10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Psikolojik İlaçlar Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Standart Psikolojik İlaçlar Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Kullanıp da sorunlarınızı aşmanıza yardımcı olan ilaçlar oldu mu?

Cahillik Dönemi
    Yer
    İstanbul

kardeşim benzer konuyu ben de açmıştım, ben bu lanet olası ilaçların plasebo etkisi olduguna inanıyorum hatta ilaçlarımı 2katına çıkartıcam kendi imkanlarımla sırf bi değişiklik olucak mı diye merakımdan. Vallahi ben bu işleri anlamadım ilaçlara güvenim kalmadı. İlaç kullanıyorum fakat ben, aynı benim. Değişim göremiyorum. O zaman neden ilaç kullanıyorum?
    ''Genelde öyle olur dostum. Hayat, mutsuzluk fonunun üzerine mutluluk kırıntıları dökülmüş bir resim gibidir. Normal olan mutsuz olman zaten. Mutlu olman anormaldi.''
    dreamer8

hartemes
    Guest

Alıntı HasanKartal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kişisel görüşüm; madde kullanımından kaynaklanmayan bir sorunu ilaçla çözmeye çalışmak mantıksızdır.
    -Sorunun kaynağı hep varolmaya devam edeceğinden ilaç kullanımı azalınca kişi kendini tekrar rahatsız hissedecektir.
    -Bir süre sonra ilacın dozajını yükseltmek gerekirse bu yan etkileri de yükseltmek anlamına gelecektir.
    -İlaç kullanmadan yaşayamayacağını düşünmeye başlayan hasta çok daha ağır bir depresyona girebilir.

hartemes
    Guest

Alıntı nickname Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ilaçların plasebo etkisi olduguna inanıyorum hatta ilaçlarımı 2katına çıkartıcam kendi imkanlarımla sırf bi değişiklik olucak mı diye merakımdan.
    Sakın bunu yapma.
    Tekrar ediyorum "yapma bunu"
    Bu hatayı sakın yapma
    SA-KIN-YAP-MA
    Bunu düşünme bile
    Asla miktarı kafana göre 2 katına çıkarma
    Kafana silah dayasalar bile böyle bir şey yapma.

peacelover
    Guest

Alıntı HasanKartal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benim sorunlarımı 100 de 100 çözüyor ya da beni tam rahatlatıyor ve ilaç dozum düşük.
    fakat kişiden kişiye değişen bir durum.
    genelde hastaların yarısından fazlasında ilaçlar tam rahatlama sağlar. bu tür forumlara uğramaz işerine güçlerine bakarlar.
    ilaç bazı hastalarda kısmi rahatlama sağlar. yani tam rahatlama sağlamaz ama bu tür hastalar da pek ilaçtan vazgeçemezler.
    bir de tedaviye dirençli hastalar vardır ve sayıları hiç de az değildir. yani ilaç pek bişi farkettirmez.

Cahillik Dönemi
    Yer
    İstanbul

Alıntı peacelover Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benim sorunlarımı 100 de 100 çözüyor ya da beni tam rahatlatıyor ve ilaç dozum düşük.
    fakat kişiden kişiye değişen bir durum.
    genelde hastaların yarısından fazlasında ilaçlar tam rahatlama sağlar. bu tür forumlara uğramaz işerine güçlerine bakarlar.
    ilaç bazı hastalarda kısmi rahatlama sağlar. yani tam rahatlama sağlamaz ama bu tür hastalar da pek ilaçtan vazgeçemezler.
    bir de tedaviye dirençli hastalar vardır ve sayıları hiç de az değildir. yani ilaç pek bişi farkettirmez.
    ben son gruptan oldugumu düşünüyorum
    ''Genelde öyle olur dostum. Hayat, mutsuzluk fonunun üzerine mutluluk kırıntıları dökülmüş bir resim gibidir. Normal olan mutsuz olman zaten. Mutlu olman anormaldi.''
    dreamer8

peacelover
    Guest

Alıntı nickname Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben son gruptan oldugumu düşünüyorum
    yine de doktorlar senin için farklı ilaçlar ve farklı ilaç kombinasyonları, ve farklı ilaç dozları deneyerek bir miktar ilerleme sağlayabilirler yani ilaçtan umut kesilmez.
    ama tedaviye dirençliysen şu seçenekler var:
    1- EKT: elektrokonvulsif terapi. halk arasında elektroşok olarak bilinir.
    beyine kısa süreli 150 volt civarında elektrik akımı verilerek yapay bir sara nöbeti oluşturma esasına dayanır.
    konvulsiyon yabancı dilde sara demektir ve bu yüzden elektrokonvulsif terapi denmiştir.
    depresyon ve psikozda en etkili yöntemdir. yan etki olarak genelde geçici hafıza kaybı görülür.
    2- vagus siniri uyarımı. cerrahi bir yöntemdir.
    cerrahi olmayan vagus siniri uyarım cihazı var ama dirençli hastada pek işe yaramaz sadece hafif vakalarda uygundur.
    bu yöntemde kafatasına delikler açarak, beyine direkt olarak düşük volt ve sürekli elektirik akımı verilir. yöntem başarılı olursa hasta sürekli kafasında elektrotlar ve cebinde pil ile dolaşacaktır.
    cerrahi müdahalenin yapabileceği komplikasyon ihtimali dışında pek bir yan etki yoktur.
    3- psikoterapi: psikoterapinin bazı dirençli vakalarda etkili olduğu görülmüştür ama ülkemizde iyi terapistler yüksek ücretle özel çalışırlar ve çok sayıda görüşme gerektiği için pahalıya gelir.

Banned

30 yıl içinde kullandığım ilaç listesi:
    norodol
    lıduımıl
    akineton
    melleril
    noröfren
    clopixol
    stilizan
    zyprexa
    serquel
    prozac
    cipralex
    lustral
    lityum
    efexor
    lamıctal
    remoron
    rivotril
    ativan
    nervıum

çok işe yaradılar.

Karar Dönemi

Hiçbir işe yaramıyor.

Çıraklık Dönemi osmangazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kesinlikle yarıyor ama uzun vadede ama bende sabredecek hal kalmadı. Hemen etkisini göstermediği için sanki işe yaramıyormuş gibi geliyor. Birde farkındalığım gelişmemiş olduğundan eskiden daha kötü şimdi daha iyi olsam da bunu ayırt etmekte güçleniyorum ve ilaçlar etkili diyemiyorum. Anca şunu söyleyebilirim 2,5 - 3 senedir hiç hastalanmadım. Ama 1 hafta ilaç kullanmassam direk kendimi hastanede buluyorum.
    "İnanırsan Hayaller Gerçek Olur" Aynur Meydan'ın şiirinden. Çok doğru bir söz ama hiç tavsiye etmem...