Sayfa 1/2 12 SonSon
11 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Konuşmama ambargosu karşısında ne yapılmalı?

Banned

Standart Konuşmama ambargosu karşısında ne yapılmalı?

Merhaba arkadaşlar. Çeviriyi tam düzgün yapabildim mi emin değilim ama ingilizcede "silent treatment" olarak bilinen bir durumu sormak istiyorum size. Türkçede "konuşmama tribi" de diyoruz halk arasında

Erkek arkadaşımla küçük bir sorun yaşadık. Bir gün laptopunu bana bırakmıştı ve işe gitmişti ben de öyle masaüstündeki dosyalara, projelere, resimlerine filan bakmaya başladım. Ama bunu özellikle bir şey bulayım, karıştırayım, ne varmış, bir şey saklıyor mu amacıyla yapmadım. Zaten öyle bir insan da değilim. Gayri ihtiyari birden açıp bakmaya başlamışım. Sonra farkedince de Allah'ım napıyorum bildiğin karıştırıyorum çocuğun laptopunu dedim. Kapattım ve kendi işime bakmaya devam ettim internetten. O gün aslında farketti dosyalarına baktığımı ve biraz laf etti haklı olarak. Ben bile içinde çer çöp olan çekmeceme benden habersiz bakılınca huzursuz oluyorum. Ben de açıkladım böyle böyle özür dilerim daha dikkatli olacağım doğru değildi yapığım dedim. Ve sonra da düzeldi aramız.

Bu iki hafta önce oluyor. Kendisi şu an Romanya'da çalışıyor, ben ziyarete gitmiştim onu 5 günlüğüne. Türkiye'ye geldiğim ilk hafta gayet konuşuyorduk bir sorun yoktu. Ama yaklaşık bir haftadır benimle konuşmuyor. Ben sorarsam bir şey, kısa cevap veriyor ve susuyor. Ben bir şey yazmazsam hiç benimle konuşmuyor. Çarşamba günü ise dayanamayıp artık bana kırgın olup olmadığını sordum.

"Evet bilgisayarımı karıştıracağını tahmin etmedim. Keşke sorsaydın bakabilir miyim diye, farkettiğimde çok hayal kırıklığına uğradım. O gün öğrendiğimde sana çaktırmadım ama çok kızdım ama unutmaya çalıştım. Eğer söylemek istediklerimi o gün söyleseydim buradaki ziyaretin çok farklı biterdi." dedi.

Ben de tekrardan özür diledim. Hatamı kabul ettim. "Ama ne söyleyebilirim ki, üzüldüm." dedi ve çarşamba gününden beri hiçbir şekilde benimle iletişim kurmadı. Ben de zaman tanıdım biraz kafasını toplasın diye, çünkü kafasının milyon şeyle dolu olduğunu biliyorum aslında. Ordaki çalışma arkadaşlarına da biraz alıngan davrandığını öğrendim, bu yaptığının da çocukça davranmak olduğunu söylüyorlar. Ne şekilde iletişim kurmaya çalıştıysam cevap vermedi. Dün en son bir kez daha bir video çektim gönderdim lütfen özür diledim senden hadi affet artık diye belki yüzümü görmek biraz değiştirir modunu umuduyla. Ama malesef hiçbir şey demedi. Ve doğrusu ben de çok üzülmüş durumdayım. Kalbim kırıldı, bu kadar bi "cezalandırmayı" da haketmiyorum. Evet yanlıştı yaptığım ama eğri oturup doğru konuşalım. Parasını çalmadım, aldatmadım, hadi hadi bakıyım ne varmış benden bir şey mi saklıyor acaba amacıyla didik didik etmedim. Küçük bir dikkatsizlikti ve kaç kere de özür diledim. Ve hala bir iletişim kuramadım.

İnternette biraz okudum. Egolu insanlar böyle böyle cezalandırmaya ve üstünlük kurmaya çalışırlar yazıyordu birkaç yerde.

Siz olsanız böyle bir durumda ne yaparsınız? Mutlaka çevrenizde böyle size "konuşmama ambargosu" uygulayan bir kişi mutlaka vardır. Siz nasıl başa çıkıyorsunuz?

Çok teşekkürler. ^^

Karar Dönemi

vay be.biz erkekler yapabiliyo muyduk böyle şeyler?genelde kızlar bizimle konuşmaz günlerce keşke bi dönseler bize diye bekler dururuz
    kendisi yazana kadar bekleyin ve mesaj atmayın derdim aslında.ama ben böyle bi durumun ilişkiyi zedeleyip zedelemeyeceğinden emin olamadığım için diyemiyorum.

Çıraklık Dönemi Dvrmchrkt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Geçmiş olsun. Arkadaşınızın size yaptığını, ben de geçmişte kız arkadaşlarıma yaptım. Burunları sürtülsün diye
    İşe yarıyor ama samimi olmak gerekirse, çocukça bir tepki

Bence bir daha yapmayın diye tepki veriyor. Onun ne kadar kızdığını anlarsanız, bir daha yapmasınız diye düşünüyor. Ayrıca ilk anda çok incinmiş, tepkisini içine atmış, sizin özür dilemeniz onu daha da duygusal yapmış. Uyuyan devi uyandırmışsınız.

Size tavsiyem, mesafeli olun, aklı başında hiçbir erkek, sevdiği kızı bu nedenle kaybetmek istemez. O, size dönüş yapacaktır. Kendinizi zayıf göstermeyin, hatalı olduğunuzu birkaç defa söylediniz ve üzerinize düşeni yaptınız.
    Büyük aşklar ya sonsuzdur, ya da O’nsuz!.

Karar Dönemi

Bildiğin trip atıyor desene şuna, yok silent treatment yok konuşmama tribi / ambargosu falan filan on lafın dokuzu yalan! Aklıma gelmişken, bu olaydan sonra cinsel hayatınızda herhangi bir değişiklik oldu mu?

Banned

Alıntı Taz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bildiğin trip atıyor desene şuna, yok silent treatment yok konuşmama tribi / ambargosu falan filan on lafın dokuzu yalan! Aklıma gelmişken, bu olaydan sonra cinsel hayatınızda herhangi bir değişiklik oldu mu?
    "Silent Treatment" bu durumun tam olarak ingilizce sözlük anlamı.

https://en.wikipedia.org/wiki/Silent_treatment

Türkçe'deki sözlük anlamını bilemediğimden ekşi sözlükteki çeviriyi aldım ve koydum

https://eksisozluk.com/konusmama-amb...ma%20ambargosu

(zaten kim nasıl çevirmişse "konuşmama ambargosu" diye aratınca tek sonuç çıkıyor psikoloji ile ilgili, gerisi silah ambargosu filan akldjvkfgkjb)

İlk paragrafta da dediğim gibi "konuşmama tribi de denir halk arasında. "

Yani burun akıntısı, sümük, mukus denmesi gibi. Ya da adet dönemi, regl, hastalık dönemi, aybaşı (Ing.) period denmesi gibi gibi.

Yani on lafın dokuzu da, geri kalan biri de doğru ^^

Aklıma gelmişken son paragrafta da dediğim gibi "Siz bu durumda ne yapardınız?" düşüncelerinizi öğrenmek istediğim konu bu aslında. Siz de mutlaka birinden trip yemişsinizdir, ya da atmışsınızdır, ya da ambargo koymuşsunuzdur, belki ambargoyu kaldırabilmişsinizdir nasıl derseniz yani. Yaptıysanız böyle bir şey neden yaptınız? Biri size böyle davrandığında nasıl karşılık veriyorsunuz? gibi gibi

Teşekkürler ^^

Karar Dönemi

Hiç kimse bana kolay kolay ambargo koyamaz, tabiri caizse;

''Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım,
    Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım.
    Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım,
    Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.''

Hayat felsefem ve yaşam tarzım bu dörtlükten oluşur. Saygılar...

dreamer8
    Guest

Öncelikle senle konuşmak isteyip istemediğini anlamak lazım. Yani konuşmak istiyor ama kırıldığı için konuşmuyor mu, yoksa soğuyor ve kopuyor mu onu anlamak lazım . Hatalı olan sen olduğun için nazını çekecek, alttan alacaksın, sakinleşmesini bekleyeceksin, bakalım ne çıkacak altından.

Çıraklık Dönemi Dvrmchrkt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı candice Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    "Silent Treatment" bu durumun tam olarak ingilizce sözlük anlamı.

https://en.wikipedia.org/wiki/Silent_treatment

Türkçe'deki sözlük anlamını bilemediğimden ekşi sözlükteki çeviriyi aldım ve koydum

https://eksisozluk.com/konusmama-amb...ma%20ambargosu

(zaten kim nasıl çevirmişse "konuşmama ambargosu" diye aratınca tek sonuç çıkıyor psikoloji ile ilgili, gerisi silah ambargosu filan akldjvkfgkjb)

Ben silent treatmenti ilk okuduğumda, sessiz tepki diye çevirdim ama konuşmama ambargosu sanki tezat gibi.Ambargo zaten yasak demek. Olumsuz ifade. Konuşmama da olumsuz ifade. Bence gramer sorunu var o çeviride.

Ama emin değilim, Türkçem çok iyi değil. Annem İngiliz babam ise Türk. İngilizce ile büyüdüm daha çok.

Ama çeviride gramer sorunu var gibi.Türkçesi iyi olan arkadaşlar, sanırım bana hak verecektir. Ya da yanlışım varsa da öğreniş olurum.
    Büyük aşklar ya sonsuzdur, ya da O’nsuz!.

Karar Dönemi

iletişim kurmamanın zamanı önemli eger hatanızı anlayın diye yapıyorsa bikac gün bi hafta maksimum yeterli eger süre bir haftadan fazla konusmama seklindeyse bi bahane bulup uzaklaşmak istiyor olabilir özrünüzü dileyip hatanızı kabul etmişsiniz bi haftadan fazla geçerse asla aramayın o size mutlaka dönecektir dönmezse ilişki bitsin daha iyi

Banned

sessiz protesto da denilebilir. ben 20 yıl boyunca sessiz protesto halindeydim. çok büyük kırgınlıklar sonucu oluştu, bilinçli olarak susmadım, kendiliğinden gelişti..

konuşmama ambargosu bilinçli olarak susmaya giriyor. yaptığın, unutulur cinsten değil, çok güven zedeleyici.... fakat sevgi varsa konu kapatılabilir.

belki de hayatına başka birisi girmek üzeredir.

Sayfa 1/2 12 SonSon