10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Mükemmeliyetçilik sonucu kararsızlık ve gelecek kaygısı

Karar Dönemi

Unhappy Mükemmeliyetçilik sonucu kararsızlık ve gelecek kaygısı

--------------------
    Konu Donukanka tarafından (15-03-2017 Saat 09:34 AM ) değiştirilmiştir. Sebep: Gereksiz

Karar Dönemi bi kul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Merhaba öncelikle sakın olmalısın.
    Nasıl mı? Evet bu bir seçim ama hayatın
    Boyunca değiştiremeyeceğin bir seçim değil
    Yani hata yapmış olsan da.
    İlk önce araştırma yap bölümler hakkında
    Sonra kendi yetenek ve hayallerine uygun
    Olanı seç çünkü en iyi sen bilirsin. Önemli olan
    Çalışmak çalışmayı hiç bırakma hayatta her zaman
    Fırsatlar çıkar yeter ki umutsuz olma.
    Başarılar dilerim...
    Mariz bir asrın, hasta bir unsurun, alîl bir uzvun reçetesi;
    İttiba-ı Kur' andır.

Banned

Mrb.

Benim kuzenim de İzmir'de iyi bi lisede.
    Geçen yıl senin gibi mf-tm arasında kararsızlık yaşıyordu,
    Tıp mı okumalı yoksa psikoloji, edebiyat flan mı?
    Öyle böyle derken karakterine/ilgine uygun mesleklerin TM de olduğuna kanaat etti.
    Şimdi bölümünden çok memnun, bi pişmanlığı yok.
    Sen de kendi ilgi alanlarına göre yönel.

Kişilik envanterleri, meslek anketleri flan oluyor,
    Yaptın mı hiç?
    Yapmadıysan denemelisin.

Moderatör SeLf_ConTRoL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    united kingdom

eger dedigin kadar zeki olsaydin bu sorunun cevabini zaten kendin verirdin zekana guvendigin kadar kendine de guven.
    Elif gibi yalnızım,

Ne esrem var, ne ötrem.

Ne beni durduran bir cezmim

Ne de bana ben katan bir şeddem var.

Ne elimi tutan bir harf

Ne anlam katan bir harekem…

Kalakaldım sayfalar ortasında.

İşte ben gibi, sen gibi…

Bir okuyan bekledim,

Bir hıfzeden belki…

Gölgesini istedim bir dostun med gibi…

Sızım Elif sızısı…

Karar Dönemi

Mukemmelliyetcilik biraz da ne istediğini bilmektir bence. Ozguvenin yoksa çok zeki olmanda bir şey ifade etmiyor bazen. O yüzden düşün karar ver. Çok zekiyim çok iyi bölüm okumam gerek falan diye düşünme sonuçta yapamayacağın sevmeyeceğin bir meslegi yapmak istemeyebilirsin. Ama şimdi burda kimse şunu seç de diyemez çünkü seni kimse tanımıyor. ben sahsen yanlış yönlendirmek de istemem. Asmina' nın dediği gibi meslek envanterleri yapabilirsin. Başarılar dilerim.

Karar Dönemi

------------
    Konu Donukanka tarafından (15-03-2017 Saat 09:35 AM ) değiştirilmiştir. Sebep: Gereksiz

Çıraklık Dönemi yorum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul

Tavsiyem eğer en iyi hukuk bölümü tuttururum dersen hukuk oku neden okumalisin ? Siyaset yapmak istiyorsun siyaset bölümleri okuduğun zaman aile içinde etkin çevren yoksa ne kadar iyi olursan ol bir yere gelemezsin.ama hukuk o merdivenleri çıkmak demektir hem işi anlıyor sun hem cevre yaparsın siyasete de önün açılır. Askeriye de iyi yetkiye sahip olan için çok saçma şeyler yapılıyor. İnsanı askerlikten sogutuyorlar.desen eğitim zordu yapamadin ayrıldin gam yemezsin ama bizdeki askerlik çöp toplamadir. Kuzenim subay askeri konusunda bilgi verirdi hayaliyle olduğu yer farklı. Dediğim gibi çok iyi bir hukuk kazanacak potansiyelin varsa hukuka yönel.ama kötü bir uniyse değmez,erken yol alamazsin.çok iyi üniversite okursan birer birer kapılar açılır.
    Ona çok acıyordum, hiç mi âşık olmamıştı acaba, sevdiği biri yok muydu?

sayısal okuyup hukuk kazanan arkadaşım var, birini seçmen kesin olarak diğerinin kapılarının kapanacağı anlamına gelmiyor.

Çıraklık Dönemi osmangazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Doktor ol geç olabiliyorsan. Hem saygınlığın doruklarında olursun.
    "İnanırsan Hayaller Gerçek Olur" Aynur Meydan'ın şiirinden. Çok doğru bir söz ama hiç tavsiye etmem...

dreamer8
    Guest

Dostum herkesi kastetmeden belirtmeliyim ki, elbette görevini bilinçle yapan memurlarımızı tenzih ediyorum ama vatan sevgisi için kamuda çalışanlar (çalışanlar kelimesi bile tuhaf kaçar--yarıdan fazlası yatış, dikiş, nakış, dedikodu, çay-kahve)istifa etse de, biraz özelde vatanına devletine hizmet etse, aktif görevler alsa, üretim yapsa, keyfi rapor alamasa, devlet malzemelerini heba etmese (çocuğunun test kitabını devletin yazıcısından bastırıp, kağıdın tonerin canını okuyanlar, 50 sayfa dekorasyon, diyet, saç tasarımı renkli çıktısı alan vicdanı yitikler)....neyse düşündükçe üzülüyorum vatanıma. Ben kamuda çalışan biriyim, tüm bu rezilliklerin birinci dereceden tanığıyım. 80 milyonun hakkını, hesabını veremeyecek çok insan var. Allah kimseyi onlara benzetmesin, benim kırmızı çizgimdir bu.....Sana gelince kişi kendi güzelliğine, çirkinliğine ve zekasına kendi övgü ya da yergide bulunamaz. Zira kendini prenses sanan çirkinleri de gördüm, kendini alim sanan kara cahilleri de, kendini deha sanan sünger kafalıları da. Sözlerim sana değil, belli ki içinde bir cevher var. Hatta seni kabına sığdırmayan, kararsız bırakan, mükemmeliyetçi yapan da bu fazla kapasite olabilir. Eğer kapasiteni paraya dönüştürmek ya da kazandığın başarılar ve edineceğin sıfatlarla insanlara ispatlamak istiyorsan, bu yolda ilerle. Fakat sağlıklı bir bireyin, ne ihtiyacından fazla paraya, ne de kimsenin övgüsüne ve zoraki saygısına ihtiyacı yoktur. Bilim ve ilim; takdir edilmek ya da maddi karşılık bulmak için değil, gönül vererek yapılır...Mehmet Erdem'in o meşhur şarkısını tekrar dinlemelisin. Eğitim ve kariyer adına türlü formlara, hırslara, saplantılara girenleri, body salonlarında insan dışı görünümlere kavuşan erkeklere benzetiyorum biraz.