Sayfa 2/2 İlkİlk 12
18 sonuçtan 11 ile 18 arası

Konu: Arkadaşlar içim çıkacak yardım edin

Karar Dönemi
    Yer
    istanbul

Alıntı ismail19 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok bunaldım hiç kimsem yok ne erkek ne kız herkes gülüyor eğleniyor gruplar halinde benim hiç kimsem yok sosyal hesaplardan birilerini ekliyorum ne kabul ediyorlar ne de geri takip ediyorlar ben de hesabımı kapatıyorum ertesi gün yeni hesap açıyorum yine aynı kişileri ekliyorum yani rezil oluyorum o hesabı soğuduğum da illa kapatacağım yoksa rahat etmiyor içim yeni yeni hesaplar açıyorum bu sefer de kimse kabul etmiyor artık tekrar kapatıp açmayacağım diyorum iki gün sonra tekrar açıp tekrar ekliyorum zaten 2 tane resmim var 3 yıldır da OKB ve sosyal fobi tedavisi görüyorum lise 2 den terkim iyice bunaldım intiharı kaç kere düşündüm günah diye vazgeçiyorum ama sonunda teslim olacağım galiba böyle içim çıkıyor sanki
    Rahatsızlığın (OKB, SF) ilişki kurmanı zorlaştırıyor. ilişki kuramayışın da rahatsızlıklarının tahammül edilmesi zor duruma gelmesine sebep oluyor. Böyle bir kısır döngü içinde bunalıp kaçmak istemen de anlaşılır bir durum. İntihar düşüncesi kendinden kaçma isteğinin yansıması gibi duruyor.

Biri yada birileriyle ilişki kurmak zorunda olmak zorunda mısın? Başkasıyla sürekli bir etkileşim içinde olmak kendisini niye bu kadar dayatıyor?

Bir cerrahın birinin vücudunun bir bölgesine neşteri vurduktan hemen sonra işini yarım bırakıp ben vazgeçtim dediğini düşün. Vücuduna neşter vurulan kişinin şöyle demesi beklenmez mi: lütfen devam et, böyle bırakma; en azından kesiği dik eski haline gelsin razıyım. Açık yara tehlikelidir, mikrop kapabilir hele büyükse.

Cerrahın yaşamımızın erken döneminde temel ilişki içinde olmak zorunda olduğumuz kişilere karşılık geldiğini düşün. Bu temel ilişki daha anne karnında iken başlar ve zihnimizin derinliklerine kadar işler ve zihnimizi düzenler. Bu temel ilişkiler eksik yada sorunlu olduğunda zihnimizin işleyişi bozulur ve zihin bu ilişkilerin türevlerine bağımlı hale gelir. Çünkü amaç kendini yeniden düzenlemek ve en azından kabul edilebilir düzeyde kararlı bir şekilde işleyiş içinde olmak ister.

Ancak erken çocukluk dönemindeki ilişkiler(anne-baba-çocuk) içinde bir miktar pasif olan bizin büyüdüğümüzde bir ilişkiyi başlatıp onu en azından ihtiyaç duyulan süre içerisinde devam ettirebilecek temel zihin bileşenlerine sahip olmamız gerekir. Gel gör ki bu temel bileşenlerin de erken dönemde bozulmuş olması eyvah diyeceğimiz bir durum yaratır. Artık zorunlu olarak ihtiyaç duyduğumuz olası ilişkileri başlatıp onları gerekli süre içerisinde daim kılacak durumda değiliz demektir.

Bu son durumu cerrah benzetmesine yeni bir şekil vererek açıklamaya çalışayım. Şimdi artık cerrahın da hastanın da aynı kişi olduğunu farz edelim. Cerrah lokal anesteziyle neşter vurması gerektiği vücudundaki yere elindeki geçici sorun(bir travma sonrası parmaklarının çıkık yada kırık olduğun farz edelim) nedeniyle müdahale edemediğini düşünelim. Cerrahın içinde olduğu çıkmazı rahatlıkla görebiliyoruz.

Artık kabaca olsa da senin durumunu özetlediğimize göre seninki gibi bir durumda nasıl bir yol izlenebileceği üzerine biraz düşünebiliriz. Onarıcı bir ilişki kurman şart. Ancak bu ilişkideki diğer kişi yada kişiler senin özel durumunu gerekli düzeyde anlayabilmiş, belirli toleransı gösterebilecek ve uygun müdahaleyi yapabilecek kişiler olmalı. Böyle ilişkilerin kurulduğu yerler: hastaneler, terapi odaları vs. gibi özel olarak düzenlenmiş yerler yada aynı sorundan muzdarip kişilerin oluşturduğu sosyal gruplardır. Tedavi edici ilişki içinde zihninin temel bileşenlerini onarması gerçekleşecektir. Ancak bundan sonra kendini geliştirmeni sağlayacak, içinde aktif olduğun ilişkilere yönelebilirsin.

Karar Dönemi

Alıntı Ezikkız2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hiç arkadaşın yok diye hayattan vazgeçmen çok gereksiz. Sen kimse için yaşamıyorsun. Keşke nasıl arkadaş edinebileceğin konusunda tavsiye verebilseydim ama ben de aynı dertten muzdaripim. İnsanların bir çoğusu o kadar bencil ve şerefsiz ki. Belki fazla tepki veriyorum ama yaşadıklarıma bakılırsa içimden böyle söylemek geliyor. Artık onlarla arkadaşlık falan umrumda değil. Bence öncelikle yapman gereken liseyi açıktan bitirip kendine bir yol çizmek. Gücünü göstermelisin. Herkes bir şeylerle uğraşıyor. Sen de onlardan biri olmalısın. Odada oturup ağlayarak daha fazla zaman kaybetme. O sırada da insanları gözlemlersin sana yakın olanlarıyla arkadaş olursun zaten kendiliğinden olur bazı şeyler. Ama kendine güvenmelisin, onlara muhtaçmış gibi davranmamalısın ki öyle de olma. Sen de en az onlar kadar değerlisin kendini aşağı görme hiçbir konuda. Canları cehenneme. Arkadaş olmuyorsa olmasın. İnsan yalnızlığa da alışıyor zamanla. Kafana takma her şeyi. Rahat ol. Hakedene hakkettiği gibi davran hepsi bu. Evde kapalı kalarak arkadaş bulamazsın. Senin ilgi alanlarınla ortak insanları bulabileceğin kurslara vs. yerlere gidersin. Üniversiteye girersen daha çok arkadaşın olur. Hala hazırlanman için şansın var. Bu kadar kolay kendini bırakma.
    İlginiz için çok sağ olun gerçekten zaman ayırıp uzun yazılar yazmanız filan çok hoş ygs ye gireceğim bu sene umarım hayırlısı olur

Karar Dönemi

Alıntı Kubbe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle geçmiş olsun ismail19 bu tip rahatsızlıklar genelde hassas insanlarda olur.Zor bir evreden geçiyorsun.Ve bu evreyi seni gerçekten sevenlerle atlatmaya çalış ve hemen pes edenlerden olma bu yolda biraz da sabır göstermen gerekir.Allah yardımcın olsun.
    sağ olasın yorumun için

Karar Dönemi

Alıntı dreamer8 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yalnız değilsin İsmail. Bak buradayız. Bir sürü insan var seni dinleyecek olan. Olayın sonuçlarından bahsetmişsin. Biraz da sebeplerinden bahset. Neden oluyor tüm bunlar. Seni üzen şeyler nedir, neye canın sıkılıyor, yalnızlık mı, sevgislik mi, boşluk mu?
    İlginize teşekkür ederim öncelikle sizi bu sitede en baştan beri tanıyorum herkese sıkılmadan cevap veriyorsunuz Allah sizden razı olsun

Karar Dönemi

Alıntı ercio Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Rahatsızlığın (OKB, SF) ilişki kurmanı zorlaştırıyor. ilişki kuramayışın da rahatsızlıklarının tahammül edilmesi zor duruma gelmesine sebep oluyor. Böyle bir kısır döngü içinde bunalıp kaçmak istemen de anlaşılır bir durum. İntihar düşüncesi kendinden kaçma isteğinin yansıması gibi duruyor.

Biri yada birileriyle ilişki kurmak zorunda olmak zorunda mısın? Başkasıyla sürekli bir etkileşim içinde olmak kendisini niye bu kadar dayatıyor?

Bir cerrahın birinin vücudunun bir bölgesine neşteri vurduktan hemen sonra işini yarım bırakıp ben vazgeçtim dediğini düşün. Vücuduna neşter vurulan kişinin şöyle demesi beklenmez mi: lütfen devam et, böyle bırakma; en azından kesiği dik eski haline gelsin razıyım. Açık yara tehlikelidir, mikrop kapabilir hele büyükse.

Cerrahın yaşamımızın erken döneminde temel ilişki içinde olmak zorunda olduğumuz kişilere karşılık geldiğini düşün. Bu temel ilişki daha anne karnında iken başlar ve zihnimizin derinliklerine kadar işler ve zihnimizi düzenler. Bu temel ilişkiler eksik yada sorunlu olduğunda zihnimizin işleyişi bozulur ve zihin bu ilişkilerin türevlerine bağımlı hale gelir. Çünkü amaç kendini yeniden düzenlemek ve en azından kabul edilebilir düzeyde kararlı bir şekilde işleyiş içinde olmak ister.

Ancak erken çocukluk dönemindeki ilişkiler(anne-baba-çocuk) içinde bir miktar pasif olan bizin büyüdüğümüzde bir ilişkiyi başlatıp onu en azından ihtiyaç duyulan süre içerisinde devam ettirebilecek temel zihin bileşenlerine sahip olmamız gerekir. Gel gör ki bu temel bileşenlerin de erken dönemde bozulmuş olması eyvah diyeceğimiz bir durum yaratır. Artık zorunlu olarak ihtiyaç duyduğumuz olası ilişkileri başlatıp onları gerekli süre içerisinde daim kılacak durumda değiliz demektir.

Bu son durumu cerrah benzetmesine yeni bir şekil vererek açıklamaya çalışayım. Şimdi artık cerrahın da hastanın da aynı kişi olduğunu farz edelim. Cerrah lokal anesteziyle neşter vurması gerektiği vücudundaki yere elindeki geçici sorun(bir travma sonrası parmaklarının çıkık yada kırık olduğun farz edelim) nedeniyle müdahale edemediğini düşünelim. Cerrahın içinde olduğu çıkmazı rahatlıkla görebiliyoruz.

Artık kabaca olsa da senin durumunu özetlediğimize göre seninki gibi bir durumda nasıl bir yol izlenebileceği üzerine biraz düşünebiliriz. Onarıcı bir ilişki kurman şart. Ancak bu ilişkideki diğer kişi yada kişiler senin özel durumunu gerekli düzeyde anlayabilmiş, belirli toleransı gösterebilecek ve uygun müdahaleyi yapabilecek kişiler olmalı. Böyle ilişkilerin kurulduğu yerler: hastaneler, terapi odaları vs. gibi özel olarak düzenlenmiş yerler yada aynı sorundan muzdarip kişilerin oluşturduğu sosyal gruplardır. Tedavi edici ilişki içinde zihninin temel bileşenlerini onarması gerçekleşecektir. Ancak bundan sonra kendini geliştirmeni sağlayacak, içinde aktif olduğun ilişkilere yönelebilirsin.
    zaman ayırıp uzun yazınız için çok teşekkürler bilgilerinizi özenle okudum Allah razı olsun çok iyisiniz intihar gibi düşünceye da bu süreçte atlattım gibi bu forum beni anlayanlarla dolu çünkü onlarda bu hastalıklara benzer hastalardır bizi en iyi Allah ve biz anlarız zaten doktor filan tamam okudu ama hissettiklerimiz kat be kat üstünedir bence sağ olun

dreamer8
    Guest

"İlginize teşekkür ederim öncelikle sizi bu sitede en baştan beri tanıyorum herkese sıkılmadan cevap veriyorsunuz Allah sizden razı olsun" Ben de mesajın için teşekkür ediyorum sana. Ne demek dostum, rica ederim, burada bulunma amacım bu zaten. Ben sadece yaşadıklarımı, öngördüklerimi ve bildiklerimi; karşı yönden selektör yaparak, ilerideki radarı haber veren sürücü misali diğer arkadaşlara aktarmaya çalışıyorum.

Karar Dönemi

kıymetli dostum ismail19, ben de benzer sorunlar yaşadım. insan ruhu çok grift. yorum yapan arkadaşlar çok güzel şeyler söylemişler. bunlara ilaveten kitap okumanı tavsiye ederim. erdal demirkıranın kitapları var. çok işe yarıyor. kendisi de böyle süreçler atlatmış zaten.
    insan olmak çok kolay değil. akıl bir nimet ama o aklın üzerinde cereyan eden şeyler insanı bir sarmaşık gibi bağlıyor. bu zincirlerden kurtulmamız gerek
    gelecek günlerinin geçmiş olanlarından daha güzel olmasını dilerim...

Banned

ben de tam yeni bir yazar arıyordum okumak için. sağol kardeş..

Sayfa 2/2 İlkİlk 12