10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: OKB Sınava Çalışmama Engel Oluyor

Karar Dönemi

Question OKB Sınava Çalışmama Engel Oluyor

Merhaba arkadaşlar.
    Sınava çalışıyorum ama OKB rahat bırakmıyor. Özellikle konu kitaplarına çalışırken. Okuduğum metni anlamamış gibi oluyorum yada yarıda kesip başa dönüyorum. İçinizde bu durumu yaşayan ve atlatabilen var mı? Atlattıysa nasıl?

Cahillik Dönemi
    Yer
    İstanbul

bendede var bu sıkıntılı bi durum iyice anlamaya çalışmaktan oluyor
    ''Genelde öyle olur dostum. Hayat, mutsuzluk fonunun üzerine mutluluk kırıntıları dökülmüş bir resim gibidir. Normal olan mutsuz olman zaten. Mutlu olman anormaldi.''
    dreamer8

Çıraklık Dönemi Dvrmchrkt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Maalesef OKB, yaptığımız her işte konsantrasyonu ciddi ölçüde zedeliyor.
    Bu konuda tek sihirli değnek, OKB yi iyi incelemek ve onu yenmek için yapılması gerekeni sahada uygulamak.

Gerisi lafügüzaf
    Büyük aşklar ya sonsuzdur, ya da O’nsuz!.

Karar Dönemi

Evet arkadaşlar daha iyi anlamaya çalışmaktan oluyor ama hem çok sıkıcı oluyor hem çok zaman alıyor. Bu yüzdende ders çalışma isteği de kayboluyor.
    En azından bundan kurtulmanın bir yolu yok mu?

Alıntı Blue Life Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    En azından bundan kurtulmanın bir yolu yok mu?
    Elbette bundan kurtulmanın bir yolu var. Ondan kurtulmaya çalışma

Karar Dönemi

Alıntı Dvrmchrkt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elbette bundan kurtulmanın bir yolu var. Ondan kurtulmaya çalışma
    Çok açıklayıcı oldu Kurtulmaya çalışıyorum ama başaramıyorum.

Kurtulmaya çalışıyorum ama başaramıyorum.
    Tamam işte, onu diyorum. Kurtulmaya çalışıyorsun.Bu yüzden kurtulamıyorsun.
    Bataklığa düşen bir insanın çırpınması gibi...Battıkça batarsın.

Kaygıları, OKB leri, kabul et. Yani onlar gelmeyi sürdürür.Sen sadece, onlarla savaşma.

OKB nedir, anksiyete nedir, bunlar nasıl oluşur. Neden oluşurlar, ne yapmak gerekir...Bunları iyice kavradıktan sonra, mücadele yöntemini belirle.
    Yani, önce seni rahatsız eden düşüncelerin nasıl oluştuğunu öğren.

Öğrendikçe göreceksin ki, düşünceleri, yine düşüncelerle savuşturamazsın. Düşünce fırtınasını, doğrudan hemen mantık kullanarak yenemezsin.Don kişot un yaptığı gibi, yel değirmenlerine karşı savaşmak olur bu.
    O düşünceler gelecek, seni rahatsız edecek. Bunları kabul et. Ve sadece yaptığın işe konsantre ol.
    Ben şöyle yapmıştım.
    Hayattaki hedeflerimi, hayallerimi bir kağıda yazıp bunları nasıl gerçekleştireceğimi de yazdım.Yediğim besinlerden, yaptığım sporlara, uyku düzenime kadar her şeyimi programladım.
    Takıntılar hep geldi.
    ALES sınavında geldi, başka sınavlarda geldi, kitap okurken geldi vs..Onların gelişini durdurmaya çalışmadım, yaptığım işe odaklandım.
    Aradan yıllar geçti, halen kitap okurken gelir OKB. Ama teğet geçer.Çünkü onu ciddiye alıp gerilmiyorum.

Yani, en baştan dediğim gibi, OKB den kurtulmak istiyorsan, ondan kurtulmaya çalışma.

Karar Dönemi

Alıntı Dvrmchrkt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tamam işte, onu diyorum. Kurtulmaya çalışıyorsun.Bu yüzden kurtulamıyorsun.
    Bataklığa düşen bir insanın çırpınması gibi...Battıkça batarsın.

Kaygıları, OKB leri, kabul et. Yani onlar gelmeyi sürdürür.Sen sadece, onlarla savaşma.

OKB nedir, anksiyete nedir, bunlar nasıl oluşur. Neden oluşurlar, ne yapmak gerekir...Bunları iyice kavradıktan sonra, mücadele yöntemini belirle.
    Yani, önce seni rahatsız eden düşüncelerin nasıl oluştuğunu öğren.

Öğrendikçe göreceksin ki, düşünceleri, yine düşüncelerle savuşturamazsın. Düşünce fırtınasını, doğrudan hemen mantık kullanarak yenemezsin.Don kişot un yaptığı gibi, yel değirmenlerine karşı savaşmak olur bu.
    O düşünceler gelecek, seni rahatsız edecek. Bunları kabul et. Ve sadece yaptığın işe konsantre ol.
    Ben şöyle yapmıştım.
    Hayattaki hedeflerimi, hayallerimi bir kağıda yazıp bunları nasıl gerçekleştireceğimi de yazdım.Yediğim besinlerden, yaptığım sporlara, uyku düzenime kadar her şeyimi programladım.
    Takıntılar hep geldi.
    ALES sınavında geldi, başka sınavlarda geldi, kitap okurken geldi vs..Onların gelişini durdurmaya çalışmadım, yaptığım işe odaklandım.
    Aradan yıllar geçti, halen kitap okurken gelir OKB. Ama teğet geçer.Çünkü onu ciddiye alıp gerilmiyorum.

Yani, en baştan dediğim gibi, OKB den kurtulmak istiyorsan, ondan kurtulmaya çalışma.
    Önerileriniz için teşekkür ederim

Merhaba arkadaşlar.
    Sınava çalışıyorum ama OKB rahat bırakmıyor. Özellikle konu kitaplarına çalışırken. Okuduğum metni anlamamış gibi oluyorum yada yarıda kesip başa dönüyorum. İçinizde bu durumu yaşayan ve atlatabilen var mı? Atlattıysa nasıl?
    Malesef bende de var sürekli başa dönmek zorunda kalıyorum

Ben de bir işle uzun süre uğraşırken bu sorunlar beni rahat bırakmıyor. Takmıyorum sizin dediğiniz gibi ama vücuduma felaket derecede saldırıyor.
    Gözlerimden birine saldırırken çok kötü uyuşuyor kaskatı kesiliyor gözüm odaklama problemi oluyor bir gözümde.

Tamam böyle yaşamaya alışacağım ama bu sorunlar gözüme kalıcı sorun bırakır mı acaba onu merak ediyorum. Çünkü 2 haftadır gözüme saldırıyor bu her neyse yine görüşüm iyi bozulmamış oluyor ertesi gün. Ama solucan ya da nokta şeklinde şeffaf şekiller görüyorum. Görüğüm şeyler gözün içindeki kan hücreleri sanırım.