Sayfa 1/2 12 SonSon
13 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Ne yaşadığımı anlamıyorum

Standart Ne yaşadığımı anlamıyorum

Bir süredir kendime göre normal şekilde uyuyordum, dün sınavlar başladı ben yine uyumamaya başladım. Dün gece ders çalıştım, 3 saatlik uykuyla günü geçirdim ve hala ayaktayım. Üstelik dün istekli bir şekilde çalışmışken bugün, ertesi günlerdeki sınavlar için kitap bile açmadım. Umursamadığımı düşünüyorum ve bu durum beni suçlu veya başka hiçbir şey hissettirmiyor. Uyku da az olunca okulda tuhaflaşıyorum çok ve gereksiz konuşuyorum falan. Tabi bu sonrasında berbat hissettiriyor. Ve şunu hissediyorum ki ben yarın da gece az uyuyacağım ve bu dalgalı ruh halim tuhaf değişikliklerim artacak. Teşhis koymak haddime değil ancak bu tür dönemler - uykumun bozulmasıyle başlama özelliğiyle birlikte- son aylarda tekrar ediyor, hipomani gibi bir durum olabilir mi?

Ve şunu da farkettim ev ahalisi sayesinde, aileme çok fazla öfkeleniyorum, çoğu şeye bağırıyorum, iğneleyici konuşuyorum. Tabi bu onların benim hakkındaki fikirleri, ben o an bunu yaptıktan sonra hakettiklerini düşünüyorum. Böyle dönemlere girdiğimde hiçbir şey umrumda olmuyor, insanların kırılmaları veya okulda ödevi yapmayınca azarlanmam gibi. Çoğunlukla şunu düşünüyorum "bunların hepsi saçmalık, her şeyden nefret ediyorum" konuşmaya başlayınca duramayacak gibi hissettiğim oluyor ama her zaman değil. Zihnimin içinde kocaman bir düşünce-duygu yumağı olduğunu hissediyorum

Moderatör SeLf_ConTRoL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    united kingdom

acikcasi bende bu aralar 3 saatlik olmasa da hemen hemen 6 saatlik uykularla duruyorum,uyuyamiyorum ama ne sinav derdim ne de yanimda bagirabilecegim bir ailem var.sadece daha az uyudugum zamanlar sanki tum eklemlerim agriyor surekli kasiliyorum.nadiren de olsa asiri yorgunluk yada uykusuzluk yuksek ates yapiyor sabaha kadar titriyorum.en guzeli duzenli uyumak.
    Elif gibi yalnızım,

Ne esrem var, ne ötrem.

Ne beni durduran bir cezmim

Ne de bana ben katan bir şeddem var.

Ne elimi tutan bir harf

Ne anlam katan bir harekem…

Kalakaldım sayfalar ortasında.

İşte ben gibi, sen gibi…

Bir okuyan bekledim,

Bir hıfzeden belki…

Gölgesini istedim bir dostun med gibi…

Sızım Elif sızısı…

Çıraklık Dönemi Dvrmchrkt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı SeLf_ConTRoL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    acikcasi bende bu aralar 3 saatlik olmasa da hemen hemen 6 saatlik uykularla duruyorum,uyuyamiyorum
    Daha ne istiyon, 6 saat iyi uyku. Kış uykusuna mı yatacan
    Büyük aşklar ya sonsuzdur, ya da O’nsuz!.

dreamer8
    Guest

Sınav zamanı günde 3 saat çalışma normaldir. Sabahlayan, uykusuz kalan, ayrı bir aleme geçen tipler vardı benim öğrenciliğimde de. Uykusunu almayan bir beden, zaten performans gösteremez. Son bir iki gün sınavlara çalışmak yerine, her gün evde 1-2 saat ders çalışarak, özet çıkararak, sınav zamanlarının çok daha kolay üstesinden gelinebilir diye düşünüyorum. Uykunu uyu, asla uykundan feragat etme.

Moderatör SeLf_ConTRoL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    united kingdom

Alıntı Dvrmchrkt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Daha ne istiyon, 6 saat iyi uyku. Kış uykusuna mı yatacan
    en az 8 saat uyku sart ama neden olmasin uyumasamda saatlerce yatmayi seviyorum.siz buna kis uykusu da diyebilirsiniz.
    Elif gibi yalnızım,

Ne esrem var, ne ötrem.

Ne beni durduran bir cezmim

Ne de bana ben katan bir şeddem var.

Ne elimi tutan bir harf

Ne anlam katan bir harekem…

Kalakaldım sayfalar ortasında.

İşte ben gibi, sen gibi…

Bir okuyan bekledim,

Bir hıfzeden belki…

Gölgesini istedim bir dostun med gibi…

Sızım Elif sızısı…

Alıntı SeLf_ConTRoL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    en az 8 saat uyku sart ama neden olmasin uyumasamda saatlerce yatmayi seviyorum.siz buna kis uykusu da diyebilirsiniz.
    Şaka yapıyorum , haklısın.

İşte bu durumu engellemek için sınav haftası değil de daha öncesinde çalışmak lazım. ben de hep sona bırakıyorum sonra bir yerde vücut yeter diyor. hatta en son sınavıma hep "zaten bu da bitince rahatım" modunda giriyorum. sınav döneminde uyku saatleri değişen, sabahlayan, çok az uyuyan insanlar oluyor. eğer sen dayanamıyorsan uykunu sağlıklı almaya devam edeceksin.

Sınav mı, uyku mu.
    Ben uykuyu tercih ederdim, abartılı olmayacak tabi. 8 saat yeter

Ama Türk toplumu sosyolojik bir vaka olarak incelenmeli. Mesela elektrik, su kuyruklarına bakın. Son gün olunca yığılma olur.
    Sınavlarda son günlere doğru çalışılır.

Yumurta kapıya dayanınca sözü, bence bu coğrafya için söylenmiş

Karar Dönemi

Alıntı dreamer8 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sınav zamanı günde 3 saat çalışma normaldir. Sabahlayan, uykusuz kalan, ayrı bir aleme geçen tipler vardı benim öğrenciliğimde de. Uykusunu almayan bir beden, zaten performans gösteremez. Son bir iki gün sınavlara çalışmak yerine, her gün evde 1-2 saat ders çalışarak, özet çıkararak, sınav zamanlarının çok daha kolay üstesinden gelinebilir diye düşünüyorum. Uykunu uyu, asla uykundan feragat etme.
    Yapma dreamer günde 1-2 saatle anca gaziyi bitirirsin böyle deyincede artistik yapıyo gibi oluyor ama 72 saat uyumayıp 07 aldığımı biliyorum şimdi arkadaş iyi bir üniversitenin mühendislik bölümündeyse 1-2 saatle anca hazırlığı geçer.

Sayfa 1/2 12 SonSon