5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Sigara tiryakisine derin uyku hayal

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Sigara tiryakisine derin uyku hayal

Bilimadamları, sigara içenlerin daha az derin uykuya daldıklarını bildirdiler.

Tiryakilerin uyurken beyin faaliyetlerine bakan bilim adamları, içicilerin derin uykuya daldıkları sürenin içmeyenlerden daha az olduğunu belirlediler. Bilimadamları, bir nevi uyarıcı olduğu için nikotinin uykuya dalmayı da zorlaştırdığını söylediler.

John Hopkins Üniversitesi Tıp Okulu'ndan Dr. Nareş Purjabi'nin başkanlığındaki ekip, uyku sorununa sigara yüzünden ortaya çıkan sağlık sorunlarının mı yol açtığı, yoksa sigaranın tek başına uyku kaçırıcı bir etkisinin mi bulunduğunu anlamak için araştırma yaptı.

Bunun için sigarayla bağlantılı bir rahatsızlıkları bulunmayan orta yaştaki 40 kişinin uyku durumları, aynı sayıdaki içmeyenlerle karşılaştırıldı.

Uyku esnasında beynin elektriksel faaliyetlerini ölçmek için denekler evlerinde EEG makinelerine bağlandı.

Araştırma sonucunda içicilerin derin uyku sürelerinin daha az olduğu, daha ziyade hafif bir uyku çektikleri tespit edildi. İçenlerle içmeyenler arasında en büyük farklılığınsa uykuya daldıktan hemen sonra görüldüğü, bunun da nikotinin etkisinin uykunun ilk safhalarında daha fazla olduğunu gösterdiği kaydedildi.

Bunun yanı sıra araştırmaya katılan içicilerin yüzde 23'ü dinlendirici bir uykuları olmadığını söylerlerken, içmeyenlerin sadece yüzde 5'i uykuda dinlenememekten şikayet etti.

cnnturk
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

mavigece
    Guest

sigaranın zararları bitmiyor ki...hergün bir yenisi ekleniyor...içenler de bir kez daha düşünseler bırakmayı iyi olur

böcük
    Guest

ya acaba bu uykusunu alamadığı için daha çok uyumaya sebep olabilir mi.yani benim sevgilim yaklaşık 10 senedir içiyor ve uykusu gerçekten çok ağır acaba ondada ters etki mi yapıyor?

Karar Dönemi _ZeuS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Belli değil

derin uyku muyku bilmiyorum ama sigara aklımdayken uyuyamadığım kesin... yatmadan önce mutlaka bir dal olmadı, bir nefes çekmeliyim.
    There is always some madness in love also always some reason in madness!

Ahh ahh bırakabilinse ne güzel olurdu.. bu araştırma doğru ama bırakılmıyo işte
    Bugün varsam yokum yarın!Uslanmamı bekleme hanım.Konuşma,Karanlıksın sen,Yüzün görünmüyor.Sen beni tanıyorsun,Sen kimsin?
    Hakkın yok(!)Defol...