4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: Sosyal fobiyle tanisma

Karar Dönemi Thalassa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Ankara

Standart Sosyal fobiyle tanisma

Merhaba herkese Foruma yeni katildim, 18 yasindayim.
    Onceleri bazi sorunlarim oluyordu ve bunlarin sadece "cekingenlik" oldugunu dusunuyordum. Ornegin odev sunarken asiri heyecanlanip kelimeleri unutmak, sesimin titremesi, terlemem, kizarmam, kalp carptintisi ve nefes darligi cekmem gibi.
    Ancak zaman icinde bu davranislari tanimadigim herhangi biriyle konusurken, ornegin magazadan urun alirken, urun degistirirken, magazada dolasirken satici yanima geldiginde, yeni insanlarla tanisirken hatta ve hatta tanidigim insanlarla grup halinde disari cikarken bile yasamaya basladim. Toplu tasima kullanma, evime uzak ve bilmedigim yerlere gitme fikri oldukca korkutucu geliyor. Baslarda sosyal fobim oldugunu dusunmemistim ama basarimi da dogrudan olumsuz ekiledigi icin doktora gittim ve inanin onunla konusurken bile yuzumden gerginlik akiyordu... Gorusmemizin sonunda sosyal fobim oldugunu beyan etti

Universiteyi bu sene kazandim ve ehliyetim olmadigi ve okulum evime uzak oldugu icin toplu tasimayi kullanmak zorunda kaliyorum. Arkadasim benimle ayni kampuste ama farkli bolumde, onun ders programina benimki hic uymadigi halde toplu tasimadan korktugum icin hep benimle geliyor. Otobuse, metroya sirf onunla binebiliyorum. Simdi, ayrica bolumumde 80 kusur tanimadigim ogrenci var ve hicbiriyle kesinlikle konusmak arkadas olmak istemiyorum. Ayrica bolumum mimarlik oldugundan sik sik sunumlar yapmam gerekiyor ve bu fikir beni her seferinde geriyor...

Benim fobimle tanismam bu sekilde oldu. Eger onerileriniz varsa lutfen paylasin, okudugunuz icin ayrica cok tesekkur ederim...

Cahillik Dönemi
    Yer
    İstanbul

bu sosyal fobi denen illet insana yapıcagı varsa o şeyi yaptırmas öyle bi illettir
    ilaç kullanmaya başla belki psikoterapide olabilir üstesinden gelebilirsin belki
    ''Genelde öyle olur dostum. Hayat, mutsuzluk fonunun üzerine mutluluk kırıntıları dökülmüş bir resim gibidir. Normal olan mutsuz olman zaten. Mutlu olman anormaldi.''
    dreamer8

Yer
    Ankara

Alıntı nickname Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu sosyal fobi denen illet insana yapıcagı varsa o şeyi yaptırmas öyle bi illettir
    ilaç kullanmaya başla belki psikoterapide olabilir üstesinden gelebilirsin belki
    Evet, tesekkur ederim tavsiyeniz icin. Doktorum da terapiyle ilaci birlikte yurutecegimizi soyledi.

Yer
    Ankara

Alıntı intention Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Okb tedavisi nasil yuzlestirmekle oluyorsa sosyal gobi tedavisi de oyle. Yuzlesmelisin korktugun seylerle. Bu arada ben de yanimda kimse yokken metro falan binemem. Buyuk sehirde yasiyorsaniz sosyal fobi daha bi fena bence. Her neyse mesela bi gun metroya arkadasinla bin ama metroda ayrilin hic konusmayin bindikten sonra birbirinizi goremeyecek sekilde oturun ilk gun. Inene kadar arkadasinla konusma hatta farkli yerlerde inin. Bu arada o ne iyi rkadas tebrik ederim. Benimkiler en ufk ticami yapmaz. MasaAllah. Anlatabildim mi yaslvas yavas asmaya calis. Sonra 1 hafta bole yapin. 1 hafta sonra metroya o seni bindirsin. Ama o binmesin. Bir hftada boyle. Bu otobus metto icindi. Mesela ilk gun okulda kimseyle konusma tamam. 2. Gun daha cok insanlarin oldugu yere otur. Sonra bir iki kisiye merhaba de. Ertesi gun ustune nasilsin ekle gibim yani tbi bu sekde olmaz dq iste ornek verdim. Kendini iyi tani ve uzerine git. Sunum yapmak zorundasin tvsiyem bile yok. Bir sekilde yapicaksin yani. kolay gelsin gecmis olsun
    Cok sag olun, eger gercekten yardimi dokunacaksa bunu denemek isterim. Cunku ben aslinda iletisim kurmayi isterim insanlarla, ama bunu yapicak cesaretim hicbir zaman olmuyor. Icimden onlara soyleyecek bircok sey geciriyorum ama yapamiyorum. Tesekkur ederim tekrardan.