10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Çocuk ruh sağlığı bölümü ve kararsızlık,çekinceler

Karar Dönemi

Exclamation Çocuk ruh sağlığı bölümü ve kararsızlık,çekinceler

Tekrar merhaba yaklaşık 1 yıl sonra. Tıp fakültesi mezunu oldum ve gelecek puan neticesinde bir seçim yapacağım. Düşündüğüm bölümler:
    -Çocuk ve ergen ruh sağlığı (çocuk psikiyatrisi)
    -Dermatoloji
    -Fiziksel tıp ve rehabilitasyon
    Aslında her birinde artı ve eksiler, avantaj-dezavantajlar mevcut. İşin içine girdiğinizde, işin içindekilerle konuştuğunuzda bunları daha net anlıyorsunuz. Bu üçlü arasında nasıl kaldım gelgitlerim neler bunlar tabi ayrı mevzu ve uzun konular. Burada tabi ele alacağım başlık şuan için çocuk psikiyatrisi
    Gelecek kaygısı,planlar,hayaller,zorluklar,geçmiş yaşam,aile. Hepsi işin içine girince ve insan da mesleğini ömrü boyunca icra edeceğinden çok ikilemler yaşıyor ve zorlanıyor. Benim çocuk psikiyatrisiyle ilgili görüş ve çekincelerim şöyle:
    1. Bu meslekte ne kadar mutlu olabileceğim? Bunu etkileyen mutlaka çok faktör var. Kişilik özelliklerimden yola çıkıyorum. Biraz utangaç,sıkılgan, sabırsız biriyim. Tahammülüm kısıtlı, ama bunu karşıdakine belli etmem, karşımdakine hep güleryüzlü fakat mesafeli davranır, kendi içimi yerim. Karşıdakini kırıp incitmem,yapamam. Bu benim sosyal hayatımda da malesef bir sorun. Sosyal fobik'im, rahat davranan biri değilim. Bu demek değil ki hiç konuşamıyorum,derdimi anlatamıyorum. Bazı anlarda içimden bir ses "hadi yaparsın hadi" der ve ben mutlaka onu söylerim,konuşurum,yaparım o an zor bir hal alır ama. İkili diyalogları, göz temasını, telefon konuşmasını rahat yapamam kızarırım sesim titrer, sinirlendiğimde bir tartışmada falan kızarır,titrerim ve karşıdaki anlayacak diye düşündüğümde bu artar. İnsanlara çoğu zaman önyargılı yaklaşırım, bunu belli etmem fazla içimde tutarım. Arkadaş çevrem yok malesef. Seçici davranırım; bunu abarttığımı düşünüyorum, karşıdakine taviz vermek gibi algılıyorum,guardımı alıyorum ve bir adım atsam da daha sonra iki adım geri atıyorum. Ha kimi zaman adımlarım da karşılıksız kalmış olabilir. Benim özgürlüğümün kısıtlanacağını düşünüyorum,telefonum çalınca biraz huzursuzlanıyorum falan. Tabiki arkadaşlarım var; ama görüştüğüm, telefonlaştığım, gezdiğim bir çevrem yok. Şu metni kaç dakikadır yazıyorum, silip düzeltiyorum, imla kurallarına dikkat ediyorum, mükemmelliyetçiyim de. Özgüvenim eksik.

2. Biraz fazla düşünceli ve kafaya takan biriyim. Hastalarımı-ailelerini dinleyip eve gittiğimde kafamı kurcalayan,beni huzursuz eden sorunlar olur mu? Evet, olur. Şuanki psikolojim çerçevesinde cevabım net. Zamanla umursamamayı,kafaya takmamayı öğrenmem lazım. Bunu sorumsuzluk anlamında söylemiyorum tabi. Zamanla aşılabilir olarak görüyorum. Bunun benim mesleğimi rahat icra etmemde önümde ne kadar ve nereye kadar bir engel oluşturacağını bilemiyorum.

3.Çocuk psikiyatrisinde okumak, psikolojik kitaplarla haşır neşir olmak, içsel meselelere kafa yormak benim psikolojimi nasıl etkiler? Yoksa beynimin daha da karışmasına ve sorunlarımın derinleşmesine mi yol açar? Bu tabiki soyut bir soru ve yaşanmadan bilinmez; ama bir yanım kendimi daha iyi tanıyacağımı,sorunlarımın farkına varıp bir bir tamir edeceğimi söylerken; diğer yanım kendi sorunlarımı aşmadan başka insanlara nasıl faydalı olacağım? diyor. Belki de onları iyileştirirken ben de daha iyi olacağım.

4.Yaş ve çocuk faktörü. Ömrümüz yeterse inş. 50-60 lı yaşlarda da bu mesleği yapacağız. O dönemde çocuklarla uğraşmak, onların sorunlarıyla ilgilenmek nasıl olur? Bıktığım,usandığım olur mu? Sonuçta sabır isteyen bir bölüm. Anne-babaların gözünde çocuğun değerini tartışmaya gerek yok. Ailelerle yaşayacağım diyaloglar, onların tavrı zaman zaman anlaşmazlıklar,tartışmalar (illa ki olacaktır) beni mesleğimden çok soğutur mu? Keşke seçmeseydim dedirtir mi? Yine kronik gelen hastalarım beni mutsuz eder mi? Of,gene mi der miyim?

Kafamı kurcalayan meseleler üç aşağı beş yukarı böyle.

Ben illaki sorunlarımı aşmaya çabalayacağım, aşabileceğimi düşünüyor ve karamsar bakmıyorum hiçbir zaman. Yaşama sevincim hep var,sevdiğim ilgi duyduğum çok fazla şey var. Sorunların farkında olmak,görmek,kabullenmek bence önemli bir adım. Sorunsuz insan zaten yoktur ki. Daha önce kendi çabamla, bazı mental takıntılarımı aşmayı başardım ve sorunlarımı çözdüm çok şükür. Başta korksam da bu düşüncelerden, sonra bir şekilde umursamamaya ve korkmadan yüzleşmeye başladım ve yendim. Mutluluğu elde etmek konusundaki engelleri bir şekilde aşmak zorundayım zaten,bunu kendime borçluyum,bunu seçeceğim branştan bağımsız olarak yapmalıyım. Sebepleri ve çözümleri masaya yatırıp uygulamaya koymalıyım. İşin içinden çıkamazsam psikolojik destek almaya da sıcak bakıyorum.

Vaktim kısıtlı ve geleceğimi planlamak zorundayım, çok faktörlü bir durum. Diğer branşlar da saygın ve çok tercih ediliyorlar.
    Sizce ben, çocuk psikiyatristi olmalı mıyım? Neden?

Görüşlerinize açığım ve alabileceğimi almak istiyorum. Uzun ama güzel bir yazı olmuş

hocam hayrlı olsun.adli vakaları kaldırabılecek mısınız? küçük çocuklara taciz,tecavuz vs...bir hekım arkadasım ıstıfa ettı.mikrobiyolojı yazdı. gayet mutlu. temel bılımlerı yazmanız yararınıza olur diye dusunuyorum.
    beni ancak bir benzerim öldürebilir..

Karar Dönemi

teşekkürler, arkadaşınız nereden istifa etti acaba? Doğru,adli vakalar bu işin zorlu yanlarından biri. Ben yazdığım 3 bölüm dışında düşünmüyorum ve klinikte hasta görmek istiyorum.

samsun crs den istifalı.derma tavsiye ederım size. çünkü ftr hastalarından remisyon sağlamak çok zor. sıkıcı olabilir. cildiye daha rahat teorık yuku fazla olmasına rağmen. lakin vakaları rahat. en sıkıntılı anaflaktik şok. hakkınızda hayırlısı olsun hocam.selametle..
    beni ancak bir benzerim öldürebilir..

Karar Dönemi

teşekkür ederim, çok sağolun.

Karar Dönemi Recep - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Kıbrıs

Ben de mükemmelliyetçiyim. Psikologluk ya psikiyatristlik, özverinin oluk oluk akması gereken ilim veya yöntemlerden. Tıpkı, mühendislik gibi. Sizden, daha bayağı şeylerle uğraşmanı arzularım; bir enkâz görmek istiyorsanız, insanın tinin dinamiklerine özveri ile yaklaşan birininkine değil, bir psikiyatrın çocuğuna bakın.

Dördüncü sorunuz için, çocukları "birey" olarak görürüz ise bence asla sıkılmayız.

En iyi tahmini yürütün; yüzde elli ihtimal var ise, uğraşmayın derim korktuğunuz ile ilgili olandan.

Size kendi düşüncem şunu da belirteyim: Çocuk ve ergen zihni ile alakadar tek bir (kusursuz) saygı duyabildiğim kaynağa ulaşamadım.

Karar Dönemi

katkıların devamını bekliyorum, yorum yazabilirsiniz.

Yer
    Kıbrıs

Exclamation Bilimsel Kitap Önerisi

katkıların devamını bekliyorum, yorum yazabilirsiniz.
    Sevgili Ronaldo, bu kitap sizin için bir ana kitaptır. Şayet çocuk ruh sağlığı okuyacaksanız. Kitap ile edinebileceğiniz başarımı anlatmak ile bitiremem... Söz veriyorum! Ki kitabı okumanızın ardından kesin karar kılacaksınız.

Karar Dönemi

Recep bey teşekkürler, sizin meslek/branş neydi?

Yer
    Kıbrıs

Arrow

Alıntı ronaldo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Recep bey teşekkürler, sizin meslek/branş neydi?
    Niteliksiz çalışan. İsterseniz konunuz ile ilgili yazışırız.