3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Bağımlı Kişilik Bozukluğu Mu Çekingen Kişilik Bozukluğu Mu?

Karar Dönemi

Exclamation Bağımlı Kişilik Bozukluğu Mu Çekingen Kişilik Bozukluğu Mu?

Merhaba arkadaşlar. Ergenlik döneminden beri psikolojik sorunlarım var. Depresyon anksiyete ve OKB hastasıyım, mükemmeliyetçiyim ki bilenler bilir bu da bir hastalıktır, bütün bunlar yetmezmiş gibi bir de kişilik bozukluğum var. Ancak hangisi olduğuna karar veremiyorum. Belki yardımınız dokunabilir.
    Aşağıya her 2 bozukluğun belirtilerini, yanlarına da bende olup olmadıklarını yazdım.

Bağımlı Kişilik Bozukluğu:
    -Karar vermekte zorlanma (var)
    -Kendini ifade edememe (var, fazlasıyla)
    -“Hayır” diyememe (var)
    -Güven eksikliği (var, fazlasıyla)
    -Yalnız kalamazlar (var)
    -Bir ilişki bittiğinde hemen diğerini arama (var, fazlasıyla)
    -Terk edilme korkusu üzerine sürekli düşünme (var)

Çekingen Kişilik Bozukluğu:
    -Eleştirilme, onaylanmama ya da reddedilme korkuları nedeniyle; karşılıklı ilişkilerin mühim olduğu mesleki faaliyetlerden kaçınırlar. (kısmen)
    -Eğer karşı tarafın kendisinden hoşlanıp hoşlanmaması belirsizse onunla ilişkide bulunmak (iletişim kurmak) konusunda isteksiz olurlar. (yok)
    -Ayıplanma veya alay konusu olma korkuları nedeniyle samimi ilişkilerine ket vururlar. (var)
    -Sosyal ortamlarda, eleştirilme veya dışlanma endişeleri taşırlar. (var, fazlasıyla)
    -Oluşum sürecindeki ilişkilerine, yetersizlik duyguları nedeniyle ket vururlar. (kısmen)
    -Kendilerini sosyal açıdan beceriksiz, kişisel açıdan zevksiz ve diğerlerine göre aşağılık görürler. (var, fazlasıyla)
    -Utandırıcı bir durumla karşılaşma korkuları nedeniyle; kişisel risk alma ya da yeni bir faaliyetle meşgul olma konusunda isteksizdirler. (var)

Yani şuan bende her 2 bozukluktaki belirtiler de mevcut. Bağımlı kişilik bozukluğu ağır basıyor olsa da çekingen kişilik bozukluğu özelliklerini de barındırıyorum. Şimdi size sorum her 2'sine birden sahip olma ihtimalim var mı? Yoksa birbirine çok yakın bozukluklar olduğundan ayırt etmek güç olduğu için mi... Lütfen bana yardımcı olun üst düzey bilgiye sahip olmanız gerekmiyor bir yorum getirmeniz ve fikirlerinizi belirtmeniz yeterli.

Karar Dönemi

bu her çekingen için geçerli. her çekingen bağımlı kişilik özellikleri de gösterir.
    bence çekingensin.
    bir de böyle bi yerlerden okuyarak kendi kendine teşhis koyman faydasızdır çözüm getirmez.

Karar Dönemi

sanırım haklısın ama bi fikir almak istedim