4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: yüzme sorunu

Standart yüzme sorunu

Merhaba,benim çok tuhaf bir sorunum var..yüzmek istediğim halde,belime kadar gelen suda kendimi suya bırakamıyorum,yani suyun içinde ayaklarımı kaldırıp serbest bırakamıyorum -ki biliyorum o kadarcık suda boğulmam ama beni engelleyen birşey var...bilinç altı diye düşündüm ve sanırım bir psikanalistle görüşmem gerek bu sorunu..acaba devlet hastanelerinde böyle bir uzman yardımı almam mümkünmü,teşekkürler...[/SIZE]

Cahillik Dönemi elmaelma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sanırım beynin sana diyor ki "Bak yüzme bilmiyorsun, kendi başına bu işe girişirsen boğulur gidersin. En iyisi ben seni engelleyeyim."

Bir yüzme kursuna git ve öğren yüzmeyi. Bilinç altın yüzme bildiğin için birşey olmayacağından kendini rahatça serbest bırakmana izin verecektir.

Diyorsanki sırf korkumu yeneyim. Derin nefes al, tut nefesini 10-15 sn serbest bırak kendini. Tekrar nefes al bir daha bir daha..
    HAYALPEREST

dreamer8
    Guest

Ben yüzme kurslarına gitmeme rağmen yüzme öğrenemedim ve sonunda pes ettim. Belime kadar suda yüzerim, ayak yere değeceği için sıkıntı yok ama omuz hizamı asla geçmem. İçgüdüsel olarak bedenin kendini korumaya alıyor. Sadece, senin tehlike uyarı eşiğin biraz daha düşük. Ne bir doktora gitmeye luzum var, ne bir doktor bu durumu ciddiye alıp sorun olarak değerlendirir, ne de üzerinde düşünülecek birşey. Sadece yüzmeyi öğrenir ya da öğrenemezsin. Ya da suya hiç girmez veya beline kadar girer, veya omzuna kadar girersin ve yüzemiyorsan da ayaklarını hiç topraktan kaldırmadan serinleme amaçlı takılırsın.

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı dreamer8 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben yüzme kurslarına gitmeme rağmen yüzme öğrenemedim ve sonunda pes ettim. Belime kadar suda yüzerim, ayak yere değeceği için sıkıntı yok ama omuz hizamı asla geçmem. İçgüdüsel olarak bedenin kendini korumaya alıyor. Sadece, senin tehlike uyarı eşiğin biraz daha düşük. Ne bir doktora gitmeye luzum var, ne bir doktor bu durumu ciddiye alıp sorun olarak değerlendirir, ne de üzerinde düşünülecek birşey. Sadece yüzmeyi öğrenir ya da öğrenemezsin. Ya da suya hiç girmez veya beline kadar girer, veya omzuna kadar girersin ve yüzemiyorsan da ayaklarını hiç topraktan kaldırmadan serinleme amaçlı takılırsın.
    Alıntı hopelesslover Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,benim çok tuhaf bir sorunum var..yüzmek istediğim halde,belime kadar gelen suda kendimi suya bırakamıyorum,yani suyun içinde ayaklarımı kaldırıp serbest bırakamıyorum -ki biliyorum o kadarcık suda boğulmam ama beni engelleyen birşey var...bilinç altı diye düşündüm ve sanırım bir psikanalistle görüşmem gerek bu sorunu..acaba devlet hastanelerinde böyle bir uzman yardımı almam mümkünmü,teşekkürler...[/SIZE]
    Her ikinize de tavsiyem şu ,oncelikle asla denizden kormkmayın ne kadar suya batmak istesenizd e kolay kolay batamazsınız hele hele derin suda batma gibi bir imkanınız yok ,ancak bir çok kişi panik içerisinde çırpındığından doğal olarak suya batar oysa hiç bir şey yapmadan suya yatar gibi uzansanız ve kendinizi bıraksanız ilk anda başınız ve vücudunuzun bir kısmı biraz suya batıp tekrar yukarı çıkar .

Ne yaparsanız yapın o durumda suya batamazsınız ,bunu sıg bir yerde hatta hatta 30-40 santimlik suda deneyin ama su biraz daha derin olursa kaldırma kuvveti daha fazla olacağı için daha kolay tecrübe edersiniz .

Bundan sonra ister belinize bir simit geçirin ,isterse deniz yatağı üzerine uzanarak yavaş yavaş kulaç atmasını ve ayaklarınızı hareket ettirmesini öğrenin .Bunlara iyice alıştıktan sonra yavaş simit veya yatağın kademe kademe havalarını indirerek defalarca tekrarlayın ,en sonunda öyle bir alışkanlık edineceksiniz ki bir bakmışsınız yüzüyorsunuz .

Biraz sabır ve azimle kısa zaman da yüzmeye başlarsınız ,bu aşamadan sonra isterseniz ayagınıza uygun bir palet alıp onla sırt ustu yüzmeye alışın bu çok çok daha kolay bir yöntem ve kolay kolay suya batmazsınız .Öyle ki paletle oldukça uzun mesafelere yüzmeniz mumkun .
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN