öncelikle tüm islam aleminin bayramın mübarek olsun. Allah tekrarını hepimize nasip eder inşallah. bu gün kendi çapımda bir şeyler yazayım dedim. eski bayramları hatırlıyorum da ayrı bir tadı ve sıcaklığı vardı.fazla imkan yoktu belki ama mutluyduk. bayram namazından sonra halka oluşturur,birbirimizin bayramını tebrik ederdik. güzel de olurdu.zaten köyde herkes birbirini tanırdı. sonrasında mezarlara kur'an okur,ruhlarına hediye eylerdik. peşine sırayla evleri dolaşır,el öper dua alır ve tatlımızı yerdik peşine kurban ibadetimizi yerine getirmeye giderdik. ineği salavatlar söyleyerek çıkarır keseceğimiz yere getirirdik. sonrası malumunuz.. hemen bahçede çalı çırpıyla ateş yakar, bizlere bir kaç parça et verirlerdi. büyüklerimiz kavurma yapardı. herkes aynı tastan yer içerdik. güzel olurdu. son bir kaç senedir bayram namazını köyde kılmıyorum. eski tad yok çünkü. klişeleşmiş,içten olmayan(bir kısmı hala candan) 'bayramın mübarek olsun' u duymak istemiyorum. bu sene zaten çıkamadım. bilen bilir bacağımı kırdım .3 aydır evdeyim. evde tek başıma oturuyorum. yazan ,mesaj atan olursa cevap yazıyorum o kadar. böyle bayram olmamalı!! kurbanı kestim , bir kaç akraba ve komşu ziyareti yaptım.bir kaç kişiye et verdim. hoopp bayram bitti!. bu zihniyeti yanlış görüyorum. bayramlar daha candan kutlanmalı.birbirimizi daha sıkı kucaklayacağımız zamanlar olmalı bayramlar. yoksa kurban bayramı maalesef et bayramı olarak anılmaya devam edecek:/
tekrardan hepimizin bayramı mübarek olsun. selametle..