Sayfa 32/46 İlkİlk ... 2228293031323334353642 ... SonSon
455 sonuçtan 311 ile 320 arası

Konu: Gül dili...

Çıraklık Dönemi

Şu dört nimete sahip olan, dünya ve ahiret hayrına kavuşur:

1- Zikreden dile,

2- Şükreden kalbe,

3- Belaya sabırlı bedene,

4- Hıyanet etmeyen kadına.

HADİS-İ ŞERİF (Taberani)

Çıraklık Dönemi

https://youtu.be/VKiYvMShG7s

Beyhan hocada sanki bize cevap verir gibi konuşmuş..

Çıraklık Dönemi osmangazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı Denge Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    https://youtu.be/VKiYvMShG7s

Beyhan hocada sanki bize cevap verir gibi konuşmuş..
    Evet yanlış anlamayla olan kısım özellikle ama biz ilgili konuda yazmadan önce vardı bu video sanırım youtubede.
    "İnanırsan Hayaller Gerçek Olur" Aynur Meydan'ın şiirinden. Çok doğru bir söz ama hiç tavsiye etmem...

Çıraklık Dönemi

Yoo demek istediğim tevafuk olmuş.

3 gün önce girmiş bu videoyu..

''Kuşlarla Yolculuk'' dizisinin 4. ve 5. bölümü tavus kuşunu anlatıyor.

Tavus kuşu kibri temsil ediyor.

Ders alacak çok şey var ama,Lokman Sûresinin şu ayetleri gözüme daha değerli göründü;

12. Biz Lokmana "Allah'a şükret" diye hikmet verdik. Kim şükrederse kendisi için şükreder. Kim nankörlük ederse bilsin ki Allah müstağnidir, hiçbir şeye muhtaç değildir, her türlü övgüye lâyıktır. [17,7]

13. Lokman oğluna nasihat ederken: "Evladım!" dedi, "sakın Allah'a eş, ortak uydurma. Çünkü şirk pek büyük bir zulümdür." [6,82; 17,23]

14. Biz insana, annesine babasına iyi davranmasını emrettik. Zira annesi onu nice zahmetlerle karnında taşımıştır. Sütten kesilmesi de iki yıl kadar sürer. İnsana buyurduk ki: "Hem Bana, hem de annene babana şükret! unutma ki sonunda Bana döneceksiniz." [2,233; 46,15; 17,24]

15. "Eğer onlar seni, şerik olduğuna dair hiçbir bilgin olmadığı şeyleri, Bana ortak saymaya zorlarlarsa sakın onlara itaat etme! Ama o durumda da kendileriyle iyi geçin, makul bir tarzda onlara sahip çık! Bana yönelen olgun insanların yolunu tut! Sonunda hepinizin dönüşü Bana olacak ve Ben işlediklerinizi tek tek size bildirip karşılığını vereceğim." [29,8]

"Kendileriyle iyi geçin, mâkul bir tarzda onlara sahip çık!" demek günaha iştirak etmeksizin İslâm'ın razı olacağı iyilik ve insanlığın gerektireceği şekilde beraberlerinde bulun! Mesela; yemek, içmek, giymek gibi ihtiyaçlarını düzene koymak, eziyet etmemek, ağır söylememek, hastalıklarını tedavi ettirmek, vefatlarında defnetmek gibi dünyaya ait yardımlarda bulunmak demektir.

16. "Evladım, yapılan iş; bir hardal tanesi kadar küçük de olsa, bir kayanın içinde saklı da olsa, yahut göklerin veya yerin herhangi bir noktasında bile bulunsa, mutlaka Allah onu meydana çıkarır.Allah öyle latîf, öyle habîrdir (ilmi gizliliklere pek kolay bir tarzda nüfuz eder). [21,47; 99,7-8]

17. Evladım, namazı hakkıyla ifa et, iyiliği yay, kötülüğü de önlemeye çalış, ve başına gelen sıkıntılara sabret! Çünkü bunlar azim ve kararlılık gerektiren işlerdendir.

18. Kibirli davranarak insanlara yüzünü dönme, yerde çalımlı çalımlı yürüme! Çünkü Allah kibirle kasılan, kendini beğenmiş, övünüp duran kimseleri asla sevmez. [17,37]

19. Yürürken ölçülü, mûtedil yürü! Konuşurken sesini ayarla, bağırarak konuşma! Unutma ki seslerin en çirkini, avazı çıktığınca bağıran eşeklerin sesidir.

20. Görmüyor musunuz ki Allah göklerde ve yerde olan şeyleri sizin hizmetinize vermiş. Görünen görünmeyen bunca nimete sizi garketmiş? Yine de, öyle insanlar var ki hiçbir bilgiye, yol gösterici bir rehbere veya aydınlatıcı bir kitaba dayanmaksızın Allah hakkında tartışıp durur.

21. Kendilerine: "Gelin, Allah'ın indirdiği buyruklara uyun!" denilince: "Hayır, biz babalarımızdan ne görmüşsek onu uygularız, sadece onlara uyarız" derler. Peki şeytan atalarını o harlı ateş azabına çağırmış olsa da mı onların peşinden gidecekler? [2,170; 43,22]

22. Kim etrafına hep iyi davranarak yüzünü ve özünü Allah'a teslim ederse o kimse, en sağlam tutamağa sarılmıştır. Bütün işlerin sonu Allah'a raci olur. (Kararlar onun divanından çıkar.)

23. Her kim de dini inkâr ederse, onun küfrü seni üzmesin. Sonunda Bize dönecekler ve Biz de onlara yaptıkları her şeyi bir bir bildirip karşılığını vereceğiz. Allah kalplerden geçen düşünceleri dahi bilir. [10,70]

"Bildireceğiz" demekten maksat, yaptıkları bütün kötülükleri bildirip onların ikrarlarını almaktır.
    Konu Denge tarafından (02-05-2020 Saat 05:14 PM ) değiştirilmiştir.

Çıraklık Dönemi

''Kuşlarla Yolculuk'' un 6,7 ve 8. bölümleri bülbülü-yani aşığı ve tutkusunu-,1.bölüm kekliği-yani hırsı-.2. ve 3. bölümlerse doğanı-yani itibar sevdasını anlatıyor.

Çok güzel işleyip,ayet ve hadislerle bezemişler.

Şiddetle tavsiye ederim.

Akşam saat 19.00 gibi 18.30'da başlayan ''Mesneviden Hikayeler''den hemen sonra TRT-1 de başlıyor.
    Konu Denge tarafından (03-05-2020 Saat 08:07 PM ) değiştirilmiştir.

Çıraklık Dönemi

17. Öyle ise akşama girdiğinizde, sabaha kavuştuğunuzda, Allah'ı tespih edin.(3)

(3) Tefsir bilginleri, âyetteki "tespih etme"yi namaz ile; "akşama girme"yi, akşam ve yatsı vakitleriyle, "sabaha kavuşma"yı ise sabah vaktiyle; 18. âyetteki "gündüzün sonu"nu, ikindi vakti ile, "öğle vaktine girme"yi de öğle vakti ile açıklamışlardır.
    18. Göklerde ve yerde hamd O'na mahsustur. Gündüzün sonunda ve öğle vaktine girdiğinizde Allah'ı tespih edin.

19. Allah, diriyi ölüden çıkarır, ölüyü de diriden çıkarır. Ölümünden sonra yeryüzünü diriltir. Siz de (mezarlarınızdan) işte böyle çıkarılacaksınız.

20. Sizi topraktan yaratması, O'nun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Sonra bir de gördünüz ki siz beşer olmuş (çoğalıp) yayılıyorsunuz.

21. Kendileri ile huzur bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet var etmesi de O'nun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır.

22. Göklerin ve yerin yaratılması, dillerinizin ve renklerinizin farklı olması da O'nun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda bilenler için elbette ibretler vardır.

23. Geceleyin uyumanız ve gündüzün O'nun lütfundan istemeniz de O'nun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda işiten bir toplum için ibretler vardır.

RUM SÛRESİ

Çıraklık Dönemi osmangazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bugün 30. kilomu verdim. 2019 ağustosta başlamıştım diyetisyene , 3 ay devam edip 13 kilovermiş diyetisyeni bırakmıştım. O zamndan beri yavaş yavaş öğrendiklerimle 17 kilo daha verdim. 3 kilo daha verip rölantiye almak istiyorum diyeti. Damatlığımı giydim denk geldi. Eski pantalon ve ceketlerim denk geldi. Çok sevindim.
    Konu osmangazi tarafından (06-05-2020 Saat 07:03 PM ) değiştirilmiştir.
    "İnanırsan Hayaller Gerçek Olur" Aynur Meydan'ın şiirinden. Çok doğru bir söz ama hiç tavsiye etmem...

Çıraklık Dönemi

Süper...

Rabbim daha da sağlıklı olmanı nasip etsin inşallah...

Çıraklık Dönemi

Haricilerden bir taife tek, tek Hz. Ali’nin (r.a) huzuruna gelerek aynı soruyu sormuşlar. Soru şu idi.’’Ya Ali! İlim mi üstündür, yoksa mal mı? Hz. Ali (r.a)’’İlim daha üstündür’’şeklinde cevap vermiş, delil istemeleri karşısında ilmin üstünlüğünü değişik açılardan 19 ayrı cevapla şu şekilde ortaya koymuştur:

1. İlim maldan üstündür. Zira ilim seni korur, hâlbuki sen malı korursun.
    2. İlim harcandıkça artar, mal ise harcandıkça azalır.
    3. İlim sayesinde düşmanlar dost olur, fakat mal sahibinin kıskananı ve düşmanı çoktur.
    4. İlim dünyadan uzaklaştırır, ahirete yaklaştırır; mal ise ahiretten uzaklaştırıp dünyaya yaklaştırır.
    5. Ölüm sebebiyle ilim, sahibinin mülkiyetinden çıkmaz, fakat mal çıkar.
    6. İlim sahibine sirayet eden bir nurdur. Mal ise böyle değildir.
    7. İlim Allahın kelamından çıkar, mal ise topraktan çıkar.
    8. İlim peygamberlerin sevgilisidir. Mal ise nemrut, firavun, Haman ve Karunların sevgilisidir.
    9. İlim kendine hizmet edilendir. Mal ise hizmet edendir.
    10. İlim ruhun gıdasıdır. Mal ise cesedin gıdasıdır.
    11. Ürkme zamanlarında ilim sana arkadaş olur. Mal ise seni ürkütüverir.
    12. Yolculukta ilim senin arkadaşındır. Mal ise yolculukta senin düşmanındır.
    13. Tek başına ilim tatsız da olsa kurtulmana sebep olur, fakat mal böyle değildir.
    14. İlim peygamberlerin mirasıdır, mal ise eşkıyanın mirasıdır.
    15. Kıyamet gününde ilmin hesabı yoktur, fakat malın helal ise hesabı, haram ise azabı vardır.
    16. İlmin sahibi şefaat edecek, malın sahibi ise şefaat edilecektir.
    17. İlim sahibi asla unutulmaz, mal sahibi unutulur.
    18. İlim kalbi nurlandırır, mal ise karartıp katılaştırır.
    19. İlim sahibi Allaha kulluğu, mal sahibi Allahlığı iddia eder. (Nitekim Firavunda olduğu gibi)

Çıraklık Dönemi

130. Ey iman edenler! Kat kat arttırılmış olarak faiz yemeyin. Allah'a karşı gelmekten sakının ki kurtuluşa eresiniz.(20)

(20) Bu âyet, cahiliye Arapları arasındaki bir uygulamaya işaret etmekte ve bunu yasaklamaktadır. Müşrik Araplar, vadesinde ödenemeyen borca yüksek faizler tahakkuk ettirerek vadeyi uzatırlar, böylece alınan borç kısa zamanda kat kat artardı. Âyetten anlaşılan manayı tersinden ele alarak kat kat olmayan faizin yenebileceğini söylemek mümkün değildir. Zira Bakara sûresinin 275. âyeti ile; miktarı ne olursa olsun faiz mutlak olarak yasaklanmıştır.

131. Kâfirler için hazırlanmış ateşten sakının.

132. Allah'a ve Peygambere itaat edin ki size merhamet edilsin.

133. Rabbinizin bağışına, genişliği göklerle yer arası kadar olan ve Allah'a karşı gelmekten sakınanlar için hazırlanmış bulunan cennete koşun.

134. Onlar bollukta ve darlıkta Allah yolunda harcayanlar, öfkelerini yenenler, insanları affedenlerdir. Allah, iyilik edenleri sever.

135. Yine onlar, çirkin bir iş yaptıkları, yahut nefislerine zulmettikleri zaman Allah'ı hatırlayıp hemen günahlarının bağışlanmasını isteyenler -ki Allah'tan başka günahları kim bağışlar- ve bile bile işledikleri (günah) üzerinde ısrar etmeyenlerdir.

136. İşte onların mükâfatı Rab'leri tarafından bağışlanma ve içinden ırmaklar akan cennetlerdir ki orada ebedî kalacaklardır. (Allah yolunda) çalışanların mükâfatı ne güzeldir!

137. Sizden önce(ki milletlerin başından) nice olaylar gelip geçmiştir. Yeryüzünde gezin dolaşın da yalanlayanların sonunun nasıl olduğunu bir görün.

138. Bu (Kur'an), insanlar için bir açıklama, Allah'a karşı gelmekten sakınanlar için bir hidayet ve bir öğüttür.

139. Gevşemeyin, hüzünlenmeyin. Eğer (gerçekten) iman etmiş kimseler iseniz üstün olan sizlersiniz.

ÂLİ İMRAN SÛRESİ

Sayfa 32/46 İlkİlk ... 2228293031323334353642 ... SonSon