3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Akut psikotik bozuklukla yaşamak

Karar Dönemi

Standart Akut psikotik bozuklukla yaşamak

Herkese merhaba.

Siteye yeni üye oldum.Tecrübelerimi paylaşıp başka arkadaşların görüşünü almak için güzel bir ortam.

Her ne kadar antipsikotik ilaç Abilify'ın 15mg ını kullansam da benim sorunum şizofreni değil.En azından doktorlar yıllardır bu teşhisi koymadılar.Son derece tecrübeli ve beni uzun zaman önce tekrar hayata döndüren doktor diyebileceğim Prof.Dr. Arif Verimli'nin 2007 yılında bana koyduğu teşhis akut psikotik bozukluktu.

Problemlerim 1999 yılında,16 yaşındayken din ve metafizikle ilgili konuları düşünürken başladı.Çok fazla bu konularda okudum ve irdeledim.Sonunda bilimsel sınırı aştım ve aklıma 'ya hayat tamamen bir aldatmacaysa,bizi uzaylılar yarattıysa,bizi bir yerden kontrol edip izliyorlarsa' gibi şeyleri aralıksız düşünmeye başladım.Bütün hayatım altüst oldu.Yoğun öğrencilik yıllarımda test çözmek ve okumaktan bulduğum her boş vaktimde bu tür şeyleri düşünüp kendi kendime işin içinden çıkmaya çalışıyordum.Bu böyle sürdü gitti ve ben YILLARCA BUNUN FELSEFİ BİR PROBLEM OLMADIĞINI,BENDEKİ BİR PSİKOLOJİK SORUNA DÖNÜŞTÜĞÜNÜ ANLAMADIM.

Günlük hayatıma etki edecek derecede ilk problemlerimiyse 2004 yılında,yani ilk düşüncelerden tam 5 yıl sonra yaşamaya başladım.Artık sadece tarih kitaplarında veya haberlerde geçen olaylardan değil sokakta gördüğüm insanların gerçekliğinden bile şüphe etmeye başlamıştım.İlk defa psikatriste o yıl gittim ve aklımda kaldığı kadarıyla Zanax gibi hafif bir ilaç kullandım.Bir iki ay içinde zihnimdeki baskı biraz hafifledi.

2005 yılında bendn daha ciddi durumda ama aynı tip sıkıntıları çeken abim,2 yıldır ilaç tedavisi görmekteyken intihar etti.Bunun ardından ailem adına dik durmam gereken günler geçirdim ve bendeki problemleri arka plana ittim.Günün birinde patlayacaklarını bilmiyordum.

Üniversiteden mezun olup askere gitme hzırlıkları yaparken,abimin vefatının üzerinden henüz 1 yıl geçmemişken , yine hayatın gerçkliğine karşı çok sıkıntılı düşüncelerim olmaya başladı.Bir türlü karşı koyamadım ve her geçen gün daha kötüye gittim.

İlk 3 ay Risperdal kullandım.Dozajını hatırlayamıyorum ama 3.ayda iğneye geçecek kadar arttırdık.Balıklı Rum Hastanesi'ne yattım ve 2 hafta orada kaldım.Bu arada raporlu olarak askerliğim bir dahaki celbe kaldı.Hastanede elektron tedavisi bile uygulandı.O günleri çok iyi hatırlayamıyorum,hafızamda sanki o günler silindi, bunun dışında bir fayda gördüğümü söyleyemeyeceğim.

Risperdalin titreme,uyku hali ve bazen konuşmama bile engel olacak şekilde kasları etkilemesi gibi yan etkileri oldu.Herkeste farklı sonuç verir tabii ama bende zerre kadar bir ilerleme olmadı.Aylarca çırpındım durdum, biri beni bu dünyadan çıkarsın diye.Bu arada askerlik dönemim tekrar geldi ve artık o kadar umutsuzdum ki ölmek istiyordum ama abim gibi intihar ederek değil.En azından bu şekilde bilinmesin istiyordum.Yedek subay gönüllü komando olarak seçildim.Terör olayları o günlerde de artıştaydı ve ben şehit olup kurtulmak istiyordum, ne biçim bir işin içindeydim siz düşünün.

Durumumdan ötürü komando olarak alınmayıp piyade okuluna yollandım.Orada da durumum iyi bulunmadı ki 2 defa hava değişimi sonucunda çürük raporu alarak orduyla ilişkim kesildi.

Bu arada hava değişimlerimden birinde ilk defa Dr.Arif Verimli'ye gittim ve onun da daha önce gittiğim doktorlar gibi işe yaramaz ilaçlar vereceğini düşündüm. O gün bana 15 mg Abilify ve 20 mg Cipralex verdi.
    Askerlikten çürük aldım ama bu ilaçlara başladıktan 4-5 ay sonra hayata geri dönmeye başladım.Ona gitmeseydim muhtemelen şizofreniye doğru bir gidiş olacaktı diye düşünürüm hep.

İlaçları 2007den 2014 e kadar kullandım ve en son 2,5 mgda bıraktım.Açıkçası hayata tutundum ama meraklı olduğum tarihi olayların ya da astronomideki uzak gök cisimleri gibi şeylerin varlığından hep şüphe ettim.Bunu da zamanla çözerim yine gibi bir hataya düştüm bu defa yine.Bu arada maalesef İLAÇLARI BIRAKTIKTAN TAM BİR YIL SONRA AYNI DÜŞÜNCLER GERİ GELDİ.Önce bulunduğum Antalya'da bir doktora gittim.Baktım ki değişik ilaçlarla yine denek tavşanına döneceğim,uçağa atlayıp tuttum İstanbul'da Arif Hoca'nın yolunu.2 aydır yine 15 mg Abilify,20 mg Cipralex'deyim.Bir an önce eski halime dönmek istiyorum.Mümkünse 1999'dan önceki zihin sağlığıma.

Herkese sabır diliyorum.

Cahillik Dönemi elmaelma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Umarım dönersiniz, zor şeyler yaşamışsınız okurken açıkca üzüldüm, geçmiş olsun.
    HAYALPEREST

dreamer8
    Guest

Yazı uzadıkça okunabilirliğinin azaldığına dair tipik bir örnek niteliğinde adeta. Ya da yaz tatili nedeniyle forum daha mı az tıklanıyor ne...son iki cümleni okudum dostum. Umarım 15 sene önceki zihin sağlığına yeniden kavuşursun. Yaşam bitmeden dert bitmez.