Sayfa 1/2 12 SonSon
16 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: İnancı Kalmamış , Hayata Karşı Tepkisiz Bir Şizofren..

Karar Dönemi
    Yer
    Bursa

Standart İnancı Kalmamış , Hayata Karşı Tepkisiz Bir Şizofren..

Merhabalar.

Foruma kayıt oldum ve tanışma icabında kendimi biraz anlatmak istiyorum.

Ben 18 yaşındayım , genel olarak şizofreni , obsesif kompulsif , suçlu psikolojisi ve bilmediğim türlü türlü sorunlarım var.
    Sahip olduğum bu sorunların farkında olduğumuda belirtmek isterim.

İlk olarak bir günümden bahsetmek istiyorum ancak çokta dikkat çekici bir hayatım yok.
    Öğlen vakitlerinde uyanırım ve direk bilgisayarı açarım , bir sigara yakarım , kahvaltı dahil yapmam.
    Diğer günün sabahına kadar sürekli bilgisayarın başındayım.

Eskiden bilgisayarda isteyerek bukadar vakit geçirirdim ancak vakit ilerledikçe anladım ki ben bu bilgisayar başında hapishanedeyim , mahkum olmuşum.Çünkü yapacak hiçbirşeyim yok.Arkadaş ortamı , çalıştığım bir iş , takılabileceğim bir ortam yok...

Ailem bana çok söylediler çalış çalış çalış... diye ancak ben herzaman aynı şekilde devam ettim , çalışmadım.

Çünkü ben aileme "Günaydın , eline sağlık , hayırlı işler" gibi sözler bile sarfedemiyorum...

Ben herzaman ortamda ki sessiz , durgun , "Neden Konuşmuyorsun" "Neden Böylesin" diye hitap edilen birisiyim.

Çok aşırı şekilde bir özgüvensizlik var.Yolda yürürken karşıdan bir insan geldiğinde dahil bende aşırı bir telaş oluyor.Acaba kötümü yürüyorum , aptal gibi mi görünüyorum vs. herkes bana bakıyormuş gibi geliyor , her saniye değil salise bir rezil olma korkusu var.

Biraz daha ailemden bahsetmek istiyorum.
    Onlar uzun süredir kavga ediyorlar ve herzamanda boşanma noktasındaydılar.
    Açık söylemek gerekirse annemin , babamı aldattığını dahil biliyorum.

"Neden Birşey Yapmıyorsun" diyerek bana kızabilirsiniz veya üzülebilirsiniz ancak onlar içeride kavga ederken ben odamda bilgisayarın başında oyunuma normal birşekilde devam ediyorum.

Çünkü ben hiçbirşeye tepki veremiyorum , duygu besleyemiyorum.Onlar kavga ederken "İçeri Gidip Birşeyler Yapmam Lazım Değil mi" diye kendime soruyorum ancak sormakla kalıyorum.
    Onların kavga etmesi veya herhangi bir üzücü olayda üzülemiyorum "Üzülmem Lazım Değil mi?" diye kendime yine sormakla yetiniyorum.
    Bu hayatın her anında böyle benim için.Hiçbirşeyi umursayamıyorum , tepkisizim , duygu besleyemiyorum.

Geceleri aynı şekilde bilgisayar başındayken duvara bakıp onunla konuşuyorum.
    Aldığım kararları , yapacaklarımı herzaman birlikte düşünüyoruz.
    Bazen ona ihtiyaç duyuyorum , bazende yanımda olmamasını istiyorum.
    Onu göremiyorum ancak hissedebiliyorum ve onun olması benim için bir sorun değil çünkü ben duygusuz ve tepkisizim dediğim gibi.
    2 taraftalı olduğumu hissediyorum , bir tarafım iyi bir arkadaş ortamı düşünürken , diğer tarafım kötü arkadaş ortamı istiyor.
    Yani onun düşüncelerimi etkilediği tarafım herşeyin kötü tarafını söylüyor , suçlu psikolojisiyle hareket ettiriyor ki genelde o tarafım cazip geliyor.

Birde tek beni rahatsız eden bir hastalığım var oda "Obsesif Kompulsif" hastalığı.
    Bu sorunumun bir adı olduğunu yakın bir zamanda internette araştırarak öğrendim.
    Örneğin 1 ay emek verdiğim birşeyi "Bu güzel değil , baştan başlayalım" diyerek çöpe atıyorum.
    Yüzlerce kez emeklerimi çöpe atıp tekrar tekrar yapıyorum,her seferinde kusursuz olmalı diyorum.
    Yenilemek , yenilenmek benim için bir zorunluluk halini aldı ki buda Obsesif Kompulsifmiş işte...

İşte sahip olduğum ve farkında olduğum hastalıklar bu şekilde..

Birazda hayatımı genel olarak bir yorumlamak istiyorum sizlere...

Bazen geliyor ki yaşadığım bu hayata lanet ediyorum , nefret ediyorum kendimden , herkesten , hayatın kendisinden.
    Artık böyle bir ruh hali içerisinde olmaktan cidden bıktığımı anladığım zamanlar var bazende.
    Normal bir insan gibi yaşamak istiyorum.Sessiz kişi değil , sessizliği bozan kişi olmak istiyorum.
    Özgüvenim yerimde , giyimime bakımıma vs. önem veren birisi olmak istiyorum.
    Bir kız arkadaşı , arkadaş ortamı vs. yani normal bir insanın istediklerini bende istemiyorum "İstemek İstiyorum"
    Eğer istemek istersem bir amaç edinmiş olurum ve bu sorunlarımı çözmeye başlarım ancak olmuyor..
    Umrumda olmuyor , çabalayamıyorum , her nekadar istesemde diğer tarafım anlamsız olduğunu söylüyor...

Artık çaresiz ve çözülemez bir ruh halinde olduğumu hissediyorum.

Tartışabileceğim , bunları anlatabileceğim biriside yok.
    Çünkü beni gerçekten anlayacak birisi yok çevremde.
    Ailem derseniz onlar benimle alakalı yıllardan beri kararlar alıyorlar ancak hiçbirzaman gerçekleştirmediler,yapıcaz derler ancak yapmazlar.

Anlatabileceklerim bukadar , ve anlattıklarım yaşadıklarımın çeyreği bile olamaz.
    Konu Zophrenic tarafından (26-10-2016 Saat 10:22 PM ) değiştirilmiştir.

Çıraklık Dönemi Dvrmchrkt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kendini ifade tarzın çok akıcı.
    Roman yazsan okurum o derece...
    Sorunun ile ilgili söylenecek çok şey var ama zaman dar.

Yalnız bu şizofren tanısı sen mi kendi kendine koydun?
    Büyük aşklar ya sonsuzdur, ya da O’nsuz!.

Karar Dönemi
    Yer
    Bursa

Yaklaşık 2 aylık bir sürede , arkamı dönüp birisine bakarmışcasına kendi kendi konuşmam ve bunun her gece bu şekilde olması , ayrıca konuştuklarımızın yapacağım herşeye etkisi olduğunu anladığım vakitten beridir evet ben böyle düşünüyorum.

Elbette kendi kendime bu karara varmış olmam banada biraz saçma geliyor ancak düşüncem bu.

Bilgilisine veya psikoloğa danışmadım , yardımda almadım.
    Sözde ailem 5 ayda 50 kere söylediler seni psikoloğa götüreceğiz ancak nerdee...

Ben geçmişte yaklaşık 15 yıl OKB yaşamıştım, şimdi eser yok.OKB, senin çabanla aşılır.(bilişsel terapi bile yeterlidir)
    Ama şizofrenlikte durum farklı.O ciddi bir durum.İleride başını çok ağrıtır şimdiden tedaviye başlamazsan. ..
    Kronikleşebilir

Karar Dönemi
    Yer
    Bursa

OKB'yi nasıl aşacağıma dair bir fikriniz var mı? Verebileceğiniz bir tavsiye vs.

Bu konuda şöyle söyleyeyim ben bilgisayar / internet konularına ilgiliyim ve bilgiyimde.
    Örneğin bir internet sitesi açıyorum ve 1 hafta sonra yok bu olmadı , ben yenisini açayım diyorum.
    Yenisini açıyorum yine aynı yine aynı.Hiç abartmıyorum 2 kere 1 milyar telefon faturası geldi bu yüzden.
    Yani sürekli bir kusursuz olma , yenileme isteği var , elindekini daha kaliteli yapmak için çabalamak varken...

Demek istediğim bilgisayar / internet üzerinde çekiyorum ben bu sorunu.
    Hayatımdada var ancak rahatsız edecek bir seviyede değil.Sanal ortamda çok aşırı.

Tedavi içinde dediğim gibi ailem çok söylüyor ancak söylemekten başka birşey yapmıyorlar.
    Bu sefer ben zorluyorum , sürekli hatırlatıyorum ki bu sefer gideceğim gibi görünüyor.
    Hiç gitmediğim ve nasıl bir faydası olacağınıda bilmediğim için merak ediyorum açıkcası.

Alıntı Zophrenic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    OKB'yi nasıl aşacağıma dair bir fikriniz var mı? Verebileceğiniz bir tavsiye vs.

Bu konuda şöyle söyleyeyim ben bilgisayar / internet konularına ilgiliyim ve bilgiyimde.
    Örneğin bir internet sitesi açıyorum ve 1 hafta sonra yok bu olmadı , ben yenisini açayım diyorum.
    Yenisini açıyorum yine aynı yine aynı.Hiç abartmıyorum 2 kere 1 milyar telefon faturası geldi bu yüzden.
    Yani sürekli bir kusursuz olma , yenileme isteği var , elindekini daha kaliteli yapmak için çabalamak varken...

Demek istediğim bilgisayar / internet üzerinde çekiyorum ben bu sorunu.
    Hayatımdada var ancak rahatsız edecek bir seviyede değil.Sanal ortamda çok aşırı.

Tedavi içinde dediğim gibi ailem çok söylüyor ancak söylemekten başka birşey yapmıyorlar.
    Bu sefer ben zorluyorum , sürekli hatırlatıyorum ki bu sefer gideceğim gibi görünüyor.
    Hiç gitmediğim ve nasıl bir fayfası olacağınıda bilmediğim için merak ediyorum açıkcası.
    Kendin gidebilirsin, erteleme bence.
    Senin sıkıntılarını tam bilmezler. İçten ve yürekten hisseden sensin, yaşayan sensin.
    Ve bir gün onlar hayatta olmadığında da bu acıları yaşayacak olan yine sen olacaksın.
    Zamanında tedavi olmazsan bunlar kaçınılmaz.

Benim şizofren bir arkadaşım vardı.Ama ileri seviye idi artık.Tavla oynarken, bir anda yanına gelen kişi ile konuşur ve tavlayı yarıda bırakır giderdi.
    Ama o yanına gelen kişiyi bir tek o görürdü

Karar Dönemi
    Yer
    Bursa

Alıntı intention Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Devlet hastanesi psikiyatra gidip tanini ogrenebilirsin.
    Bence sende baska seyler var bqsta depresyon olmak uzere. Bir bikkinlik vqr. Ama sanki mutsuz degilsin. Eger umursamazsan antidepresan verirlerse iyce umursamaz olursun. Neyse bana bakmayin psikiyatra anlatip tanini ogrenirsen anlariz oyle sizofrenin bile turleri var bir suru.
    Psikiyatra gittikten sonra psikolog nerde olur bilmiyorum ona da gidebilirsin. Ailenin durumuna uzuldum . Benim de ailrm hep kavga eder. Berbt bisey. Bence ben onlarin yuzunden kimseyi sevemiyorum . Erkeklere deger veremiyorum. Sevmiyorum istemiyorum cunku bilincaltima yerlesmis erkeklerle mutsuz olunur . Kavga edilir diye . Benim su anki tum sorunlarimin nedeni ailemdir. Okb min de cinsellik takintimin da. Her neyse konunu bolmiyim. Allah sifa versin. Kendini idare edip yasamanaa bak okumaya calis okumaya basla. Hayatta yoksa barinamazsin
    Teşekkürler.
    Antidepresan evimizde mevcut.
    Ben ara ara kendi tercihim olduğu için kullanıyorum.
    Pes ettim artık çünkü , en önemli kararları bile oluruna bırakıyorum
    Psikolog olayınıda dediğim gibi yakın bir zamanda gideceğim gibi duruyor.

Banned

Öncelikle ailene de, kavgalarına da karışma. Bencil ol. Eğer ki seni önemseyen, seninle ilgilenen bir aile olsaydı ömrünü ada derdim. Ama seni düşünmüyorlarsa, ailen de olsa önce "ben" de. Kusura bakma ama durum böyledir.

O kendi kendine bir şeyler anlatma işi bende de var, korkma şizofren ya da deli değilsin. Yalnızlıktan ve boşluktan oluyor o. Ve kendini hiç önemli hissetmediğin için, sevgi görmediğin için sesli hayal kuruyorsun hepsi bu.

Yaşın daha küçükmüş, eğitim ve iş hayatından bahsetmemişsin. Okuyorsan, şehir dışına bir üniversiteye git. Ben okumam diyorsan, meslek öğren. Tesisat olur
    elektrik olur vs. ama meslek olacak. Ne iş olsa yaparım değil, ne iş olsa yapılmıyor kendimden biliyorum.

İşkur'un iş kursları var internetten araştırabilirsin. Ya da gidersen bilgi verirler ücretsizdir.

Diğer mesele ise, rezil olmaktan korkma. Örneğin ben terlikle fırına, markete girerim erkek olduğum halde. Kimin hakkımda ne düşündüğü umrumda bile değil, bende kimsenin umrunda değilim.

Üniversite yıllarımda, tüm sınıfın önünde önce garson sonra da yoldan geçen kadın rolü oynadım erkek olarak. Tipim kıza da benzemez ha. Ama ben millet ne düşünür demedim, çünkü umrumda bile değildi. Yine 50 kişilik sınıfa sunum yapmıştım.

Hastahanede teyzelerle sohbet ederim sıra beklerken mesela. Ya da marketten girince kasiyer kızlara selam veririm, erkek olsa ona da selam veririm. Sonuçta selam verdim diye küfretmezler değil mi?

Gururunu, kibrini öldür. Rezil olmaktan korkma. Bir meslek edin, anne babana hadi hakkınızı helal edin de, ellerini öp. Vur kapıyı çık, kendi hayatına bak...

Karar Dönemi
    Yer
    Bursa

Alıntı ölümün_hasretinde Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle ailene de, kavgalarına da karışma. Bencil ol. Eğer ki seni önemseyen, seninle ilgilenen bir aile olsaydı ömrünü ada derdim. Ama seni düşünmüyorlarsa, ailen de olsa önce "ben" de. Kusura bakma ama durum böyledir.

O kendi kendine bir şeyler anlatma işi bende de var, korkma şizofren ya da deli değilsin. Yalnızlıktan ve boşluktan oluyor o. Ve kendini hiç önemli hissetmediğin için, sevgi görmediğin için sesli hayal kuruyorsun hepsi bu.

Yaşın daha küçükmüş, eğitim ve iş hayatından bahsetmemişsin. Okuyorsan, şehir dışına bir üniversiteye git. Ben okumam diyorsan, meslek öğren. Tesisat olur
    elektrik olur vs. ama meslek olacak. Ne iş olsa yaparım değil, ne iş olsa yapılmıyor kendimden biliyorum.

İşkur'un iş kursları var internetten araştırabilirsin. Ya da gidersen bilgi verirler ücretsizdir.

Diğer mesele ise, rezil olmaktan korkma. Örneğin ben terlikle fırına, markete girerim erkek olduğum halde. Kimin hakkımda ne düşündüğü umrumda bile değil, bende kimsenin umrunda değilim.

Üniversite yıllarımda, tüm sınıfın önünde önce garson sonra da yoldan geçen kadın rolü oynadım erkek olarak. Tipim kıza da benzemez ha. Ama ben millet ne düşünür demedim, çünkü umrumda bile değildi. Yine 50 kişilik sınıfa sunum yapmıştım.

Hastahanede teyzelerle sohbet ederim sıra beklerken mesela. Ya da marketten girince kasiyer kızlara selam veririm, erkek olsa ona da selam veririm. Sonuçta selam verdim diye küfretmezler değil mi?

Gururunu, kibrini öldür. Rezil olmaktan korkma. Bir meslek edin, anne babana hadi hakkınızı helal edin de, ellerini öp. Vur kapıyı çık, kendi hayatına bak...

Teşekkürler , bilgilendirmelerin için.

Ben 2 sene sınıfta kaldığım için henüz lisedeyim.
    Normalden olmadığı için açıktan meslek lisesi bilişim sınıfı öğrencisiyim.
    Salı-Çarşamba-Perşembe günleri gidiyorum okula.
    Böyle bitirmeyi planlıyorum çünkü başka bir alternatif seçenek yok.
    Ama bir sıkıntımda yok bu konuda çünkü normale göre daha rahat bu açık lise.

Ve Dediğim gibi ben daha aileme dahil "Günaydın" diyemezken , toplum içerisine çıkmak ve çalışmak hiç alanım değil.
    Bu özgüvensizlik ve toplum korkusunuda kendi başıma yenebilecekmişim gibi durmuyor.
    Çünkü aileminde "Bu çocuk başından beri böyleydi zaten" dediğinide duymuştum.

Ben ne umursuyorum nede umursamıyorum , yani tam ortadayım.
    Ne yapmam gerektiğini biliyorum ama yapmaktansa "Neden Yapmıyorum?" diyerek sorguluyorum.

Banned

Alıntı Zophrenic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler , bilgilendirmelerin için.

Ben 2 sene sınıfta kaldığım için henüz lisedeyim.
    Normalden olmadığı için açıktan meslek lisesi bilişim sınıfı öğrencisiyim.
    Salı-Çarşamba-Perşembe günleri gidiyorum okula.
    Böyle bitirmeyi planlıyorum çünkü başka bir alternatif seçenek yok.
    Ama bir sıkıntımda yok bu konuda çünkü normale göre daha rahat bu açık lise.

Ve Dediğim gibi ben daha aileme dahil "Günaydın" diyemezken , toplum içerisine çıkmak ve çalışmak hiç alanım değil.
    Bu özgüvensizlik ve toplum korkusunuda kendi başıma yenebilecekmişim gibi durmuyor.
    Çünkü aileminde "Bu çocuk başından beri böyleydi zaten" dediğinide duymuştum.

Ben ne umursuyorum nede umursamıyorum , yani tam ortadayım.
    Ne yapmam gerektiğini biliyorum ama yapmaktansa "Neden Yapmıyorum?" diyerek sorguluyorum.
    Harekete geçeceksin. Kusura bakma ama ailende hata var, küçükken seni sosyalleştirmeleri gerekirdi. Ben de küçükken çok sosyalleşmedim, ama sonralardan açıldım kendi kendime.

Sürekli alış veriş yaptığın yerlere giderek selam ver. Yolları sürüpen bir çöpçüye selam verip kolay gelsin abi de. Bildiğin bir adresi sor bir kadına sonra da bir erkeğe.

Madem bilgisayardan internetten site tasarımından anlıyorsun; web programlama dilleri öğren. asp php şimdi aspx phpx filan da çıktı heralde, en çok rağbet gören, ticari sitelerde en çok kullanılan hangi programlama dilleriyse onları öğren.

Bir kursa git yetenek varsa. Müzik kursu olur, yüzme kursu olur vs.

Spor salonuna yazıl, kum torbası varsa geç karşısına saldır tekme tokat hırsını al.

Günlük yürüyüş yap, biraz üşü. Ayakların şişene kadar yürü.

Bakarım, sorumluluk alırım diyorsan kuş al kedi al besle. Arkadaşlık eder, ne konuşursan dinler. Kınamaz, ayıplamaz, sadece yiyecek,su ve sevgi ister. Hayvanınla konuşursun, emin ol seni anlar. Ne dediğini anlamasa da halini anlar. Bak sana küçük bir anımıı anlatayım...

Bizimkiler kuş almış bi ara, dişi ve çok yabani. Sürekli ısırır. Hiç anlaşamazdık. Bi ara, midemden rahatsızım. İstifare bile edemiyorum artık, höğk diyip kalıyorum. Kuş da oda da beni izliyor, en yine poşete höğk ettim bir şey yok sonra kafayı halının kenara koydum kaldıramadım. Hareketsiz duruyorum öyle. Saatlerdir sessiz sedasız izleyen kuş başladı bağırmaya. Kafamı kaldırıp baktım, sustu. Gerçekten halini hissediyorlar...

İnsanlarla anlaşamıyorsan, hayvanlarla arkadaş ol

Memleket nere bu arada özel değilse?

Sayfa 1/2 12 SonSon