikâk, 38 )

''Ölüm günümde tabutum götürülürken, bende, bu dünyanın derdi, gamı var, dünyadan ayrıldığıma üzülüyorum sanma, bu çeşit şüpheye düşme!

Sakın, öldüğüm için bana ağlama; “Yazık oldu, yazık oldu!” deme. Eğer nefse uyup Şeytan’ın tuzağına düşersem, işte hayıflanmanın sırası o zamandır!

Cenazemi görünce; “Ayrılık, ayrılık!” deme! 0 vakit, benim ayrılık vaktim değil, “buluşma, kavuşma” vaktimdir!

Beni toprağın kucağına verdikleri zaman sakın; “Veda, veda!” deme! Çünkü mezar, öteki alemin, cennetler mekanının perdesidir!

Batmayı, gözden kaybolmayı gördün ya, bir de doğmayı gör, düşün Güneş’le Ay batıp gözden kayboldukları zaman bir ziyan gelir mi?

Bu hal, sana, batmak, kaybolmak gibi görünse de, aslında bu hal doğmaktır yeniden hayata kavuşmaktır!

Mezar, insana hapishane gibi, zindan gibi görünse de, orası ruhun kurtulduğu yerdir!

Hangi tohum yere atıldı, ekildi de tekrar bitmedi, topraktan baş kaldırmadı? Niçin insan tohumu hakkında yanlış bir zanna düşersin?

Hangi kova kuyuya sarkıtıldı da dolu çıkmadı? Can Yusufu neden kuyudan ziyan görsün, niçin feryad etsin?

Bu dünyaya ağzını yumunca, öte tarafa aç! Artık senin hayhuyun, uğraşmaların mekansızlık alemindedir!”

Hz. Mevlâna Celaleddin-i Rumî (k.s.) Rubailer 420

KAYNAK;www.semazen.net

HZ. MEVLANA'NIN VASİYETİ:

Yüce Mevlânâ son demlerindeyken bile nasihat vermeyi sürdürmüş insanları hidayet yoluna davet etmiştir. Dostlarına vasiyeti şu olmuştur:

"Ben size; gizlice ve açıkça ALLAH'tan korkmayı, az yemeyi, az uyumayı, az konuşmayı, günahlardan çekinmeyi, oruç tutmaya ve namaz kılmaya devam etmeyi, daima şehvetten kaçınmayı, halkın eziyet ve cefasına dayanmayı, avam ve sefihlerle düşüp kalkmaktan uzak bulunmayı, kerem sahibi sâlih kişilerle beraber olmayı vasiyet ederim. Çünkü onların hayırlısı, insanlara faydası dokunandır. Sözün hayırlısı da az ve öz olanıdır"

Bir diğer vasiyeti de oğlu Sultan Veled'e dir: "Bahâeddin; senin düşmanını sevmeni, düşmanının da seni sevmesini istersen, kırk gün onun hayrını ve iyliğini söyle. O düşman senin dostun olur; Çünkü gönülden dile yol olduğu gibi, dilden de gönüle yol vardır. ALLAH'ın sevgisini de O' nun aziz isimleriyle elde etmek mümkündür. Cenâb-ı Hak buyurduki: ' Ey kullar, kalbinizde safâ ( gönül temizliği) hâsıl olması için daima beni çok anmaktan geri durmayın.' Safâ ne kadar olursa ALLAH'ın nurunun parlaklığı da kalpte o nispette fazla olur. Tıpkı ekmekçinin fırını gibidir. Tandır ne kadar sıcak olursa o kadar ekmek alır. Soğuk olunca ekmek almaz"

Vakt-i Şerif Hayrola...
    Konu Denge tarafından (17-12-2019 Saat 02:26 PM ) değiştirilmiştir.

Çıraklık Dönemi

Kaybettiğimiz değerleri düşününce özel bir tane daha var ve bundan söz etmeden geçemiyeceğim;

Bu değer masumiyettir,ismettir, yani saffettir .

Haftasonu bir film izledim televizyonda;

Mutlu Lazzaro.

Hristiyan felsefesini çok güzel özetliyordu.

Hristiyan teolojisi Hz.İsa'nın masumiyeti üzerine kurulu.

Kiliseyi yıkarken,insanların kalbindeki saffetide yıktılar.

Şeytan ve avanesi modernizm kılıfı altında pek çok değeri yıktı.

Ama belkide hiçbiri bu kadar önemli değildi.

Filmi izlerseniz Kehf Sûresini de bir okuyun.

Pek çok kişi farkında bile olmasada ruhunu şeytana satmıştır.

Mazhar Alanson ve Ali Poyrazoğlu'nun oynadığı Atıf Yılmaz'ın yönettiği 1988 yapımı bir film vardır;

Arkadaşım Şeytan.

Bu günün dünyasında şeytanın bile masum kaldığını anlatan güzel bir filmdir.
    Konu Denge tarafından (19-12-2019 Saat 05:35 PM ) değiştirilmiştir.

Çıraklık Dönemi

Su rahmettir.

Belki size ilkel bir kabile düşüncesi veyahut ortaçağdan kalma bir kafanın hezeyanı gibi gelebilir ama yağan yağmurla,ırmakları dolduran suyla,kar ile insanın yaptığı ettiği arasında direkt bağlantı kurarım ben.

Karbondioksit salınımının olayı ne boyuta getirdiği bilim adamları da bas bas bağırıyor artık.

İnsanoğlu kendi eliyle kendi dünyasını ateşe veriyor.

Kimbilir belki bizden önce yaşamış medeniyetlerin yaşadıklarının bir tekerrürünü yaşıyoruz.

Alemin sonsuzluğunda tekrar tekrar karılan kartların kendi zaman dilimine has nüshalarından ibaretiz belkide.
    Başınıza gelen musibetler, felaketler kendi ellerinizle işlediğiniz ameller, yüklendiğiniz günahlar yüzündendir. Allah müstahak olduğunuz, başınıza gelecek felâketlerin çoğunu da bertaraf ediyor.

ŞÛRA SÜRESİ 30.AYET

Masum değiliz hiçbirimiz....
    Konu Denge tarafından (19-12-2019 Saat 05:33 PM ) değiştirilmiştir.

Çıraklık Dönemi

Açılmış gül çiçeği Sufizm'de en çok kullanılan çiçek sembolüdür. Sufizm'de ruhsal aydınlanmanın ve ‘kalp gözü'nün açılmasının bir sembolüdür. Kimileri gülün kat kat olan taç yaprakları ile ruhun manevi organı ve sezgi kapısı olan kalbin kat kat olması arasında bağlantı kurar. Merkezî, dairesel bir yapılanma gösteren gül, her şeyden önce, merkeze ulaşılmış olmayı, aydınlanmış, uyanmış insanın şuurunu, kısaca, spiritüel aydınlanmayı ve bu duruma erişen varlığı simgeler.

Bir internet sitesinden...

Çıraklık Dönemi

''Gönlün Haman’a doğru akıyorsa Haman cinsindensin, yok Mûsâ (a.s.)’ya doğru giderse, noksan sıfatlardan berî olan Allâh’a mensubsun. Eğer ikisine de meylin varsa, ikisine de gönlün kayıyorsa, nefsin ve aklın birbirine karışmış demektir. Bu durumda içinde bir savaş var demektir. Çünkü nefis ile akıl çarpışmaktadır. Kendine gel, aklını başına al da, aklı üstün getir, nefsini yen, ez!”

Hz. Mevlâna Celaleddin-i Rumî (k.s.) Tahir-ül Mevlevî – Şerh-i Mesnevî: 15106-07-08-09

Kaynak;www.semazen.net

Yıllardır uğraşır dururum nefsimi terbiye etmek için;

Aklımı dinlediği nadirdir.

Seyri sülükte gücün ve idrak seviyen nisbetinde Allah seni nefsin bütün katlarından haberdar eder.

Bu ibadetlerle ulaştığın miracın bir hediyesidir.

Ama birde nefsinin devamlı konakladığı makam vardır ki ben bu emmare katından hiç kurtulamadım.

Genede nefsimi pek çok yönden kınamaya aşırılıklarını budamaya çalışırım ve inanın nefsini ikna etmenin ibadetten başka yolu yoktur.
    Konu Denge tarafından (21-12-2019 Saat 12:26 PM ) değiştirilmiştir.

Çıraklık Dönemi

Nefsi tarif etmek için düşünürken radyoda Mustafa Sandal'ın(Gençliğimde şarkılarını çok severdim) şu şarkısı çaldı;

Kandırıyor beni kandırıyor,
    Yalanlarına inandırıyor,
    Duymuyor sözümü,
    Kör ediyor gözümü,
    Aklımı çeliyor ,bulandırıyor...

Sanki nefsi tarif edermişcesine...

Aklın ve kalbin nefsin idaresine girip sarhoş olması ciddi bir müşküldür.

Bu iki nazargâhı ilahinin maneviyat tezgahından geçip ruhun ipliğiyle mahir ellerde tekrar dokunması şarttır.

Daha öncede bahsettim;

Üzerine ruhun ışığı vurmamış kalbe gönül demezler.

Mahir eller Hz.Muhammed(s.a.v.) ve arkasından gelenlerle Mürşid'i Kamillerdir.

Tezgâh İslam tezgahı,ruhun ipi ise Şeriat,Tarikat,Marifet ve Hakikat'tır.

Bazı alimler bu dört kapıda kırk makam olduğunu söyler(Bkz. Makalat-Hacı Bektaş'ı Veli)

Hakikate ulaşmak,göğüsteki gülün çiçek açmasıyla eşdeğerdir.

Allah, göklerin ve yerin nurudur. O'nun nurunun misali, içinde çerağ bulunan bir kandil gibidir; çerağ bir sırça içerisindedir; sırça, sanki incimsi bir yıldızdır ki, doğuya da, batıya da ait olmayan kutlu bir zeytin ağacından yakılır; (bu öyle bir ağaç ki) neredeyse ateş ona dokunmasa da yağı ışık verir. (Bu,) Nur üstüne nurdur. Allah, kimi dilerse onu kendi nuruna yöneltip-iletir. Allah insanlar için örnekler verir. Allah her şeyi bilendir.

NUR SÜRESİ-35.AYET
    Konu Denge tarafından (21-12-2019 Saat 01:13 PM ) değiştirilmiştir.

Çıraklık Dönemi osmangazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Hocam yaş kaçtı sizin?
    "İnanırsan Hayaller Gerçek Olur" Aynur Meydan'ın şiirinden. Çok doğru bir söz ama hiç tavsiye etmem...

Çıraklık Dönemi

Hayırdır?

Niye sordun Osmangazi?

Başka işin gücün yok mu diye mi soruyorsun?

Konu Denge tarafından (21-12-2019 Saat 08:30 PM ) değiştirilmiştir.

Çıraklık Dönemi

Bakın rahatsızlık veriyorsam,forum yönetimi beni forumdan atabilir.

Siz sıkıldıysanız başka bir başlıkta yazabilirsiniz.

Hiç kimse okumasaydı,gösterim sayılarından anlaşılırdı zaten.

Dediğim gibi uyarılmam gereken bir durum varsa sizde uyarabilirsiniz,yönetimde.

Yaklaşık 15 senedir psikoloji forumlarında yazarım.

Şimdiye kadar hiçbir sıkıntı yaşamadım.

Burası olmazsa gider başka yere yazarım,benim için farketmez.

Bilmediğim ya da anlayamadığım durumlarda olabilir.

Öyle bir sıkıntı varsa zaten yazmamak yazmaktan hayırlı.

Üyeliğimi sonlandırabilirsiniz.
    Konu Denge tarafından (21-12-2019 Saat 09:35 PM ) değiştirilmiştir.

Çıraklık Dönemi osmangazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı Denge Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bakın rahatsızlık veriyorsam,forum yönetimi beni forumdan atabilir.

Siz sıkıldıysanız başka bir başlıkta yazabilirsiniz.

Hiç kimse okumasaydı,gösterim sayılarından anlaşılırdı zaten.

Dediğim gibi uyarılmam gereken bir durum varsa sizde uyarabilirsiniz,yönetimde.

Yaklaşık 15 senedir psikoloji forumlarında yazarım.

Şimdiye kadar hiçbir sıkıntı yaşamadım.

Burası olmazsa gider başka yere yazarım,benim için farketmez.

Bilmediğim ya da anlayamadığım durumlarda olabilir.

Öyle bir sıkıntı varsa zaten yazmamak yazmaktan hayırlı.

Üyeliğimi sonlandırabilirsiniz.
    Hocam çok yanlış anladınız beni. Mustafa Sandal ve gençliğim dediğiniz için merak ettim. Çocukluğum deseydiniz 30 lu yaşlarda derdim. Gençlik dediğiniz için 40 lı yaşlarda olmalısınız. Merak ettim tahminim doğru mu diye?
    "İnanırsan Hayaller Gerçek Olur" Aynur Meydan'ın şiirinden. Çok doğru bir söz ama hiç tavsiye etmem...

Sayfa 26/46 İlkİlk ... 1622232425262728293036 ... SonSon