4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: Selamlar ve sorunlar :D

Karar Dönemi

Smile Selamlar ve sorunlar :D

Selamun aleyküm,ara ara takip ediyordum ama uzun zamandır post girmedim.Uzun zamandır tonla düşünceler zinciri ve bariz takıntı olduğu belli olan bir durumla karşı karşıyayım.Sürekli yazmayayım diyip duruyorum kendime,ulan milletin dertleriyle kıyaslanınca gerçekten utanıyorum.Dayanamadım ve herkesten özür dileyerek derdimi açıyorum.

Üniversite 3.sınıfım.1.sınıfta kiloyla beraber sivilceler de beraberinde geldi.Ergenlik sivilcesi değil yani ben ergenlikte pek sivilceli bi dönem geçirdiğimi hatırlamıyorum.2.sınıfta iyice akneler oluştu yüzümde,çene altından elmacık kemiğinin üzerine böyle büyük büyük.İlginç şekilde kendimi 2.sınıfta aynaya baktığımda gayet yakışıklı hissedebiliyodum,insanlar da genellikle yakışıklı olduğumu söylüyorlardı.

3.sınıfa başlamadan sivilceler bende takıntı olmaya başladı,sürekli aynaya bakmaya başladım ve çoğunlukla da 2.sınıfın aksine cildimi ve yüzümü değişmiş görüyordum ve yakışıklı gelmiyordum gözüme.Dedim bu sivilceler,izler giderse heralde psikolojik olarakta düzelirim.Bıyıklarım çok sık ve sert değil,kökleri de burnuma yakın bi yerde yani uzayana kadar garip bi görüntü oluşuyor ya da ben öyle düşünüyorum,sakallarım da kenarlardan çok az ve seyrek,yanaklarımda hiç yok denecek kadar az.E yaşıtlarıma bakıyorum,imrenip içten içten stres yapıyorum haliyle.

Dedim tedavi olucam,bu yaz gittim cildiyeye.Zerotonin yazdı.Tertemiz olur dedi,kağıt falan imzalattı(tehlikeli ilaç sanırım),kuruluk falan yapabilir dedi,8 ay kadar bi süreç var dedi.Et yeme yağlı yeme vesaire tembihledi.Dedim kendime lan ben zaten 3.sınıf oldum insan içine rahat çıkayım diye hemen bi tedavi olayım dedim adam 8 ay diyor.E 3.sınıfta bitti 2 ay kullanıp bıraktım.Aşırı derecede dudaklarım,cildim kuruyordu.İyicene yüzüm kızardı yeni sivilceler çıktı.Doktor dedi bunlar başta çıkarır sonra döker.Dedim uğraşamam.Zaten farklı yan etkiler de yapıyodu.Dudaklarımın sürekli kanaması da cabası.

Okul başlayınca iyice tribe girdim ben.Yani sürekli diğer erkeklerle kendimi kıyaslayıp aşağılık psikolojisine girmeye başladım.Sürekli aynaya bakıyorum bi ara kendimi yakışıklı görüyorum/bi ara tam tersi.Tam çıldırmalık Araştırdım dismorfofobi miymiş neymiş.Yahu bi daha psikiyatriye verecek param yok.E okul zamanı tekrar ilaç tedavisi de yapamam bi sürü masraf.300 tl yurt aylığı,80 tl spor salonuna,e ben en az 4 öğün yemek yemem lazım.Okulda ve spordan sonra dışarda da yemek yiyorum desek.En az 600 lira sadece bunlara gidiyor.E cebimde harçlık hadi 150 lira olsa etti 750.Yani ben babamdan her ay bu kadar para isteyemem.He ilaç tedavisi olursa bu rakam muayene + tahlil + ilaçlarla beraber 1000 tlye yakın parayı bulur.

Ben ilacı bırakınca akneler de nispeten durdu ama sivilce izleri iyice arttı ve sıklaştı.Ve ben aynaya baktığımda o izlere odaklanıp çıldırıyorum Yani dışardan da insanlar bana,benim kendime baktığım gibi bakıyorlar zannediyorum.Bi kız bana baktığı zaman,beğendiği için baktığını düşünüp kendimi rahatlatamıyorum bile.Ben yanlış anlıyorum diyip duruyorum.Aynada kendimi yakışıklı hissedene kadar uğraşıyorum saçlarımla ya da yüzümü yıkayıp duruyorum daha prüzsüz görünsün diye.

Şimdi ne yapsam bilmiyorum,daha atladığım bi sürü detay vardır da belki soru sorarsanız onlardan da bahsetmiş olurum.Ben bu sorunla nasıl başa çıkabilirim?Aslında bana gülüç geliyor yani bu durum Saygılar..

dreamer8
    Guest

Dostum dermatoloğun dediklerini yapmak dışında buradan sana pek bir öneri veremeyiz. eğer sen aşırı abartıp kafaya takıyorsan psikolojik boyutu incelenir ama bahsettiğin gibiyse elbette cildin tedavi edilmeli. Ayrıca ben hiç kimsenin kendi sözüne bakarak yakışıklı ya da çirkin olduğuna inanmam. Ne çirkinler kendini güzel sanıyor, ne güzeller de kendini beğenmiyor. İnsan her gün gördüğü kendi yüzünü objektif olarak değerlendiremez. Kilo kontrolünü yap, yağlı yeme, bol su iç, sporunu aksatma, bol bol terle. Cildini aşırı sıcak ve soğuk değişimlerine maruz bırakma. Yavaş yavaş olsun ısı geçişleri.

Karar Dönemi

bende de alımda tarla gibi idi.bayan olduğum için dkontrol hapları ile 3-4 senede geçti.sivilce karacigerden geliyor o yüzden yağlı yeme diyorlar.cildini yatıştıracak bir şey lazım gibi.hani artmasa da dursa belki biraz rahatlarsın.ama aynaya baktıkça sinir oldukça bunları coşturmaktan öte gitmez.bunlar yağlı sivilce mi kuru sivilce mi?biraz bayanlar gibi cilt yatıştırıcı maske vb bir şeyler yaparsan biraz önüne geçersin.sonsuza dek sürmeyecek bunlar bende anlıyorum bende demiştim hep böyle mi olcam diye.

Karar Dönemi

düşünce ve fikirleriniz için teşekkür ederim.aslında yazmadan önce büyük bir sorunmuş gibi gözüken bu durum bana yazdıktan sonra oldukça saçma gelmeye başladı.zamanla aşılabilir basit bir şey olsa gerek.
    bi derdimi anlatınca derdim bana anlamsız geliyor.sebebini çözemedim konu silinebilir..