2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Çünkü anne olmak bunu gerektirir...

Karar Dönemi hüzünn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Çünkü anne olmak bunu gerektirir...

Size annemden bahsetmek istiyorum. Benim güzel annemden... 30 yaşındaydı babam öldüğünde, ben 6 yaşındaydım, abim 8 ve kızkardeşim 5 aylıktı. 30 yaşında genç bir kadın ve 3 küçük çocuğuyla tek başına. Annem evinin direğini kaybeden annem acının tarifsizini yaşayan annem kendini salmadı bırakmadı biz vardık çünkü güçlü olmalıydı yıkılma gibi bi lüksü yoktu onun. Bense her zaman olduğu gibi 6 yaşımda olmama rağmen acıya teslim ettim kendimi çok ağladım, gözyaşlarını bizden saklayan tek başına kalan annem için, içine kapanan duygularını göstermekten kaçınan abim için, babasının kokusunu bi kez bile içine çekemeyen ona sarılamayan bi kez bile ona baba diye seslenemeyen ve bunun nasıl bi his olduğunu asla tadamayacak olan kardeşim için ve kendim için ilk sevdiğim adamı babamı kaybettiğim için yani hepimiz için öyle ağladım ki anneme kaldı yine beni toparlamak annem acısını bağrına bastı, acı çeken evladına teselli oldu. Sadece bizi yatırdıktan sonra oturup ağlardı annem acısını o zaman dışa vururdu sessiz sessiz hıçkırırdı biz duymayalım diye. Nerden mi biliyorum uyuyo numarası yapardım sonra kalkar gizlice annemin olduğu odaya bakardım annem iyi mi diye sonra ağladığını görürdüm odama gider yatağıma girerdim ve ağlardım. O sıralar bi süre geceleri kalkıp hep baktım anneme kardeşlerime iyiler mi diye, nefes alıp veriyorlar mı diye korkardım ölürler diye ve nefes alıp verdiklerini gördüğümde rahatlayıp yatardım. Annem; insan bu kadar mı kendinden verir, bi kere olsun ben dediğini görmedim onun bi kere olsun egoistlik yaptığını görmedim. Babam ölmeden bi süre önce şuan yaşadığımız eve taşınmıştık, kendi evimize. Allah babamdan razı olsun, ya evimiz olmasaydı annem ne yapardı? Ve maaş bağlanmıştı babama neyse ki şuanın asgari ücreti neyse o zamanın asgari ücreti kadar. Böylece annem çalışmak zorunda kalmadı o parayı bize yetirdi, şunu belirtmeliyim ki Allah'a şükür yokluk görmedim ben, çok zor şartlar altında büyümedim, kanaatkar bi şekilde büyüdüm, herşeyim oldu zamanla, kardeşlerimin de öyle, annem ailemizin ekonomisinde çok başarılıydı. Kendi zevki yoktu ama varsa yoksa bize harcardı. Bizim eksiğimiz olmaması için öyle özveriliydi ki, benim herşeyim var derdi kendine almazdı hala öyle, benim ve kız kardeşimin bi sürü kıyafetimiz olduğu halde yeri gelir yok deriz yakınırız bi kıyafet beğenir dayanamaz alırız ama annem yine benim herşeyim var der, senelerdir giydiği etekleri vardır onun, gömlekleri. Yanlış anlamayın annem kılığına özen gösterir asla paçoz eski püskü giyinmez, sade giyinir fakat kıyafetlerini düzgün kullanır bu yüzden hala yeni gibiler. Her neyse geçen seneydi sanırım anneme ona ayakkabı alacağımı söyledim beraber gidip alalım dedim her zaman ki gibi yok kızım benim ihtiyacım yok kendi ihtiyacın için harca paranı, anne dedim sen gelsen de gelmesen de ben niyet ettim alıcam, gel sen beğen sonra benim aldığımı beğenmezsin. Annem kolay beğenmez. Geldi ve ayakkabı aldık ona. Kendimi çok iyi hissettim çünkü annem mutlu olmuştu. O ayakkabıyı bi süre her zaman giymedi özel günlerde düğünde bayramda giyerim dedi sorduğumda, giy anne dedim yine alırız Okuma yazması yok annemin, 3 küçük çocukla tek başına kalan ve okuması yazması olmayan bi anne, hastaneye götürecek çocuklarını alışveriş yapacak faturalar kısacası birçok şey okumaktan geçiyor. Neyse ki abim çat pat da olsa okuma yazmayı sökmüştü ilk olarak abim onun okuyan yanıydı. Hiç unutmam annem dışardan eve geldiğinde bazen ağlardı, bu ağlamalar tek başına alışverişe gittiğinde olurdu, birşeyin fiyatını sorardı satıcı dangalağı yazıyo okusana diye yanıt verince annemi damardan vururdu çok zoruna giderdi çok yok derdi. Eve gelince de ağlardı. Öyle çok kızardım ki öyle insanlara hala kızıyorum gerizekalı alt tarafı bi kelime söyleyeceksin bu kadar mı zor beyinsiz belki okuması yazması yok biraz sağduyulu olsana! Annem bütün zorluklara rağmen asla bizi başkasına muhtaç bırakmadı, açtı kucağını ve üçümüze kol kanat getirdi her zaman, sığınağımız oldu, asla yoruldum demedi, gücüm kalmadı demedi o bizim yanımızda hep dimdik durdu. Bi kez olsun başkasıyla evlenmeye yeltenmedi, o düşünce bile oluşmadı zihninde asla biliyorum. Dedim ya o kendini bize adadı hayatını bize verdi bizim iyi yaşamamız mutlu olmamız onun için sadece önemli olan buydu. O bizimle yaşadı biz mutlu olduğumuzda mutlu oldu üzüldüğümüzde bizden çok üzüldü ve her zaman endişelendi bizim için. 26 yaşındayım şimdi annem hala endişelenir benim için, bi öğün yemesem dert olur ona, eve geç gelsem pencerede bulurum onu, yapamadığım ne varsa o benim için yapar. O benim acil çıkış kapım, o beni herşeyimle seven en çok seven insan. O benim herşeyim. Böyle bi annem olduğu için çok şanslıyım. Bakın haketmiyorum ben onu gerçekten ben onun gibi mükemmel diilim ama o beni kusurlarımla seviyor yargılamıyor. Annem anne kelimesini hakkıyla taşıyan bi anne. Allah onu başımızdan eksik etmesin...
    kamera stop! yalnızlığıma kapalı gişeyim..

Karar Dönemi

Çok etkileyici bir yazı olmuş, umarım anneniz hala iyidir.