9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Kadına Yönelik Şiddet Suçtur

Banned

Standart Kadına Yönelik Şiddet Suçtur

Kadına yönelik şiddet en yaygın ve sık olarak gözlenen, kadının insan haklarına ihlallerinden biridir. Kadına yönelik şiddet sadece fiziki anlamda olmaz. Kadın fiziki anlamda olduğu gibi duygusal, cinsel, ekonomik ve toplumsal ilişkilerinin kısıtlanması yönlerinden de şiddete maruz kalabilmektedir.
    Ülkemizde yapılan araştırmalar sonucunda şöyle bir istatistikten söz etmek mümkündür.

• Şiddete maruz kalan kadınların %90’ı kocalarının kendilerine psikolojik şiddet uygulayarak bağırdıklarını, hakaret ettiklerini, aşağıladıklarını, küfür ettiklerini;
    • %40’ı kocalarının kendilerine fiziksel şiddet uygulayarak tokat, tekme, dayak, bıçak veya silahla saldırdıklarını;
    • %10’u kocalarının kendilerini istemedikleri halde cinsel birleşmeye zorladıklarını belirtmişlerdir.

Peki kadına yönelik şiddet bir ilişkide ne zaman başlar.?

Kadın ilk şiddetle daha çok evliliğinin ilk yıllarında karşılaşır. Genellikle bu durum kadında aşırı bir şok etkisi yapmasının yanı sıra kadın tarafından affedilir olması daha sık gözlenen bir durumdur. Bu yaşanan olay ve bunun beraberinde getirmiş olduğu fiziksel ve duygusal incinmeler “geçiçi” olarak nitelendirilir. Artık şiddetin tekrarlanmayacağı düşüncesine kapılan kadın ise kendini farklı alanlara yönelterek bu olayın vermiş olduğu duygusal buhrandan kurtulma yoluna gider. Fakat şiddet kadının beklentilerinin aksine gün geçtikçe artar.
    Kadın ise her şiddetin ardından gelen balayı dönemlerini gerçek dışı beklentilere kapılarak, mucizevi iyileşmeleri hayal ederek geçirir.

Bunun sonucu olarak şiddete maruz kalan kadının;

• Çevreye şiddet tepkileri vermesi (çocukları, arkadaşları vb.)
    • Sosyal yaşamdan uzaklaşması
    • İçe kapanık bir hale gelmesi
    • Depresyona girmesi
    • Öz güveninin yitirilmesi
    • Endişe ve korku hallerinin başlaması
    • Madde kullanımına yönelmesi (sigara, alkol, uyuşturucu vb.)
    • İntihar düşüncelerinin oluşması
    ortaya çıkması sık rastlanılan sorunların bazıları olarak araştırmalar sonucunda elde edilmiştir.

Ülkemizde son yıllarda kadına yönelik şiddeti engellemek ve kadınları bu konuda bilinçlendirmek için Başbakanlık bünyesinde kurulmuş olan “Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü”nce (www.ksgm.gov.tr) çeşitli çalışmalar ve yasal düzenlemeler yapılmış ve kadına yönelik şiddet “suç” kabul edilmiştir.
    Şiddete maruz kalan kadınları korumak ve ilk yardımı götürmek amacıyla ALO 183 Aile, Kadın, Çocuk ve Özürlü Danışma hattı kurulmuştur.
    Yine aynı zamanda şiddete maruz kalan kadınların direk olarak başvuracakları ve kendilerini hem sığınma hem de koruma altına alabilecekleri birtakım yerler daha da aktif hale getirilmiştir. Bu yerler;
    • Adli kurumlar
    • Sağlık kuruluşları
    • Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumları
    • Barolar
    • Belediyeler
    • Sivil Toplum Kuruluşları
    • Kolluk kuvvetleri (jandarma, polis)

Şiddete uğrayan kadın bu kurum ve kuruluşlara direk olarak giderek yetkililerden yardım talebinde bulunabilmektedirler.

Unutmayınız ki sevgi şiddetle değil, paylaştıkça çoğalır… Sağlıklı, mutlu ve huzur dolu bir hayat geçirmeniz dileklerimle.

Çıraklık Dönemi Dvrmchrkt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Acı bir şey söyleyeyim. Kadında güç olsa, kadında aynısını yapardı.

Maalesef, elinde güç olan, bunu şiddetle çözmeye kalkıyor.
    Büyük aşklar ya sonsuzdur, ya da O’nsuz!.

Banned

Büyük balığın küçük balığa onunda daha huzurlu yaşaması için şans verdiği bir dünya eminim ki daha güzel ve huzurlu olurdu. Güçlü olan gücünü ilişkilerde bir sorun çözme mekanizması olarak kullanmamalı. İlişkilerdeki sorun çözme yöntemi iletişim ve empatiden geçer. saygılar

Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı Dvrmchrkt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Acı bir şey söyleyeyim. Kadında güç olsa, kadında aynısını yapardı.

Maalesef, elinde güç olan, bunu şiddetle çözmeye kalkıyor.
    Paylaşım için çok teşekkürler .

Arkadaşıma aynen katılıyorum ,ne yazık ki toplumda kadından şiddet gören erkek sayısı azımsanmayacak oranda ancak toplumun alay konusu olma korkusu ile bunu açığa vurmamaktalar .

Arkadaşımın da dediği gibi guçlu kimse o şiddete başvurmakta.İçinde biriken ofkeyi bastırmakta ,oysa çözüm şiddet değil konuşma olmalı .Ama ne yazık ki çocuklar yetişirken büyükleri ornek almakta ,büyüklerde sorunları konuşma anlaşmayla çözme yerine kavgaya şiddete başvurmakta ,bunu gören çocukta doğal yolun bu olduğunu zannetmekte .

Bir çok kişi şiddeti önlemenin yolunun eğitimden geçtiğini söyleyebilir ,ama ne yazık ki şimdiye kadar okuduğum yazılarda eğitim düzeyi yüksek olanlarda bile şiddet oranı çok yüksek buda okul eğitiminin pek etkili olmadığı .

Oysa aile eğitimi bunda çok çok önemli ,bir atasözümüz var "ağaç yaşken eğilir ",bunu asla göz ardı etmemeliyiz .
    YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
    Benim ayakkabılarımı giy
    ve benim geçtiğim yollardan,
    sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
    Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
    Benim geçtiğim senelerden geç,
    benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
    ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

Banned

Hepimizde olduğu gibi çocuk ta model alarak ve deneme yanılma yolunu kullanarak problem çözmeyi öğrenir. Anne-baba karşılaşmış oldukları sorunları çözüme kavuşturmak için sözel veya fiziksel şiddete başvurarak bunu gerçekleştirirse doğal olarak çocukta bu yolla sorunlarına çözüm arayacaktır. Çünkü çocuk için önemli olan sorunun ortadan kalkmasıdır. Sonuca gidilen yol o kadar da önemli değildir onun için.
    Daha sağlıklı nesillerin yetişmesi için karşılaşılan olaylar iletişim ve karşılıklı anlayışla-hoşgörü ile çözüme kavuşturulduğu takdirde Kadına şiddet, erkeğe şiddet sorunlarını minimize indirebiliriz.

Kadına el kaldıran zavallıdır,acınası varlıktır.

dreamer8
    Guest

Kadına yönelik şiddet tabiki suçtur, hayvanlıktır, ezikliktir. Modern dünyada iş alanlarına atılmak, sosyal statüsünü üst seviyelere taşımak, önemli noktalarda yer almak, ekonomik özgürlüğünü kazanmak da kurtaramadı kadınları. Bir kadınla bir erkeği başbaşa bıraktığınızda öfke, saldırganlık ve kuvvet olarak elbette erkek ağır basacaktır. Ama kadın haddini bilmez bir kadın, erkek de bir hayvan olursa böyle tablolarla daha çok karşılaşacağız. Unutmayın tüm tartışmalarda iki taraf da haklıdır, ben haksızım diyeni duymadım şimdiye dek hiç. İnsanın doğasıyla oynayan bir sistem, şimdi kendi hasta ettiği insanları tedavi etsin haydi. Bir tartışmadan yuvalar yıkılır, bir yol kavgasından insanlar ölür oldu.

Çıraklık Dönemi Dvrmchrkt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bugün, İzmirin en işlek caddelerinden birinde, sokak ortasında adam kadını dövüyordu. Ve kalabalık bir grupta seyrediyordu. Sanki film izliyorlardı.Adam, kadını saçından tutmuş, yerlerde sürüklüyordu.

Ben gidip kadını adamın elinden aldım. Toplum, kadına şiddet uygulayan erkeğe karşı tepkisini göstermeli. Öyle seyretmekle olmaz.

Lafa gelse, hepsi şiddete hayır der. Ama uygulama olmadıktan sonra ne işe yarar.
    Mesela, eşine şiddet uygulayan erkekleri izole ederek aramızda barındırmaz ve onlara tepki gösterirsek, bunu yapmaktan zamanla vazgeçeceklerdir.
    Konu Dvrmchrkt tarafından (18-03-2016 Saat 02:13 PM ) değiştirilmiştir.
    Büyük aşklar ya sonsuzdur, ya da O’nsuz!.

Karar Dönemi