10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Okb ve anksiyete bir arada var ve arttı..

Karar Dönemi

Exclamation Okb ve anksiyete bir arada var ve arttı..

Onceleri dini takintili dusuncelerim vardı. Sonra anksiyete gelişti. Sevdiklerimi kaybetme korkusu basladi. İlaci biraktim çok uyuttuğu için. Şimdi eski korkularım geri geldi aklimda hep ya o kötü sözleri aklima ben getirdiysem demeye basladim . ( İnkar ve kufur ) Sizce ilaca tekrar mi baslamaliyim ? Bu arada selectra 100 mg kullaniyodum ama çok faydası olmadi hissizlestiriyodu sadece.

Çıraklık Dönemi yorum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul

En büyük korkunuz kimi kaybetmek?
    Ona çok acıyordum, hiç mi âşık olmamıştı acaba, sevdiği biri yok muydu?

Karar Dönemi

Önce imanımı, sonra annemi

Yer
    istanbul

İnanın kaybetme korkusu cehennemle bağlantı mı? Küçükken Size cehennemde yanma hikayeleri anlatırlan miydi? Aslında bir çok şeyin cevabı bilinçaltinda.korkularımız çoğunluklâ geçmişimızde saklıdır cevabı.şuan namaz kuran okur musunuz? Özellikle korkulardan hemen sonra anneye sarılmak gibi şeyler.çünkü böyle şeyler olunca korkular katlanır.

Karar Dönemi

Hayır ama hastalanmadan önce dinime önem vermeye baslamistim. Dinime gore cok buyuk bi hata yaptigimi anladim. Ve kafayi yedim. Çok korktum sonra vesveselerim basladi ama beni asıl korkutan bu dusuncelerin benimmis gibi olmasi ve sanki dinden cikiyor gibi olmam

Yer
    istanbul

Alıntı Pollyannane Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayır ama hastalanmadan önce dinime önem vermeye baslamistim. Dinime gore cok buyuk bi hata yaptigimi anladim. Ve kafayi yedim. Çok korktum sonra vesveselerim basladi ama beni asıl korkutan bu dusuncelerin benimmis gibi olmasi ve sanki dinden cikiyor gibi olmam
    Pek dindar biri değilim.o yüzden sanırım tavsiyelerim buraya kadar.ama öyle korkularin olduğunu düşünmeyin.ben gayet rahatım hiç bir sıkıntım yok.:-)

Karar Dönemi

Ben bunun hastalik oldugunu kesin bilsem ömür boyu çekerim, sabrederim. Ama ben dinsiz miyim ikilemi öldürüyor beni

Çıraklık Dönemi Dvrmchrkt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

OKB tarzı rahatsızlıklar, aşırı hassas bünyelerde daha çok oluyor.

Aslında imanını kaybetme ya da sevdiklerini kaybetme düşüncesi hayatı boyunca OKB olmayan insanların bile başına birçok kez geliyor. OKB olmayan çok arkadaşıma da sormuştum. Onlar da, evet bizim de aklımıza geliyor demişlerdi.

OKBlilerin, OKB olmayanlardan tek farkı, bu düşüncelere saplanıp kalmaları. Bu yüzden de gelip geçici düşünceler kök salmaya ve sürekli gelmeye başlıyor. Kişi, rahatsız oldukça daha da çok geliyor.

Burada 2 şeyi bilmeliyiz.
    1-İnsan beyninden ortalama her gün 4.000 kadar düşünce geçiyor.Bu düşüncelerin çoğu istemsiz düşünceler.

2- Düşünceyi durduramazsınız. Sizin kontrolünüzde değildir. Ancak çok kısa süreli durdurabilirsin, uzun süreli durdurmak imkansızdır. Hele hele bir düşünceden rahatsızsanız, o düşünce daha çok gelecektir.
    Büyük aşklar ya sonsuzdur, ya da O’nsuz!.

Karar Dönemi

Bunları okuyunca ikna oluyorum ama vesveselerim ilk baslidigi zaman kendimi kendim yaptigima inandirmisim. Simdi ona saplanip kaliyorum . Okusamda kaygı oluyor

Çıraklık Dönemi Dvrmchrkt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Pollyannane ;

OKB nin doğasını kavramalısın. OKB nasıl olur vs.. Ayrıca düşünce nedir, nasıl gelişir...Bunlar üzerine araştırmalar yap, o zaman kurtulursun OKB den.
    Hiç kimsenin beyni, o manada temiz değildir.Herkesin aklından küfür, adam öldürme vb... düşünceler geçer. Ama çok az insan bunları uygulamaya sokar.

Ayrıca, inancının gitmesinden korkuyorsan, demek ki o bir takıntı.Sen gerçekten isteseydin, seve seve küfür ederdin. Bunu da dert etmezdin. Bir düşünceden rahatsızsan, onu içselleştirmemişsin demektir.
    Kendi içinde, savunmadığın bir düşünce yüzünden kendini üzmenin manası yok. Bırak o düşünceler gelsin. Bunu durduramazsın.Üzülerek de çare bulamazsın. Onu hiç takmadan yoluna devam et.

Ama asıl önemli olan OKBnin doğasını kavraman. Bunu kavrayamazsan, bir takıntı gider, başka takıntı gelir.
    Büyük aşklar ya sonsuzdur, ya da O’nsuz!.