10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: "Vicdan"

Banned

Question "Vicdan"

Kişiyi kendi davranışları hakkında bir yargıda bulunmaya iten, kişinin kendi ahlak değerleri üzerine dolaysız ve kendiliğinden yargılama yapmasını sağlayan güç.

"Tüm insanlar dünyaya, kafa ve yüreklerinde bir iç mahkeme ile gelirler. Bunun adına "vicdan" denir."

Ben masum oldukça insanlar bana istedikleri kadar haksızlık etsinler. Bunun hiçbir önemi yok. Vicdanım

önün-de kendi davranışlarımı yargıladığım kürsüdür.Bu vicdan huzur içindedir.Hiçbir şey yapmayınız.

Yapacak olursanız beni güç durumda bırakmış olursunuz ancak...

dreamer8
    Guest

İşte bu bombacıların, teröristlerin, futbol holiganlarının, emekli ayşe teyzeyi yerde sürükleyip maaşını alanların, çocuğunu döven-terkedenlerin, Esed gibi zalimlerin vicdanı yok.

Banned

Alıntı dreamer8 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İşte bu bombacıların, teröristlerin, futbol holiganlarının, emekli ayşe teyzeyi yerde sürükleyip maaşını alanların, çocuğunu döven-terkedenlerin, Esed gibi zalimlerin vicdanı yok.
    ben bu kişilere kısaca "Kara Vicdanlı" derim

yatacak yerleri yok bunların yok.

Banned

Allah hangi ruhların kurtuluşa ereceğini hangilerinin ise sonsuza dek lanetleneceğini önceden belirlemişmidir acaba diye düşünmeden edemedim şimdi?

dreamer8
    Guest

Alıntı Abraxas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Allah hangi ruhların kurtuluşa ereceğini hangilerinin ise sonsuza dek lanetleneceğini önceden belirlemişmidir acaba diye düşünmeden edemedim şimdi?
    Kader mevzuuna girer bu konu. Kaldırımda yürürken sana araba çarpmasını engelleyemezsin, çünkü tmamaen senin kontrolün dışında, ama bir emekliyi soymayı, binlerce masumun üzerine bombalar yağdırmayı engelleyebilirsin. Yani insan pek çok hatasını özgür iradesiyle yapar. Kişinin yapacağı hatalar Allah tarafından ezelde bilinir ama kişi bu hataları hür iradesiyle yapar, bu sebepten "nasıl olsa kaderinde bu hatayı yapmak varmış" diyemeyiz, kişi sorumludur. "Yaradan, madem kulun bu hataları yapacağını önceden biliyor, o halde neden bunları yapmasına müsade ediyor?" sorusu oldukça saçma ve insansı bir basitliktedir. Sen şu an kendini camdan atmak istesen, Yaradan, yerçekimini devre dışı bırakıp senin iradeni gerçekleştirmeni engelleyecek mi? Hayır. Sınav esnasında soruyu yanlış cevapladığını gören öğretmen, burayı yanlış yapmışsın demek zorunda mı? Hayır. Yoksa imtihanın anlamı olmazdı.
    Konu dreamer8 tarafından (27-10-2015 Saat 10:35 AM ) değiştirilmiştir.

Banned

Alıntı dreamer8 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kader mevzuuna girer bu konu. Kaldırımda yürürken sana araba çarpmasını engelleyemezsin, çünkü tmamaen senin kontrolün dışında, ama bir emekliyi soymayı, binlerce masumun üzerine bombalar yağdırmayı engelleyebilirsin. Yani insan pek çok hatasını özgür iradesiyle yapar. Kişinin yapacağı hatalar Allah tarafından ezelde bilinir ama kişi bu hataları hür iradesiyle yapar, bu sebepten "nasıl olsa kaderinde bu hatayı yapmak varmış" diyemeyiz, kişi sorumludur. "Yaradan, madem kulun bu hataları yapacağını önceden biliyor, o halde neden bunları yapmasına müsade ediyor?" sorusu oldukça saçma ve insansı bir basitliktedir. Sen şu an kendini camdan atmak istesen, Yaradan, yerçekimini devre dışı bırakıp senin iradeni gerçekleştirmeni engelleyecek mi? Hayır. Sınav esnasında soruyu yanlış cevapladığını gören öğretmen, burayı yanlış yapmışsın demek zorunda mı? Hayır. Yoksa imtihanın anlamı olmazdı.
    evet hocam çok dogru haklısın..

Karar Dönemi

Güzel söyledin!

Banned

sonsuza dek lanetlenmek mümkün değildir. kişi vicdansızlığı deneyimlemek için bir kontrat yapmış olarak dünyaya gelmiş olabilir. ruh madde üzerinden deneyimi algılar ve görev tamamlanmış olur.

Moderatör SeLf_ConTRoL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    united kingdom

Alıntı petik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sonsuza dek lanetlenmek mümkün değildir. kişi vicdansızlığı deneyimlemek için bir kontrat yapmış olarak dünyaya gelmiş olabilir. ruh madde üzerinden deneyimi algılar ve görev tamamlanmış olur.
    Eğer ismini gormeseydim bu mesajı recep yazmış derdim hahha.
    Elif gibi yalnızım,

Ne esrem var, ne ötrem.

Ne beni durduran bir cezmim

Ne de bana ben katan bir şeddem var.

Ne elimi tutan bir harf

Ne anlam katan bir harekem…

Kalakaldım sayfalar ortasında.

İşte ben gibi, sen gibi…

Bir okuyan bekledim,

Bir hıfzeden belki…

Gölgesini istedim bir dostun med gibi…

Sızım Elif sızısı…

Banned

komik olan nedir* yoksa ciddi konulara gülmek için mi yaşıyorsun?