5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: aşağılık kompleksi/çekingenlik/utangaçlık

Karar Dönemi

Standart aşağılık kompleksi/çekingenlik/utangaçlık

Merhaba arkadaşlar ben aşağılık kompleksi yaşamaktayım.Nedeninini bilmiyorum kalabalık ortama girince insan içine girince bir yemekte oturunca inanılmaz kendimi kasıyorum ve terlemeye başlıyorum..Hiç kız arkadaşım olmadı bu utangaçlık/anksiyete yüzünden kimseyle konuşamıyorum..Kızlar ne istediğini bilen erkeklerle takılıyor..Lütfen bana yardımcı olun.Çok çaresizim..Bir iştede çalışamıyorum yaşım 26..Bana sürekli askerlik/okul ile ilgili laf sokuyolar ne olacak halin gibilerinden birde bende başka şeylerde var buraya yazıyım örneğin kendime bir saat alıyorum hevesle ama takmıyorum/sonra bir cüzdan alıyorum yanımda taşımıyorum/bir film/dizi/belgesel indiriyorum sıkılıyorum bırakıyorum./Bu sorunlarıma yıllardır çare bulamadım..Herşeyden soğudum herşeyden bıktım üstüstüne üstlük hiçbirşey yolunda gitmiyor.Dizi film izlemek istesemde izleyemiyorum kitaplar aldım örneğin okuyup bıraktım 10 sayfa

Banned

Aşağılık komlexleri, sorunlar temelden gelir.Ne iş yapıyorsunuz? Ailende otoriter herşeyine karışan bir anne baba var mıydı? lise ilk okul yıllarında beğenmediğin ve dalga geçildiğin bir yönün var mı?

Karar Dönemi

Alıntı öyle yani Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aşağılık komlexleri, sorunlar temelden gelir.Ne iş yapıyorsunuz? Ailende otoriter herşeyine karışan bir anne baba var mıydı? lise ilk okul yıllarında beğenmediğin ve dalga geçildiğin bir yönün var mı?
    ilkokulda/lisede annem beni bir yere bırakmazdı herşeyime karışırdı yediğim kekten içtiğim kolaya üstüme başıma kadar annem ve anneannem 18 yaşıma kadar beni bir yere bırakmadı her yere yanımda gelirdi..işim yok işe giremiyorum bir işte de çalışmadım iş deneyimimi sıfır kendime güvenmiyorum yada güvenemiyorum

Banned

Otur annenin karşısına al senin eserin, şimdi beni bir işe sok ve bu enkazı düzelt diyeceksin. Siz bir işe başlamanız gerek, aksi durumda çok daha büyük sorunlar olabilir.Özgüven eksikliği büyüyen bir şey üstüne gidersen çözülür.Ailenin desteği ile bir işe girin.

Karar Dönemi

Ben de
    öyle yani
    nickli üye gibi düşünüyorum, belli ki çocukluktan gelen birşey bu ve annenizin katkısı da büyükmüş. Annenize onun suçu olduğunu sebepler ve sonuçlar şeklinde anlatmalısınız. Anneniz suçunu kabul ederse bu durumu düzeltmek için uğraşacaktır, ama asıl uğraşması gereken sizsiniz.

Anneniz suçunu kabul etmezse onu terk etmenizi öneririm, size ulaşamasın artık. Veya onu başka türlü cezalandırın, yani işlerinizi çocukluktaki gibi yine ona yaptırın. Mesela ayakkabılarınızın bağcıklarını ona bağlatın veya bir yere gideceğinizde onu da yanınızda çağırın. Gerekçeniz de "siz bana küçükken böyle öğrettiniz" İlk aşamada çalışma saatleri normalden daha fazla olmayan ve insanlarla iletişim kurmayı gerektirmeyen bir iş bulup paranızı kazanmaya başlayın ve bu şekilde yaşamınızı sürdürürken asıl önemli olan şeyi, kişisel gelişim çalışmalarınızı da mesai saatleri dışında yapın. Buna vaktinizin kalması lazım.

Kendini kodlamaya en başından başlamak lazım, direk gidipte sevgili arayamazsın. Önce güzel giyinmek, düzgün yürümek ve yolda birine rahatlıkla adres sormak gibi konulara çalışmak lazım. Güzel giyinmek için kendine değer veriyor olman gerekir, kendini bir türlü değerli hissedemediğin için de yeni aldığın güzel aksesuarları kullanmıyorsun.

Şunu da unutma, kimse bir işe yaramak zorunda değil, yani herhangi bir meslekte iyi olmaya gerek yok. Veya bir okuldan mezun olmaya da gerek yok. Hiç vasıfsız bile olmak kötü bişey değil. Çünkü o şeylerin hepsi insanların sonradan çıkarttığı şeyler, doğada olmayan şeyler.

Doğayı iyi tanımak büyük bir konudur. Mesela aslanları düşünelim, besin zincirinin en üstündeler ama hiçbişey üretmezler, hiçbir işe yaramazlar. Anlıyorsun değil mi, s**tiğimin aslanları hiçbir işe yaramadıkları halde kendilerini mükemmel hissediyorlar, değerli hissediyorlar.

Şimdi de eşşekleri düşünelim, bütün ağır işleri yapıyorlar, köle gibi çalışıyorlar ve karşılığında dayak yiyyorlar. Bir iş yapmak, kendini ne gibi biri hissetmene etki etmemeli anladın mı? Bunu daha fazla düşün ve iyice anla.

Sadece bazı şeyleri yapabilmek için para lazım, o parayı kazanabilmek için çalış, hiçbir patronun (aslanın) seni çok çalıştırıp mesai paranı vermemesine (seni eşşek yapmasına) izin verme.

Bu algıyı değiştirdiğinde eminim kendini daha değerli hissedeceksin, kendini fiziksel ve zihinsel olarak eş zamanlı geliştir. Hem vücut ve dış görünüş olarak, hem de düşünce yapısı olarak.

Daha yapman gereken çok şey var, bunlar sadece çok basit bir başlangıç kısmıydı. Bütün bunları yaparsan eğer, devamında da yetenekli olduğun konuları keşfetmek için bol bol yeni şeyler denemelisin. Hobi edinmek, yabancı dil kurslarına gitmek.. Eğer bişeyi gerçekten yapmak istersen, mutlaka yaparsın, yapamamak istersen de yapamazsın. Artık yapabilmek istemelisin...