3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: İrade ve sabır

Çıraklık Dönemi osmangazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart İrade ve sabır

İrade ve sabırım çok zayıf.

Sabahları 2 simit yiyordum. 1 e indirdim şimdi 5tl lik börek yemeden edemiyorum. Öğlenleri ekmeksiz çorba içiyorum gece 2 de yemek yiyorum acıkıp.

Sigarayı bırakayım dedim. Elektronik sigaraya başladım 3 yıl önce. 6 ay kullandım bıraktım. Şimdi yine başlıyorum elektronik sigaraya ama normal sigara içmeyeceğim diyorum yanında olmuyor yine içiyorum. Çinden 700 tl lik bir sürü sipariş verdim elektronik sigarayla alakalı. E ben normal sigara içtikten sonra bunlar bana ulaşsa ne fayda edecek.

Aslında biliyorum irade ve sabırın nasıl geliştirileceğini. KAs gibi beni zorlayan şeyleri yaparak, sevdiğim şeylere dur yapmayacağım diyerek , sevmediğim seyleri yapmakta kendimi zorlayarak. Yani irade ve sabırı geliştirmek için de irade ve sabır gerekiyor.
    "İnanırsan Hayaller Gerçek Olur" Aynur Meydan'ın şiirinden. Çok doğru bir söz ama hiç tavsiye etmem...

Çıraklık Dönemi Dvrmchrkt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Son cümlen çok doğru ama destekleyici şeyler de yap.
    Mesela ben sabahları koşmaya üşendiğim zamanlar oluyordu. Uyanıp tekrar yatıyordum.
    Birgün yatmadan önce eşofmanlarımı, ayakkabılarımı yanıma aldım. Sonra uyanır uyanmaz, o iradenin ben de olduğunu fark ettim.
    İradeye destek çıkmak lazım.

Mesela tatlıyı aşırı tüketen ve çok seven birisi iken, bırakmak istedim. Bırakamadım. Daha sonra, tatlı iştahını kesen besin takviyeleri aldım. Yani irademe destek çıkacak şeyler yaptım. Çok uzun zamandır tatlı yemiyorum.Tatlının tadını unuttum ve hiç aramıyorum.

Yani irade ve sabır çok önemli. Ama ona destek çıkacak hamleler yapmalısın.Sadece irade ve sabırla olmuyor, onun yolunu kolaylaştırmalısın.

Mesela, günde 15 tane sigara içiyorsan, sonraki hafta günde 14 taneye indir. Sonraki hafta 13 taneye...
    Biraz zaman alır ama direk kesmeye kalkarsan, vücut alıştığı düzenden kopacağı için alarm verebiliyor.
    Ben hayatım boyunca hiç sigara içmedim, bekara karı boşamak kolaydır ama sen söylemek istediklerimin ana fikrini anlamışsındır , diye umuyorum
    Büyük aşklar ya sonsuzdur, ya da O’nsuz!.

Moderatör SeLf_ConTRoL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    united kingdom

Aslında küçücük bir söz bile seni onlardan soğutmaya yetebilir.ben tiryaki olmasam da sürekli sigara içen biriyim.geçen ay arkadaşlarimla bulunduğum bir ortamda sigaram bitmişti ve alacak yer yoktu.beni idare edersiniz artık dedim.onlarda kusura bakma veremem diğeri bız zor buluyoruz dedi.şaka yapmış olsalar dahi bu sözler bana çok dokundu. Yıllardır arkadaşlarım kendilerine paket almışliklarım çoktur parasını da almam ve asla paket saklamam.baktılar ki ben içmiyorum deli misin şaka yaptık paket masada görmüyor musun senin olsa ben sormadan alırım falan...zorla icirdiler ama bunu unutmayacağım dedim onlara diğeri kız haklı tabi o kadar lafa bende icmem falan..her neyse ben o günden sonra sanki sigaradan soğudum. İçemiyorum sanki günde bir tane zorla ..o da kahvem yalnız kalmasın diye .onlara da dedim sanırım beni sigaradan soğuttunuz �� yani demek istediğim sadece bu degil bazen küçücük bir söz bir hareket sizi birçok şeyden sogutabilir.
    Elif gibi yalnızım,

Ne esrem var, ne ötrem.

Ne beni durduran bir cezmim

Ne de bana ben katan bir şeddem var.

Ne elimi tutan bir harf

Ne anlam katan bir harekem…

Kalakaldım sayfalar ortasında.

İşte ben gibi, sen gibi…

Bir okuyan bekledim,

Bir hıfzeden belki…

Gölgesini istedim bir dostun med gibi…

Sızım Elif sızısı…