Sayfa 2/2 İlkİlk 12
14 sonuçtan 11 ile 14 arası

Konu: Aşağılık kompleksi için bilişsel yaklaşım

dreamer8
    Guest

İlk başta olaylarda haklı olacaksın. Yani sadece hakkını savunuyor görüncekesin ki, bu senin elini kuvvetli kılar. Akabinde eğitimli ve iyi bir işe sahip olacaksın, iyi bir öğrenci olacaksın. Sıfatların seni temize çıkaracak, etraf tarafından itibar göreceksin. Her gün kendinle oynama. İnsanın bir mizacı vardır ve doğal olmayan çabalarla o mizacı değiştirmek için aşırı bir çaba gösterirse bir yere çakılır. Kimsenin onayını ya da tahkdirini almak zorunda değilsin. Sen bu kadar sıkıntı çekerken, şu an o insanların umrunda bile değilsin. Seni umursamayan kişiler, senin tarafından umursanmayı hak etmiyorlar. Sana yönelik bir saldırı olur diye korkma. Kaybedecek bir şeyin yok, hudutlarına tecavüz olduğunda kendini savun. Dişini görsünler, sana kolay kolay saldıramazlar. Kavgasız ama mahpus bir köle olmaktansa, onurunla kavganı yap, hakkını ara derim. Altını çiziyorum, sadece senin sınırlarına tecavüz edildiğinde.

Karar Dönemi

Alıntı dreamer8 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İlk başta olaylarda haklı olacaksın. Yani sadece hakkını savunuyor görüncekesin ki, bu senin elini kuvvetli kılar. Akabinde eğitimli ve iyi bir işe sahip olacaksın, iyi bir öğrenci olacaksın. Sıfatların seni temize çıkaracak, etraf tarafından itibar göreceksin. Her gün kendinle oynama. İnsanın bir mizacı vardır ve doğal olmayan çabalarla o mizacı değiştirmek için aşırı bir çaba gösterirse bir yere çakılır. Kimsenin onayını ya da tahkdirini almak zorunda değilsin. Sen bu kadar sıkıntı çekerken, şu an o insanların umrunda bile değilsin. Seni umursamayan kişiler, senin tarafından umursanmayı hak etmiyorlar. Sana yönelik bir saldırı olur diye korkma. Kaybedecek bir şeyin yok, hudutlarına tecavüz olduğunda kendini savun. Dişini görsünler, sana kolay kolay saldıramazlar. Kavgasız ama mahpus bir köle olmaktansa, onurunla kavganı yap, hakkını ara derim. Altını çiziyorum, sadece senin sınırlarına tecavüz edildiğinde.
    Çok teşekkür ederim, güzel açıklayıcı bilgileriniz için, valla direk benim psikolojimi bu zamana kadar en iyi anlayan insansınız. Kimse anlamak istemedi ve adam akıllı tavsiyeler vermediler. Hayal kuramıyorum diyordum kadına, her insan hayal kurar diyor. Ben mi yaşıyom, sen mi yaşıyon o durumu Benim açımdan olaya bakmıyor kimse, sözde kişisel gelişimci olacaklar, empati yetenekleri 0.

Banned

Napolyonda da büyük aşağılık kompleksi vardı.insanın işine yarıyor ,olsun bence.sana tavsiye egonu tatmin edip istediğin noktalara geldiğin de diğer insanları,hor gorup küçümseme,sana yapıldığı gibi.

dreamer8
    Guest

Alıntı Semih Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok teşekkür ederim, güzel açıklayıcı bilgileriniz için, valla direk benim psikolojimi bu zamana kadar en iyi anlayan insansınız. Kimse anlamak istemedi ve adam akıllı tavsiyeler vermediler. Hayal kuramıyorum diyordum kadına, her insan hayal kurar diyor. Ben mi yaşıyom, sen mi yaşıyon o durumu Benim açımdan olaya bakmıyor kimse, sözde kişisel gelişimci olacaklar, empati yetenekleri 0.
    Rica ederim dostum. Faydalı olursa önerilerim eğer, bu beni gerçekten mutlu kılar. Hayatta her zaman bir B planı vardır. Acıların, sınavların, hastalıkların rastgele dağıtıldığı böyle bir tuhaf dünyada, şimdilik senin heybenden çıkan dert de bu, payına düşen bu. Önce hırpalanacak, çaresiz kalacak, üzülecek, yorulacak, çıldıracaksın; sonra yavaş yavaş katılaştığını, kabuk bağladığını, kıvam tuttuğunu göreceksin.

Ben hep şuna inanırım. Sıkıntılarla yoğrulan insanların öyle bir çizgisi vardır ki, canları belli bir seviyeden fazla yandığında, gözleri bir şey görmez, asla cesaret edemeyecekleri hamleleri yaparlar, bambaşka bir insan çıkar içinden. Bu dibe inmektir, bu acıyla yıkanmak, pişmektir, bu "yeter artık" demenin çığlığıdır, bu yeniden diriliş-yeniden doğuştur. Bu yollardan geçmeseydim, bu cümleleri kuramazdım. Seni, ancak senin yaşadıklarını yaşayanlar anlayabilir.

Sayfa 2/2 İlkİlk 12