Sayfa 1/3 123 SonSon
26 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Ailemin psikolojik baskısı ve aşağılık kompleksi

Karar Dönemi

Standart Ailemin psikolojik baskısı ve aşağılık kompleksi

Bizim aile dört kişilik. Babamla kumar sorunu yüzünden maddi manevi sorunlarim var evde. O sorun orda bi yerlerde çözülmeyi beklerken ikinci şok dalgasını annemden ve abimden yedim. Beni inciten şey kavga esnasında söylenen bir söz değil üstelik. Annem beni sevmediğini söylerken çok ciddiydi. 3 senedir işsizim ve moralim bozukken annem bana sen benim için sırtımda taşıdığım sakat bir çocuk gibisin dedi. Bunu soyledi cunki kendisi calisiyor ben henüz bir işe sahil degilim diye. Günlerce bu sözüne ağladım. Bir kere gelip yanıma bunun için özür dilemedi. Ironik olan ise ailemin sözünden hiç çıkmiyor olmam ve onları dinleyip istedikleri hayatı yaşamam. Kendi kararimi vermem gerekirken onların dediklerini yaptığım için ceza çekiyorum. Acı çekiyorum ve onlar bu konuda hiçbir şey yapmıyorlar. Üstelik sorunlarımı onlarla konuşarak aşmaya çalıştıkça beni küçük düşürüyorlar söyledikleri ile. Abim bile yardımcı olmuyor ve beceriksiz olduğumu düşünüyor iş bulma konusunda. Durum şu ki olduğum kişi onların olmamı istediği kişi aslında. O zaman neden nefret etmek yerine empati yapmiyor ailem? Yani arkadaşına bile benden daha fazla değer veren abim, neden benden bu kadar nefret ettiğini bir türlü anlam veremediğim annem ve olmasa da olur dediğim bir babaya sahipken sorunlu bir kişi olmam şaşırtmiyor beni. Geçmişinde sürekli kibirli insanın küçük düşürücü, alay edici sözlerine maruz kalmış biriyim. Kolay inciniyorum ama hangimiz sürekli psikolojik baskıya maruz kalınca bunu normal karşılayabilir ki. Sen onu yapamazsın, basaramazsin demişti annem üniversiteye gitmemle alakali. Sözü ağır gelince çalıştım ve kazandım. Sosyal fobiydim ama derslerde başarima belki de bu rahatsızlığım güzel bir etki yapti ve bölümümde birinci oldum. Başaramazsin dediler hep ve hala o kanaatte bir aileye sahibim. Eğer bir gün çocuk sahibi olursam onu kimseyle kıyaslamayacagim. Kardeşiyle bile olsa bu kötülüğü ona yapmam. Hiç kimse hayata aynı yerden aynı şartlarda başlamıyor çünki. Onun elinde olan şeyi aslında yaratıcı veriyor sinamak için. Ben de başıma gelen şanssızlikla imtihan oluyorum. Hayatta her şey mükemmel gitseydi el açıp dua etmeyi unutabilirdim belki de. Kendimi teskin edebilirim ama anlaşılmamak özellikle konu aileyse çok zor. Param olmadığı için psikolojik destek almıyorum almam gerekir fakat devlet hastanesinde de on dakikalık konuşma sorunu çözmez ve ilaç kullanmak da istemiyorum. Kötü yetiştirildim bunun sonucunda sosyal fobi oldum diye ilaç kullanmak istemiyorum. Kendimden nefret ettirdiler diye köşe bucak insanlardan ve sorabilecekleri sorulardan kaçmak istemiyorum artik. Bunun bir sonu ne zaman olacak merak ediyorum.Beni bu duruma sokan aileme kendimi daha fazla açıklamak zorunda kalmak beni mahvediyor. Hayatımın icine siz ettiniz demek haykirmak istiyorum.

Banned

kararlarını kendin al onların fikrini sorma. onlara bağımlı değil bağımsız davranırsan durum değişir. fazla yüz verme derdini onlara anlatma iş bulunca da ev tut kendine. şu an davrandığının tam tersi davran. sakat çocuk olmak yükse koca bulup sevişmeseydi.

Cahillik Dönemi
    Yer
    İstanbul

Heraklitosun dedigi gibi iş bulunca ev tut ve o evden kurtul. Yoksa günden güne psikolojik sorunların artacak o evde oldugun sürece.. Aileni düzeltebilceginide sanmıyorum bu saatten sonra değişmezler keşke böyle olmasaydı ama olmuş bir kere.. Sadece iş bulana kadar dayan. Seni sevmeyen bi anneninde laflarına kulak asma kendine gel sen değerlisin. Her söz sahibinindir.
    ''Genelde öyle olur dostum. Hayat, mutsuzluk fonunun üzerine mutluluk kırıntıları dökülmüş bir resim gibidir. Normal olan mutsuz olman zaten. Mutlu olman anormaldi.''
    dreamer8

Banned

ayrılmak aileyi bırakmak sevmemek değil. durum iyi olsa da bir insanın ailesinden ayrılması kendi hayatını kurmaya kalkışması iyi çünkü kendine güveni daha da gelişir kişiliği daha da oturur. aile yine yanındadır. bu ayrı bir durum. asilik , özgürlük filan da değil bu. olması gereken.

çocuğun kalbini fena kıran sözler söylüyorlar.. kızgınlıkla ağzın dan çıkıyor üzerinde durmayan bir yapıda da olabilirsin.

evlat yüreği de var anne yüreği olduğu gibi.gidipte ailesiz hissetmek çok zor, insan dünyada korunmasız, yapayalnız hissediyor. tutunacak hiç bir dalın yok bir de kız çocuğusun. daha zor...ilk terapistim şöyle söylemişti : "anne baba ne için var? kötü günlerinde elinden tutmak için." konuşmanın ilerleyen bölümünde ekledi :" anne baba çok önemli değil hayatımızda."

ben ayrıldım okul bitti iş buldum. annem evime geldi çok mutlu oldu benim evime gelmekten evcilik oynar gibi sevindi. bi süre sonra geri döndüm hiç tepki vermediler niye geldin niye gittin diye soran yok. herşey kaldığı yerden devam etti. epey sonra evlendim kocamın evine hiç gitmedim onların yanına taşındım. sen evlendin niye bizle yaşıyorsun diye sormuyorlar bile. anladım ki bana kendilerinden daha çok güveniyorlar.

Çıraklık Dönemi yorum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul

Hangi bölümden mezunsunuz ? Hangi ilde oturuyorsunuz.ilk etapta is imkanlarini arastirmak lazim.fiziki kosullarin çözüm bulunursa psikilojikmen rahatlarsin.bazi anne babalar oyledir.hic kimseden yiyemeceğin aciyi kendileri verebilir.takma demiyecegim sadece farkli algılama ya çalış. Annenin olduğu durumu düşün. Kumarbaz bir eş, iş bulamamis çocukların saglikli olmasi beklenemez.faturayı size kesiyor belki ama gecer bunlar.abinde para kazan ayaklarin ustunde dur sever.
    Ona çok acıyordum, hiç mi âşık olmamıştı acaba, sevdiği biri yok muydu?

Karar Dönemi

Alıntı yorum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hangi bölümden mezunsunuz ? Hangi ilde oturuyorsunuz.ilk etapta is imkanlarini arastirmak lazim.fiziki kosullarin çözüm bulunursa psikilojikmen rahatlarsin.bazi anne babalar oyledir.hic kimseden yiyemeceğin aciyi kendileri verebilir.takma demiyecegim sadece farkli algılama ya çalış. Annenin olduğu durumu düşün. Kumarbaz bir eş, iş bulamamis çocukların saglikli olmasi beklenemez.faturayı size kesiyor belki ama gecer bunlar.abinde para kazan ayaklarin ustunde dur sever.
    Abimin mesleği var para kazanıyor babam emekli fakat çok borcu var benim de çalışmam lazım adalet mezunuyum ama fetö okulu olduğu için devlette memur olamıyorum İstanbul gibi bir şehirde yaşayıp iş bulamamak size garip gelebilir ama benim durumum çok farklı. Deneyim olmadığı için iş vermeyen ikiyüzlü insanlar tanıdım asgari ücrete muazzam deneyim arıyorlar maalesef.

Yer
    istanbul

Alıntı rainy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abimin mesleği var para kazanıyor babam emekli fakat çok borcu var benim de çalışmam lazım adalet mezunuyum ama fetö okulu olduğu için devlette memur olamıyorum İstanbul gibi bir şehirde yaşayıp iş bulamamak size garip gelebilir ama benim durumum çok farklı. Deneyim olmadığı için iş vermeyen ikiyüzlü insanlar tanıdım asgari ücrete muazzam deneyim arıyorlar maalesef.
    Bende istanbuldayım, yok sizi anlıyorum garip bulmuyorum.2 gün önce bir akrabamız aradı, kızı istanbul üniversitesi yada yıldız gibi iyi bir okulda fizyorerapist okumuş mezun olmuş. Ve 3 aydır işsiz sizin kurumda ihtiyac var mı diye sordular.Düşünün hangi duruma gelmişiz.Şuan artık ağzınla kuş tutsan bile iş bulmak zorlaşıyor.Bu seni umutsuzluğa kapılman için söylemiyorum gerçekten böyle.Ama kesinlikle avukatlık bürolarına en azından sekter tarzı bir iş arayışına girersen faydası olabilir diyorum. En azından ortam durulur önünü görene kadar.
    Psikolojikmen kendini yıpratma hayat çok farklı kapılar açabilir buna inan.

Karar Dönemi

Bende istanbuldayım, yok sizi anlıyorum garip bulmuyorum.2 gün önce bir akrabamız aradı, kızı istanbul üniversitesi yada yıldız gibi iyi bir okulda fizyorerapist okumuş mezun olmuş. Ve 3 aydır işsiz sizin kurumda ihtiyac var mı diye sordular.Düşünün hangi duruma gelmişiz.Şuan artık ağzınla kuş tutsan bile iş bulmak zorlaşıyor.Bu seni umutsuzluğa kapılman için söylemiyorum gerçekten böyle.Ama kesinlikle avukatlık bürolarına en azından sekter tarzı bir iş arayışına girersen faydası olabilir diyorum. En azından ortam durulur önünü görene kadar.
    Psikolojikmen kendini yıpratma hayat çok farklı kapılar açabilir buna inan.
    Teşekkürler şöyle bir durum da var ki ben bundan iki yıla yakın avukat yanında sekreterlik bulmuştum eve geldim babam zaten para kazandığım sürece ne iş yaptığımda ilgilenmez annemle abim daha iyisini bulursun belki diye bana işi reddet dediler bir hafta sonra annem benimle dalga geçer gibi sen iş aramıyorsun çalışmak istemiyorsun gibi şeyler zırvaladı ve kasiyerlik yapmamı önerdi ki ben hiç kasiyerlik yapmak istemedim ( aşağılamak için yazmadım sadece yapamam diye diyorum bu arada) oturdum ağladım ve onların beni manipüle etmesiyle işsiz kaldım kendi kararımı uygulamadığımız için kafamı duvara sürtmek istiyorum. Bir de şansa ve kısmete inanıyorum. Kısmetimin az olduğunu düşünüyorum annemin akrabası bana sekreter ol iş yerimde dedi ama tekstil gibi yerdi biraz sıkıcıyı ortam üstelik bazen amele gibi çalıştıracaktı buna rağmen evet dedim sana servis ayarlamam dedi yüzüme kapattı telefonu halbuki çözüm bulabilirdik beni 50 defa ararken iyiydi yol sorunu konusunu açınca vazgeçti. Bu anlattığım geçen gün oldu ve telefonu yüzüme kapatınca içerlendim. En çok ağrıma giden şey ise bu mesleği abim yüzünden seçmiştim abim avukat ve yardımı olur sandım ama beni beceriksiz olarak görüyor ve yardım etmiyor. O okulu bile kendi karar verdi de gittim benden büyük salak daha olamaz.
    Konu rainy tarafından (27-08-2017 Saat 02:48 PM ) değiştirilmiştir.

Yer
    istanbul

Alıntı rainy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler şöyle bir durum da var ki ben bundan iki yıla yakın avukat yanında sekreterlik bulmuştum eve geldim babam zaten para kazandığım sürece ne iş yaptığımda ilgilenmez annemle abim daha iyisini bulursun belki diye bana işi reddet dediler bir hafta sonra annem benimle dalga geçer gibi sen iş aramıyorsun çalışmak istemiyorsun gibi şeyler zırvaladı ve kasiyerlik yapmamı önerdi ki ben hiç kasiyerlik yapmak istemedim ( aşağılamak için yazmadım sadece yapamam diye diyorum bu arada) oturdum ağladım ve onların beni manipüle etmesiyle işsiz kaldım kendi kararımı uygulamadığımız için kafamı duvara sürtmek istiyorum. Bir de şansa ve kısmete inanıyorum. Kısmetimin az olduğunu düşünüyorum annemin akrabası bana sekreter ol iş yerimde dedi ama tekstil gibi yerdi biraz sıkıcıyı ortam üstelik bazen amele gibi çalıştıracaktı buna rağmen evet dedim sana servis ayarlamam dedi yüzüme kapattı telefonu halbuki çözüm bulabilirdik beni 50 defa ararken iyiydi yol sorunu konusunu açınca vazgeçti. Bu anlattığım geçen gün oldu ve telefonu yüzüme kapatınca içerlendim. En çok ağrıma giden şey ise bu mesleği abim yüzünden seçmiştim abim avukat ve yardımı olur sandım ama beni beceriksiz olarak görüyor ve yardım etmiyor. O okulu bile kendi karar verdi de gittim benden büyük salak daha olamaz.
    Var olan enerjinide kendin emiyorsun. ilk etapta kırılan özgüveni yerine koymak ve hayal kırıklıklarından sıyrılman. Yok tekstil hiç tavsiye etmiyorum.Boş dur tekstile gitme inan.pis bir ortam tanıdık değilse birinci derecelerden gidilmez.Abin konusu kötü olmuş.
    ama halen geç değil, yapabilirsin ama oturup işin gelmesini bekleme, göz gezdir, sürekli gözün üstünde olsun.internette iş ilanlarına bak. özelikle emlakta çalışabilirsin. ücret konusu başta önemseme ileriye dönük mesleklerde evde kaldıkça sen içten içe çöküyorsun.yeteneklerni köreltiyorsun.

Karar Dönemi

Var olan enerjinide kendin emiyorsun. ilk etapta kırılan özgüveni yerine koymak ve hayal kırıklıklarından sıyrılman. Yok tekstil hiç tavsiye etmiyorum.Boş dur tekstile gitme inan.pis bir ortam tanıdık değilse birinci derecelerden gidilmez.Abin konusu kötü olmuş.
    ama halen geç değil, yapabilirsin ama oturup işin gelmesini bekleme, göz gezdir, sürekli gözün üstünde olsun.internette iş ilanlarına bak. özelikle emlakta çalışabilirsin. ücret konusu başta önemseme ileriye dönük mesleklerde evde kaldıkça sen içten içe çöküyorsun.yeteneklerni köreltiyorsun.
    iş ilanlarına bakıyorum bir çok siteye kayıt yaptım ama bulamadım deneyim olmadığı için önyargılı davranmasalar belki de bulmuştum. Ayrıca sosyal fobi olan bir insanın iş bulması çok zor gerçekten. Anksiyete bozukluğu olunca insan ilişkilerinde bocalama durumu oluyor aşırı heyecan ve fazla kaygı bana kazanacağım varsa da kaybettiriyor. Aslında yüz yüze görüşmelerde daha başarılıyım fakat telefonda konuşmak bana zulüm gibi geliyor. Acaba bu sebeple mi iş bulmakta zorlanıyorum dersiniz?

Sayfa 1/3 123 SonSon